Vodja sektorja prometne policije v upravi uniformirane policije na Generalni policijski upravi Ivan Kapun in vodja službe uniformirane policije na Policijski upravi Ljubljana Primož Kadunc sta predstavila ukrepe policije za varno vožnjo kolesarjev in predstavila delo policistov kolesarjev. V policiji zaposlen vrhunski športnik, skakalec Robert Kranjec, sicer tudi sam motorist, pa je vse voznike enoslednih vozil pozval k previdni vožnji.
Policija izvaja ukrepe, ki izhajajo iz Resolucije o nacionalnem programu varnosti v cestnem prometu, po kateri naj bi se do konca leta 2011 zmanjšalo število umrlih v prometnih nesrečah za polovico glede na izhodiščno leto 2001.
Kot je poudaril Ivan Kapun, se je v času izvajanja omenjene resolucije prometna varnost na slovenskih cestah bistveno izboljšala. V letu 2001 je bilo 278 smrtnih žrtev, v letu 2009 pa 171. A žal je bil napredek dosežen samo pri nekaterih skupinah prometnih udeležencev.
Med kolesarji je bilo v letu 2001 17 smrtnih žrtev, v letu 2009 pa 18. Podatki za letošnje leto pa prav tako niso vzpodbudni, saj je bilo med kolesarji že sedem smrtnih žrtev. Lani v enakem obdobju pa jih je bilo devet.
Vozniki koles so v najhujših prometnih nesrečah v več kot polovici primerov povzročitelji nesreče. Kolesarji najpogosteje povzročijo prometne nesreče zaradi nepravilne strani in smeri vožnje, zaradi vožnje pod vplivom alkohola, neupoštevanja pravil prednosti ter pogosto tudi zato, ker hitrosti ne prilagodijo stanju in lastnosti ceste.
Število ugotovljenih kršitev kolesarjev pa se je v zadnjem desetletju precej zmanjšalo, čeprav je njihov delež med vsemi ugotovljenimi prometnimi prekrški ostal skoraj nespremenjen, je še pojasnil Kapun.
Policisti svoje delo opravljajo tudi na kolesih
Kot je povedal vodja oddelka za cestni promet na Policijski upravi Ljubljana Primož Kadunc, imajo na PU 51 koles, ki jih vsak dan uporablja 13 do 15 policistov. Ti opravljajo nadzor prometa, urejajo promet, sodelujejo pri preventivnih akcijah ter izvajajo akcije za izboljšanje varnosti kolesarjev.
Poleg tega pa od 1. do 15. avgusta poteka na območju celotne Slovenije tudi poostren nadzor nad vozniki enoslednih motornih vozil, s katerimi želijo zmanjšati število prometnih nesreč, kjer so udeležena enosledna vozila. Ukrepi pa so usmerjeni predvsem v večkratne kršitelje. Po podatkih policije je bilo v prvem polletju zaseženih že 234 enoslednih vozil voznikom, ki so večkrat kršili predpise ali pa so vozila nedovoljeno predelovali, je dejal Kapun.
Motoristi: Hitrost glavni vzrok prometnih nesreč
Ob tem pa Kapun poziva, naj se motoristi držijo cestnoprometnih predpisov, predvsem omejitve hitrosti, ki je tudi glavni vzrok prometnih nesreč motoristov.
V policiji zaposlen vrhunski športnik skakalec Robert Kranjec, tudi sam motorist, pa glede vožnje z enoslednim motornim vozilom pravi takole: "Upam, da se vsak motorist zaveda, da brez čelade na glavi naj ne bi sedel na motor. Pozivam pa vse motoriste na cesti, da naj bodo čim bolj strpni in previdni, ker sicer ogrožajo tako sebe kot ostale udeležence v prometu. Ter naj se skušajo čim bolj držati cestnoprometnih predpisov. Če pa že kdo ima veliko željo po razvijanju hitrosti z motorjem in dirkanju, naj to naredi na za to namenjenih poligonih."
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.