Mandatno-volilna komisija se je do vprašanja morebitne imunitete opredelila na zaprtem delu današnje seje, končno odločitev pa bo sprejel državni zbor. Če bo DZ sklep potrdil, bo s tem dovolil vodenje kazenskega postopka.
Vrhovno tožilstvo je namreč na Okrajno sodišče v Ljubljani v zadevi Patria vložilo obtožni predlog zoper pet oseb, med njimi predsednika SDS Janeza Janšo, ki ga obtožuje sprejemanja daril za nezakonito posredovanje. Sodišče je obtožni predlog že preizkusilo in ga vročilo obdolžencem.
Za nadaljevanje postopka pa mora sodišče v Janševem primeru dobiti dovoljenje državnega zbora. Ta bo namreč odločal, ali bo Janši podelil poslansko imuniteto. Obvestilo okrajnega sodišča v zvezi z obtožnim predlogom je obravnavala mandatno-volilna komisija, ki je sklenila DZ predlagati, naj Janši imunitete ne prizna ter dovoli kazenski postopek. Predsednik SDS se sicer na imuniteto ni skliceval.
Na čelu komisije Černač
Mandatno-volilna komisija pa je državnemu zboru predlagala tudi sestavo nove preiskovalne komisije o zadevi Patria, ki naj bi jo vodil poslanec SDS Zvone Černač. Člani komisije DZ tudi predlagajo, naj vodenje preiskovalne komisije o spornih menedžerskih prevzemih znova prevzame poslanec Zares Alojz Posedel.
Novo parlamentarno preiskavo so zahtevali poslanci SDS in SNS, ki so prepričani, da gre pri aferi za "politično ozadje in politično režirano zgodbo". Preiskava naj bi med drugim ugotovila, ali so nosilci javnih pooblastil ovirali in preprečevali izvedbo javnega razpisa za nakup osemkolesnikov in z neresnicami vplivali na javno mnenje, da bi si na parlamentarnih volitvah leta 2008 zagotovili politično večino, "ki bi jim omogočila sestavo nove vlade in poplačilo koristi zaradi izgubljenega posla".
Po predlogu bo novo preiskovalno komisijo vodil poslanec SDS Zvone Černač, njen podpredsednik pa bo Dušan Kumer (SD). Člani komisije naj bi postali še Tadej Slapnik (Zares), Anton Urh (DeSUS), Zmago Jelinčič (SNS) in Anton Anderlič (LDS), namestniki članov pa Melita Župevc (SD), Robert Hrovat (SDS), Cveta Zalokar Oražem (Zares), Matjaž Zanoškar (DeSUS), Miran Györek (SNS) in Ljubo Germič (LDS). Komisija pa ne bo imela nobenega člana iz vrst poslancev SLS, saj ti niso predlagali nobenega kandidata.
Mandatno-volilna komisija državnemu zboru tudi predlaga, naj za predsednika preiskovalne komisije, ki se ukvarja s spornimi menedžerskimi prevzemi, znova imenuje poslanca Zares Alojza Posedela. DZ ga je namreč s te funkcije razrešil, potem ko mu je po odstopu ministra za gospodarstvo Mateja Lahovnika začasno prenehal poslanski mandat. Ker je Posedel znova postal poslanec, bo tudi ponovno prevzel vodenje omenjene komisije.
SDS: Gre za politične kadre
Člani komisije državnemu zboru tudi predlagajo sestavo uprave in sveta novoustanovljene Agencije za upravljanje kapitalskih naložb RS. Podprli so predlog vlade, ki je za predsednico uprave izbrala Dagmar Komar, za člana uprave pa Danila Grašiča in Marka Goloba.
Člane sveta agencije je vlada izbrala že poleti. Za predsednico sveta predlaga Aljo Markovič Čas, za člane pa Tomaža Keresteša, Mitjo Močivnika, Otmarja Zorna in Mojco Majič, je spomnil Križanič.
Vlada je agencijo za upravljanje kapitalskih naložb ustanovila v skladu s konec maja uveljavljenim zakonom o upravljanju kapitalskih naložb države. V skladu z omenjenim zakonom pa tako člane uprave kot sveta agencije imenuje in razrešuje DZ, pri čemer zakon zahteva minimalno večino 46 glasov.
Predlagane sestave nove agencije ne nameravajo podpreti v SDS. Kot je pojasnil vodja poslanske skupine Jože Tanko, so nasprotovali tudi sprejemu zakona o upravljanju kapitalskih naložb, poleg tega pa gre za "politične kadre". Razprava se je nato razširila tudi na zadnje kadrovske poteze vlade.
KOMENTARJI (122)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.