Ministrstvo poudarja, da Slovenija v vseh pogovorih z avstrijsko stranjo izpostavlja potrebo po ureditvi vprašanja medijske oskrbe slovenske manjšine v Avstriji. Na MZZ so tudi prepričani, da so v zvezi z Radiem dva doslej storili vse potrebno, pričakujejo pa tudi usklajeno nastopanje manjšine glede tega vprašanja.

Zunanji minister Dimitrij Rupel je od oktobra lani, ko je vprašanje Radia dva postalo pereče, avstrijsko kolegico Benito Ferrero-Waldner večkrat opozoril, da bo ukinitev avstrijske finančne podpore ogrozila medijsko oskrbo slovenske manjšine v materinem jeziku. Vprašanje slovenskih radijskih programov na Koroškem je bilo večkrat sproženo tudi v pogovorih na najvišji ravni, med drugim sta o zadevi dvakrat govorila premier Anton Rop in kancler Wolfgang Schüssel.

MZZ se zaveda pomena, ki ga ima za slovensko manjšino v Avstriji radijski program v slovenskem jeziku, in je zato od 1. januarja 2003 za zagotovitev delovanja obeh, sicer komercialnih radijskih postaj, Radia dva in Agora, namenilo finančno podporo. Urad je za leto 2003 slovenski manjšini v Avstriji namenil dobrih 561 milijonov tolarjev, za zagotovitev delovanja obeh komercialnih radijskih postaj pa je bilo preko Koordinacijskega odbora Koroških Slovencev (KOKS) letos nakazanih 16,5 milijona tolarjev.
Trenutno še potekajo pogajanja med KOKS, predstavniki Radia 2 in Radia Agora ter ORF. Slednja je slovenski strani posredovala osnutek pogodbe o vzpostavitvi slovenskega radijskega programa in MZZ pričakuje, da bo pogodba usklajena in podpisana še ta mesec, tako da bi program lahko stekel s 1. januarjem 2004. Če bo do tega prišlo, je Slovenija preko KOKS pripravljena finančno podpreti delovanje obeh komercialnih radijskih postaj do konca letošnjega leta, poudarjajo na MZZ.
Slovenija v okviru Sveta Evrope pozorno spremlja obravnavo avstrijskega poročila o izvajanju okvirne konvencije SE o varstvu narodnih manjšin in bo v odnosih s sosednjo državo še naprej zagovarjala interese slovenske manjšine. Na MZZ še ocenjujejo, da so v zvezi z vprašanjem slovenskih radijskih programov storili vse potrebno za zaščito interesov slovenske manjšine, hkrati pa se zanašajo na usklajeno in konstruktivno nastopanje predstavnikov manjšine v odnosu do pristojnih avstrijskih organov.