Tistim, ki nameravajo Kitajsko obiskati v času kitajskega novega leta, ko se število potovanj v to državo in znotraj nje skokovito poveča, na ministrstvu za zunanje zadeve svetujejo previdnost pri stikih in spremljanje obvestil zdravstvenih in lokalnih oblasti.
V primeru potovanja v Vuhan ali stikov z osebo, ki je bila na tem območju, na MZZ svetujejo, da si preberejo informacije, ki jih je v zvezi z izbruhom virusa na svoji spletni strani objavil Nacionalni inštitut za javno zdravje.
NIJZ: Verjetnost, da bi se primeri pojavili v Sloveniji, ni velika
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so povedali, da je stopnja tveganja za pojav virusa v Sloveniji relativno nizka. Za Evropo nasploh se ocenjuje kot srednja, kar so potrdili na Evropskem centru za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC). Pri nas kot v prvi evropski državi se virus ponavadi ne pojavi, pa so dodali.
Če bi v državo prišel kdo, ki je okužen z novim koronavirusom, bi se izvajali ukrepi preprečevanje prenosa na bližnje ali v zdravstvene ustanove. "Osebam, ki potujejo na območja, kjer se pojavljajo primeri, svetujemo večjo previdnost – izogibanje bolnim osebam, izogibanje tržnicam v živimi živalmi ter pogostejše razkuževanje rok," pa so poudarili na NIJZ. Ker so simptomi gripe in koronavirusa na začetku podobni, na NIJZ svetujejo cepljenje proti gripi, ki je trenutno v državi v polnem razmahu.
Virus je genetsko podoben virusu sarsa, na NIJZ pa ne vedo, če je podoben tudi potek bolezni. "Nekega definitivnega odgovora, kako težek je ta virus, nimamo. Po teh primerih, ki jih poznamo do zdaj, je kar 20 % okužb težjega poteka, ampak predvsem pri kronično bolnih – po podatkih, ki so jih predstavili kitajski zdravstveni organi," razlagajo na NIJZ.
Cepiva za virus seveda še ni, saj je "pot do izdelave dolga, ker je potrebno precej raziskav o učinkovitosti in varnosti". Pomembno pa je, da se postopek izdelave cepiva začne čim prej pri takšnem tveganju, so še poudarili.
Skrivnostni virus je zahteval že 17 življenj
Na Kitajskem je skrivnostni virus, ki so ga poimenovali 2019-nCoV, do zdaj zahteval 17 življenj, okuženih je več kot 570 ljudi, večina v Vuhanu, ki so ga oblasti zato prometno izolirale. Žarišče izbruha je namreč na eni od tamkajšnjih tržnic, na kateri so prodajali ribe in divjačino.
Nova vrsta koronavirusa je povzročila preplah zaradi podobnosti z virusom sars, ki je v letih 2002 in 2003 zahteval skoraj 650 življenj na Kitajskem in v Hongkongu. Tako kot sars se tudi ta virus lahko širi s človeka na človeka preko dihalnih poti.
Prvi primer virusa, ki povzroča pljučnico, so v Vuhanu potrdili 31. decembra. Od takrat so primere zabeležili tudi na Japonskem, v Hongkongu, Macau, Južni Koreji, na Tajvanu, Tajskem in v ZDA.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.