Čeprav je Aleksaner Zupančič že mesece veljal za glavnega in edinega favorita, naj bi ga nadzornikom pripeljala kadrovska agencija, za katero so po poročanju Financ plačali 33 tisoč evrov.
Zupančič je Vizjakova desna roka, njune poti pa so se križale že prej. Ko je bil Zupančič direktor Komunale Brežice, je svojo odstopno izjavo leta 2018 izročil nikomur drugemu kot takrat prvemu nadzorniku Andreju Vizjaku. In prav iz brežiške komunale izhaja tudi njegova največja težava – zaradi kaznivega dejanja kršenja temeljnih pravic delavcev ga čaka sojenje. Po njegovih pojasnilih gre za obtožbo enega od vodstvenih delavcev, ki je prejel odpoved delovnega razmerja iz poslovnega razloga.
Po skoraj dveh letih prelaganja bi prva obravnava vendarle morali biti prihodnji teden, a je na predlog Zupančičevega odvetnika prestavljena na 10. marec. Poleg tega mu očitajo tudi pomanjkanje izkušenj, predvsem vodstvenih, zato naj bi se ena od nadzornic, ki je blizu NSi, danes pri glasovanju celo vzdržala. Zupančič je, vsaj če sklepamo po objavah na internetu, namreč predvsem psihoterapevt, 'coach' in avtor knjige pravljic.
N čelo Elektra Ljubljana prihaja s položaja vodje kabineta ministra za okolje in prostor Andreja Vizjaka. Sedi tudi v nadzornem svetu Petrola, med letoma 2011 in 2018 pa je vodil Komunalo Brežice.
Zupančič kot novi šef Elektra Ljubljana na današnji skupščini ni postal tudi nadzornik družbe GEN-EL, ki je polovična lastnica Gen-I. Razloga za to sta dva. Prvič, od decembra lani je po sklepu sodišča polovični lastnik Gen-Ela Gen energija in ne več Elektro Ljubljana. In drugič, za predlagan sklep ni bilo zadostne, v tem primeru 75-odstotne, podpore. Gen energija je namreč predlagala, da se Andreja Ribiča, ki so ga iz Elektra Ljubljana poskušali odsloviti kar v prostorih poslanske skupine SDS, razreši in na njegovo mesto imenuje Gordana Radanovič. Radanovičeva je še en kader iz Brežic. Preden je poleti postala finančna direktorica Gen energije, je bila direktorica brežiške občinske uprave. Na spremembe bo očitno treba počakati do konca junija, ko se mandat izteče vsem nadzornikom. Do takrat pa v Gen-EL, kot kaže, ne bo premikov, kar prav lahko pomeni, da se bo s tem status quo ohranil tudi v Gen-I.
Elektro Ljubljana je do novembra lani vodil Andrej Ribič, pri njegovi razrešitvi pa so se pojavili očitki o političnem kadrovanju v energetiki. Ribiča so namreč pred razrešitvijo povabili v prostore največje parlamentarne stranke SDS v državnem zboru, kjer mu je sekretar te stranke Borut Dolanc, kot je Ribič povedal medijem, ponudil dogovor o predčasni razrešitvi z mesta predsednika uprave. Ribič dogovora ni sprejel, nato ga je nadzorni svet krivdno razrešil.
Uradno je moral oditi zato, ker je zavlačeval s prodajo deleža Elektra Ljubljana v družbi Gen EL, ki obvladuje polovični delež Gen-I.
Upravo Elektra Ljubljana je od Ribičevega odhoda začasno vodil Marjan Ravnikar.
KOMENTARJI (86)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.