Tovornjaki, težji od 7,5 tone, na avtocesti med Koprom in Šentiljem ne bodo smeli prehitevati med 6. in 18. uro. Bodo pa čez dan še vedno lahko prehitevali na odsekih, kjer so trije vozni pasovi, torej tudi pas za počasna vozila.
Po Darsovih pojasnilih že zdaj na nekaterih avtocestnih odsekih velja, da tovornjaki ne smejo prehitevati med jutranjo in popoldansko prometno konico. Ob tem je prehitevanje za tovornjake popolnoma prepovedano v predorih in na razcepih, pa tudi na nekaterih mestnih obvoznicah.
Odseki, kjer je že zdaj v času prometnih konic prepovedano prehitevanje, so označeni s prometno signalizacijo, nadzor nad kršitvami pa izvaja policija. Globa za kršitelje znaša 300 evrov.
Prepoved prehitevanja za tovornjake na avtocesti A1, ki je najbolj obremenjena s tovornim prometom, je na začetku lanskega novembra napovedal minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec, ki je ob tem poudaril, da bodo tako zagotovili boljšo pretočnost in večjo varnost.
Tudi iz Agencije za varnost prometa (AVP) so kot najpogostejše ugotovljene kršitve voznikov tovornjakov in avtobusov poleg kršitev, povezanih s prekoračitvijo hitrosti, uporabo mobilnega telefona, neuporabo varnostnega pasu ter nepravilnostmi na tovoru, izpostavili nepravilnosti pri prehitevanju.
Gre za pomemben dejavnik tveganja za nesrečo. V zadnjih petih letih je bil namreč najpogostejši vzrok prometnih nesreč, ki so jih povzročili vozniki tovornih vozil, nepravilen premik z vozilom. Ta je bil kriv za 38 odstotkov vseh prometnih nesreč, sledita pa nepravilna stran ali smer vožnje in neustrezna varnostna razdalja.
Večjo varnost si je sicer obetati tudi po uvedbi avtocestne policije, ki bo po napovedih zaživela na začetku letošnjega leta.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.