
Na slovenskem ministrstvu za zunanje zadeve so potrdili, da so od ministrstva za zunanje zadeve BiH prejeli poročilo o nesreči slovenske veleposlanice v BiH Nataše Vodušek, ki se je zgodila 13. oktobra. Vendar v poročilu ni nobenih podrobnosti o tem, ali je bil opravljen preizkus alkoholiziranosti in kdo je prevozil rdečo luč. Sicer pa so tudi na MZZ BiH povedali, da podatkov s tožilstva še nimajo. Tako je znano le to, kar so že pred časom medijem v BiH povedali na tožilstvu. Torej, da je Voduškova prevozila rdečo luč in da je imela v krvi 1,87 promila alkohola.
Sedaj lahko tožilstvo v BiH, če bi zaključili, da je bilo storjeno kaznivo dejanje, preko našega zunanjega ministrstva informacije posreduje našemu pravosodnemu ministrstvu. Ta pa se potem odloči, ali bo Voduškovo kazensko preganjal ali ne. Lahko pa bi Voduškovo v BiH razglasili za nezaželeno, vendar bi se s tem morale strinjati vse tri entitete v federaciji BiH.
Predstojnik katedre za mednarodne odnose na FDV Milan Brglez pa je dejal, da tudi če bi Voduškova opravila preizkus alkoholiziranosti, tega zaradi diplomatske imunitete ne bi mogli uporabiti zoper njo.
Voduškovi so v BiH zamerili tudi dogovarjanje z Republiko srbsko mimo federacije
Voduškovi so v BiH zamerili tudi dogovarjanje z Republiko srbsko mimo federacije

Sicer pa je Socialdemokratska stranka BiH, ki jo vodi nekdanji predsednik vlade Zlatko Lagumdžija, od vlade BiH zahtevala, da slovenskemu zunanjemu ministrstvu in vladi "da jasno vedeti, da je čas, da veleposlanica Voduškova odide iz BiH". Stranka to zahteva, ker "pijana ogroža življenja državljanov BiH in se za posledice svojega vedenja ne želi niti opravičiti ali pokazati skrbi". Voduškovi stranka tudi očita, da je "zagovarjala in promovirala retrogradna stališča" premierja Republike srbske Milorada Dodika. Dodaja, da slovenska vlada kljub pričakovanjem njenega ravnanja ni zavrnila. V Federaciji BiH so namreč Voduškovi že pred časom zamerili tudi to, da se je mimo federacije dogovarjala z Republiko srbsko.
Kot je še povedal tiskovni predstavnik slovenskega zunanjega ministrstva Bojan Brezigar, pa Voduškove niti naše zunanje ministrstvo ne more odpoklicati, ker za to ni zakonske podlage, sama pa zaenkrat želje po premestitvi še ni izrazila. Kot je še pojasnil Brezigar, so se odnosi med državama zaradi nesreče že poslabšali, na ministrstvu pa se sedaj trudijo, da bi jih zopet izboljšali.
Kot poročajo mediji v BiH, so Voduškovi zamerili tudi to, da se ni niti pozanimala, kako je z udeležencem nesreče Nijazom Zorlakom, ali se opravičila za nesrečo.
Spomnimo
Spomnimo

13. oktobra je Voduškova s službenim vozilom trčila v avto, ki ga je vozil 45-letni domačin Nijaz Zorlak. Ta je hudo poškodovan še vedno v bolnišnici. Kaj točno se je dogajalo, ni znano. Bosansko tožilstvo trdi, da je bila voznica močno vinjena – v krvi naj bi ji namerili kar 1,84 promila alkohola, Voduškova pa se brani, da je bila trezna. V intervjuju za eno od slovenskih televizij je dejala, da preizkus alkoholiziranosti z njo sploh ni bil opravljen, prav tako ne noben uradni postopek pred policijo in tožilstvom, saj glede na diplomatsko imuniteto, ki jo uživa v BiH, ti postopki proti njej "sploh niso mogli biti opravljeni niti niso dopustni". Še vedno ni odgovora na vprašanja, ali je prevozila rdečo luč in zakaj je sedela za volanom, če ima svojega voznika.
Čeprav preiskava o nesreči še ni končana, je javno mnenje v Bosni slovenski veleposlanici zelo nenaklonjeno. Tako naj bi že zbirali podpise, s katerimi od vlade zahtevajo, naj ji prepove vrnitev. Brat poškodovanega Amer Zorlak pa je v pogovoru z novinarko POP TV napovedal tožbo proti Voduškovi. Trdi namreč, da je s pomočjo odvetnika dobil posnetke nadzornih kamer in da je na njih jasno vidno, da je slovenska veleposlanica prevozila rdečo luč.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.