Slovenija

Na cestah je nastopila zima

Ljubljana, 15. 11. 2008 07.35 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Še en dokaz, da je zima pred vrati – od sobote vas policisti za vožnjo brez zimske opreme lahko kaznujejo. Kazen pa je lahko še hujša, saj vas neprimerna opremljenost lahko stane tudi življenja.

Zimske pnevmatike
Zimske pnevmatike FOTO: Tomaž Ungar
Zakon določa, da morajo vozila imeti zimsko opremo med 15. novembrom in 15. marcem, pa tudi izven tega termina, če so na cestah zimske razmere. Te nastopijo, ko se ob sneženju sneg oprijema vozišča, ko je vozišče zasneženo, zaledenelo ali poledenelo.

Začela se je zimska sezona za voznike, ki bo trajala vse do 15. marca. To pomeni, da je od danes obvezna zimska oprema – odločite se lahko za zimske pnevmatike ali za letne, če imajo profil globlji od treh milimetrov, vendar morate v tem primeru imeti v avtu tudi verige ali podobno opremo. 
Policisti bodo globino pnevmatik merili s posebno napravico. Če na vašem avtomobilu ne bodo ustrezne, boste morali plačati 120 evrov. Če boste zaradi tega povzročili zastoj, pa 400, podjetja celo 4000 evrov.

Neprimerna zimska opremljenost vozila vas lahko stane tudi življenja. Največ prometnih nesreč z najhujšimi posledicami se v zimskem času zgodi, ko so ceste suhe, je opozoril Srečko Deželak s sektorja prometne policije uprave uniformirane policije. Zato zimske pnevmatike niso koristne le takrat, kadar so na cesti zimske razmere, ampak tudi, kadar so na cesti "normalne razmere" brez snega, poledice ali mokrega cestišča, temperature pa so nižje. Pri sedmih stopinjah Celzija se oprijemljivost letnih pnevmatik bistveno zmanjša.

Policijski nasveti

Prava oprema vas lahko pozimi reši marsikatere nevšečnosti.
Prava oprema vas lahko pozimi reši marsikatere nevšečnosti. FOTO: Reuters

Pozimi še bolj pazljivo spremljajte informacije o vremenskih razmerah in se v primeru, da je napovedano zimsko vreme, na pot odpravite le, če je to nujno, svetuje Deželak. Pomembno je tudi, da vozniki prilagodijo hitrost vožnje in varnostno razdaljo razmeram, saj se zaradi slabšega oprijema cestišča zavorna pot v zimskih razmerah podaljša.

Vozniki naj zagotovijo brezhibno delovanje akumulatorja in luči avtomobila. Ogledala naj bodo vzdrževana in očiščena tako, da zagotavljajo vidljivost. Pred vožnjo naj vozniki zagotovijo, da na vozilih ni snega, ledu, vode ali drugih snovi, ki bi lahko vplivale na vozne lastnosti vozila, še dodaja Deželak.

Še več nasvetov za varno zimsko vožnjo si preberite tu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (32)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

sonicsyndicate
16. 11. 2008 17.06
***snega ****
sonicsyndicate
16. 11. 2008 17.06
letos sploh ne bo sega...danes je bilo 18° heh...jaz bi rekel da je pomlad ne pa zima...
afnasi@email.si
16. 11. 2008 14.57
zgembo5 Zajemi zrak, pa še enkrat preberi moj post. Počasi, pa boš razumel. PA NE DERI SE !
haj
16. 11. 2008 12.45
Če zakona ne bi bilo: Ponoči bi zasnežilo in zjutraj bi vsakega od vas čakal vulkanizer pred vašim avtom, da vam menja gume. In ko bi sneg izginil, bi vam takoj zamenjal gume. Ali pa bi bilo na cestah toliko zdrsov in zastojev, da bi vse stalo. Jaz bi vsakemu , ki zaradi gum povzroči zastoj, predpisal kazen, ki bila seštevek vseh zgubljenih ur tistih, ki morali stati zaradi njega. Tovornjakarjem pa sploh. Verige pa so primerne samo za ceste čez prelaze, ne pa na avtocesti. Sicer pa bi morala policija prekontrolirati kakšne verige so v prtljažniku. Morda so še od fičota. Vozim pa BMW.
cs21
16. 11. 2008 00.02
AFNASI SEJ VZAKONU PIŠE DA DA LAHKO GUME DOL 15.03. ČE NI ZIMSKIH RAZMER!!!!!!!!!!KVA TI NI JASN?!?!
maxxxx
15. 11. 2008 20.33
ping.car in raw...se strinjam z vama. Samo ne bosta verjela, koliko folka misli da je M S oznaka za celoletno gumo, potem pa še taka katastrofalna napaka v prispevku ?! to bi se lahko opravičil in ne zavajal folka!!
j2ka
15. 11. 2008 19.56
Sem opazil, da so v prispevku omenili da je M S oznaka za celoletne gume. To sploh ne drži to je oznaka za Mud and Snow. Celoletne gume imajo drugačno oznako. Sam imam na avtu celoletne gume. Toyo vrv-2 AllSeason. 1 kos gume pri Španu pride 55€. Še enkrat M S oznaka ne pomeni celoletne kakor je bilo omenjeno v prispevku. Ampak Mud and Snow!
nightangel
15. 11. 2008 15.41
Po moje bi bilo boljše,če bi policija raje kontrolirala,če imaš zimske gume takrat,ko bi res zapadel sneg,ker zdaj pri takem vremenu je res brez veze imet zimske gume,pa še letne se boljše oprijemajo cestišča.
afnasi@email.si
15. 11. 2008 14.26
ker si lolek, haha...
ServerAUTOMATIC
15. 11. 2008 14.23
Jaz ima zimske gume še gor. Vozim tudi poleti z njimi. Ha, ha,.....
tagomago
15. 11. 2008 14.07
bi vsaj dali eno realno sliko današnjega dne,pa tudi brez snega kaj potem, zakon pač velja od danes, ne pa da že tri dni prikazujete sneg,pluge in ne vem kaj. ko da smo v sibiriji...
jansa-arms
15. 11. 2008 14.04
ta zakon in še precej drugih imajo samo en cilj ! polnenje proračuna !
afnasi@email.si
15. 11. 2008 13.50
Ja, tubi ta zakon z temi datumi je malo čuden. Torej, 15. 11. zimske gor, 15. 03. pa zimske dol. To je tako, kot če bi morali 15.11. dat bunde, šale, kape, rokavice gor, 15.03. pa spet dol. Ne glede na vreme, temperature... Bolj logično, pravilno in varno pa bi bilo, da bi bila zimska oprema obvezna le v zimskih razmerah. Tako imajo urejeno marsikje. Torej daš zimske gume gor šele takrat, ko vremenarji napovejo prvi sneg, dol pa takrat, ko ga ne pričakujejo več.
germanny
15. 11. 2008 13.34
Glede podnebnih sprememb,bi morali to tudi upoštevati kajti zim skoraj ni več,tako da prvi sneg se pojavi šelev decembru ali pa sploh ne,temperature se niso bile zjutraj letos po lediščem tako da bo morali ta datum krepko prestaviti na 1.december.2008 potrata denarja ig gum!!!!!!!!!!!!!!
ping85
15. 11. 2008 12.29
...hja, toliko govora koliko se karakteristake letne gume zmanjšajo pri nižjih temperaturah.....že res da se zmanjšajo, seveda, vsekakor, vendar ob \"normalnih\" pogojih (se pravi T pod 0, ter brez snega, je še vedno letna bolj varna)... Nikoli se pa nihče ne vpraša koliko so nevarnejše zimske ob temperaturi višji od 7° ??!!! Zakonsko bi bilo potrebno prepovedati vožnjo poleti z zimskimi pnevmatikami, ker že kar srhljivo podaljšajo zavorno pot in veliko slabši oprijem tekalne podlage s cestiščem. Že med različnimi proizvajalci letnih pnevmatik pride do razlike tudi do 4 m pri ekstremnem zaviranju. Kaj šele če bi primerjali dobro zimsko z dobro letno pri T višji od 7. Toliko za tiste ki celo leto vozite z M S. Lahko se malo zamislite kaj je bolj \"pametno\". V snežnih razmerah me tudi zelo motijo nekateri vozniki (predvsem meščani), ker kao ne rabijo dobrih zimskih gum, ker so itak v ravnini doma.Potem pa pade malo snega in že delajo zastoje. Zimska guma more biti vsaj na 3 leta nova s pogojem da se vozi samo v sezoni. Jaz naprimer poskrbim za svojo varnost in posledično tudi za varnost drugih, da vsako leto kupim nove gume na pogonska kolesa...Gre se za varnost vseh udeležencev. pa LP ter varno na cesti
maaaajaaaa 1
15. 11. 2008 12.15
UpaM d bo kei sNeGa:D
Energetik
15. 11. 2008 12.07
Tako je @afnasi. Celo v Avtomagazinu so naredili test - testirali so nove letne in nove zimske gume (Sava Intensa in S3). Letne so tudi pri -7°C na suhi cesti boljše od zimskih, in tudi pri 2° in mokri cesti. Samo na snegu so letne pogorele. Torej to je eno navadno nakladanje, da pri 7° letne odpovejo. Pa je šlo za letne Sava Intensa, ki ne slovijo glih kot dobre letne. Če bi bile letne kakšne Goodyear, Michelin, Continental, pol bi bla pa še večja razlika.
boyam
15. 11. 2008 11.56
uf pri nas je že 15 cm snega!!! 13 stopinj in sončno vreme
afnasi@email.si
15. 11. 2008 11.54
opozoril bi samo na nestrokovnost, oziroma nevednost avtorja članka, oz. njegovega vira; zimske pnevmatike so boljše od letnih LE takrat, ko so na cesti zimske razmere (sneg, brozga, poledica, mokro cestišče...), nikakor pa ne na suhi cesti, ne glede na temperaturo. Torej obratno, kot trdite vi. Res se pod sedem stopinj Celzija oprijemljivost letnih pnevmatik zmanjša, a na suhi podlagi še vedno bolje zavirajo in imajo boljši oprijem od zimskih tudi pri bistveno nižjih temperaturah ( pod ničlo ). To dokazujejo testi tujih in tudi naših strokovnjakov. Res pa je, da letna guma pozimi na suhi podlagi ni toliko boljša od zimske, koliko je slabša v zimskih razmerah. Takrat je veliko slabša od zimske. Zato je za povprečnega voznika pozimi bolje voziti z zimskimi gumami. lp
savinjon
15. 11. 2008 11.25
važno da lahko kaznujejo!!!!!pa tud ce je 15 stopinj in sije sonček...