Poslanci so z 48 glasovi za in 31 proti Petra Ješovnika imenovali za vršilca dolžnosti člana uprave Agencije za upravljanje kapitalskih naložb RS (AUKN), s 35 glasovi za in 39 proti pa so zavrnili imenovanje Vitoslava Türka za v. d. predsednika uprave.
Vlada je kandidata predlagala po tem, ko so se vodje parlamentarnih strank v četrtek dogovorile, da se bodo o zakonu o Slovenskem državnem holdingu, s katerega uveljavitvijo bi ukinili AUKN, še usklajevali. Poleg tega je DZ danes na predlog vlade iz uprave AUKN razrešil Marka Goloba in Danila Grašiča.

O tej razrešitvi je DZ razpravljal zjutraj. Vlada je Golobu in Grašiču namreč očitala prekoračitev pooblastil ter nevestno in nestrokovno ravnanje. Konkretno so se očitki nanašali na navedbe v pismih Banki Slovenije glede članov nadzornih svetov bank ter poslancem, sindikatom in medijem glede dokapitalizacije NLB.
Kot je dejal finančni minister Janez Šušteršič, sta Golob in Grašič med drugim javnosti, poslancem in interesnim skupinam posredovala informacije, za katere bi morala vedeti, da so domneve, prikazovala pa sta jih kot dejstva. Negativno mnenje vlade o članih uprave AUKN so podprli koalicijski poslanci, ki so jima med drugim očitali populistično, nestrokovno in neetično ravnanje.
V opozicijski SD pa so opozorili, da članoma uprave niso pustili zagovora na seji mandatno-volilne komisije DZ in menili, da je iz njune pisne obrazložitve razvidno, da očitki vlade niso utemeljeni. Janko Veber je dejal, da si je vlada s spremembo zakona o upravljanju kapitalskih naložb države podredila AUKN in izrazil prepričanje, da zamenjava članov uprave AUKN omogoča politični klientelizem. DZ je Grašiča in Goloba razrešil s 46 glasovi za in devetimi proti.

Nato je bilo na vrsti predlagano imenovanje Ješovnika in Türka. O tem je najprej razpravljala mandatno-volilna komisija DZ. Predlog kandidature Türka je podprlo šest članov komisije, 10 jih je bilo proti, medtem ko je kandidaturo Ješovnika podprlo 10 članov komisije, sedem pa jih je bilo proti.
Od koalicijskih članov komisije so glasovanje proti kandidaturi Türka napovedali v Slovenski ljudski stranki (SLS). Mihael Prevc je dejal, da so že ob razreševanju Goloba in Grašiča opozorili, da je bila agencija pod političnim pritiskom. V SD so izrazili mnenje, da ne Türk ne Ješovnik ne izpolnjujeta pogojev za imenovanje.
Kot je dejal Matjaž Han (SD), je Türk član SDS in je kandidiral na državnozborskih volitvah. Veber pa je opozoril, da je bil Ješovnik krivdno razrešen z mesta direktorja Javne agencije za podjetništvo in tuje investicije (Japti). Ob tem je bil v nadzornem svetu Nove Ljubljanske banke (NLB) od leta 2005 do 2009.
Takoj za mandatno-volilno komisijo je o kandidatih na novi nujni seji razpravljal še DZ. Andrej Šircelj (SDS) je med drugim opozoril, da je Ješovnik sporazumno prekinil delovno razmerje na Japtiju in da ni bil krivdno razrešen.
Jani Möderndorfer (PS) je pred tem izrazil mnenje, da ni smiselno za dva meseca imenovati novih ljudi, če se to lahko naredi z novim zakonom. Obenem je neprijetno presenečen, da za kandidata ni dobil dokazila, da proti njima ne teče kakršen koli kazenski postopek.
Minister Šušteršič pa je poudaril, da gre pač za situacijo, ki jo je potrebno razrešiti. "Na hitro, prek dopisne seje smo pač predlagali, kar smo lahko – dva člana uprave kot nadomestilo za obdobje dveh mesecev ali nekaj podobnega, do takrat, ko bo zakon o holdingu sprejet, seveda če bo ostala rešitev, da z ustanovitvijo holdinga agencija preneha obstajati," je dejal.
DZ je sicer na koncu podprl le del vladnega predloga, proti imenovanju Türka pa se je izrekel tudi del koalicije.
Upravo AUKN tako še naprej vodi Dagmar Komar, ki je 5. julija sicer podala odstopno izjavo. Njen odstop stopi v veljavo z dnem imenovanja novega predsednika uprave, a najkasneje 15. septembra.
KOMENTARJI (91)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.