Ministrstvo za zunanje zadeve se je danes odzvalo na oceno Kluba nekdanjih veleposlanikov glede priznanja Kosova. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, MZZ "odklanja pavšalne ocene, je pa vselej pripravljeno prisluhniti Klubu nekdanjih veleposlanikov ter vzeti v poštev njihove dobre predloge v zvezi z zunanjo politiko" Slovenije. MZZ hkrati izraža začudenje nad oceno Kluba nekdanjih veleposlanikov, "ki je bila poslana medijem, ne pa ministrstvu".
Kot so zapisali v sporočilu MZZ, so "nekdanji veleposlaniki ocenili, da bi morala Slovenija poskrbeti za boljšo lastno obveščenost o dogajanju na tem kriznem območju tudi s tem, da bi pritegnila strokovnjake za to območje, češ da so druge države glede tega bolje organizirane. Predsednik Kluba nekdanjih veleposlanikov je v pogovoru na televiziji podal pavšalno oceno, da slovenski veleposlaniki nimajo znanja, še manj pa izkušenj za zahtevno in analitično diplomatsko delovanje".
MZZ zavrača oba očitka in pojasnjuje, da je stanju na Kosovu med drugim decembra lani "namenilo posebno sejo strateškega sveta za zunanjo politiko, na kateri je bil govor o strategiji Slovenije v zvezi s Kosovom. Tudi sicer se ministrstvo redno posvetuje s strokovnjaki, tako glede Kosova kot tudi glede drugih mednarodnih vprašanj. V Prištini deluje slovenski urad za zvezo z Unmikom, ki ga vodi poklicni diplomat, nekdanji veleposlanik v Italiji, kar je dodatno jamstvo za profesionalno in kakovostno obravnavanje problematike Kosova".
MZZ je v sporočilu za javnost še zapisal, da slovensko predsedstvo EU v tem času prejema iz tujine javna priznanja in pohvale prav glede obravnavanja vprašanja Kosova; med zadnjimi je britanski premier Gordon Brown v sredo na novinarski konferenci s predsednikom republike Danilom Türkom Sloveniji javno čestital za uspešno predsedovanje Evropski uniji, "še posebej za njena prizadevanja za premik naprej glede vprašanja Kosova".
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.