Na levi strani Dragonje, kjer so zemljišča slovenskih zasebnih lastnikov in slovenskega sklada kmetijskih zemljišč, je - potem ko je Hrvaška zaključila javno zbiranje ponudb za prodajo zemljišč - je novinarska ekipa SVET-a na Kanalu A ob pripravi reportaže doživela incident s hrvaško policijo. Hrvaški možje postave so skušali preprečiti snemanje, zato so na slovenski zemlji začeli popisovati celotno ekipo.
Na teren se je odpravil novinar Jure Bračko. ''Ves dan smo snemali na slovenski zemlji, ki je že vrsto let vpisana v Zemljiški knjigi Piran. Ko smo se vračali, so k nam pristopili trije policisti, dva v uniformi in eden v civilu, in od mene zahtevali dokumente. Te sem jim izročil, nato so zahtevali, da povem, kaj in za koga delam. Ko sem pojasnil tudi to, pa so zahtevali še podatke, kar se je meni zdelo absurdno, od mojega očeta. Ker teh nisem želel dati, so rekli, da oviram postopek, in da naj povem še podatke od moje mame. Tudi tega nismo storili. Vendar smo imeli srečo, ker je vse snemal kolega iz POP TV, zaradi česar so se hrvaški policisti najverjetneje ustrašili in nas na našo željo po približno 15 minutah pregovarjanja tudi izpustili,'' je dogodek opisal Bračko.
Obvestili smo slovensko policijo, razgovor smo opravili na mejnem prehodu Dragonja, je dodal. Predstavnica za stike z javnostjo na Generalni policijski upravi, Nuška Tavčar, je za 24ur.com povedala, da je slovenska policija o dogodku takoj obvestila slovensko ministrstvo za zunanje zadeve. Predstavnik za stike z javnostjo na zunanjem ministrstvu, Gregor Šuc, je za 24ur.com povedal, da so obvestilo policije prejeli, v nadaljnjih nekaj dneh pa naj bi prejeli še policijsko poročilo in se po tem odločali o morebitnih nadaljnjih potezah ministrstva.
Kaj bo s slovensko zemljo?
Danes naj bi v Bujah začeli odpirati ponudbe za slovenska zemljišča, vloge bodo odpirali približno 15 dni. Potem bodo dokumentacijo poslali v Zagreb na hrvaško pravno službo, ki bo napisala tudi odgovore na morebitne pritožbe, nato pa dokumentacijo vrnila v Buje. V Bujah bodo izbrane kupce povabili na podpis pogodbe, to naj bi se zgodilo septembra, je pojasnil Bračko.
Takrat bodo novi lastniki najverjetneje prišli na slovensko zemljo s papirji, ki so sicer, tako Šuc, za Slovenijo nični. Očitno pa Hrvaška pogodb ne dojema kot nične. Šuc z zunanjega ministrstva je pojasnil, da je Slovenija hrvaškemu zunanjemu ministrstvu v petek poslala diplomatsko noto. Hrvaško ministrstvo naj bi sedaj obvestilo pristojne službe, tako da, če velja pravna država, posli ne bodo šli naprej, je povedal Šuc. Če bodo s prodajo nadaljevali, bo Slovenija spet ubrala diplomatsko pot za rešitev sporov, je še pojasnil. Gre sicer za več kot 100 hektarjev slovenske zemlje.
Jelinčič za vojsko
Predsednik SNS Zmago Jelinčič je poudaril, da stranka od slovenske vlade zahteva, da v Združenih narodih odpre vprašanje "hrvaškega agresivnega poseganja" na slovensko ozemlje. SNS tudi zahteva, da pošlje vlada vojsko na območje ob Dragonji, ki bi zavarovala slovenske nacionalne interese. "Slavni NATO pakt nam je obrnil hrbet. Evropska unija je ravno tako obrnila Sloveniji hrbet," je prepričan Jelinčič.
Kot je še dejal predsednik SNS, se v ZN začnejo razprave, ko se "kar koli zgodi med dvema državama, pri nas te razprave niti v lastni vladi ni". Po njegovem je vlada na četrtkovi seji "šla mirno mimo tega, da Hrvati kradejo in agresivno posegajo po slovenskem ozemlju in prodajajo slovensko ozemlje".
O prodaji v Bruslju?
Poslanska skupina SNS je sicer včeraj vlado pozvala, naj izkoristi vse razpoložljive vzvode v okviru Evropske unije, da zaustavi poseganje Hrvaške po slovenskem ozemlju. Poslanska skupina SNS vlado tudi poziva k ostrejšemu delovanju pri odnosih s sosednjo državo, saj je to po njihovem mnenju edini način, s katerim lahko Slovenija zaščiti svoje nacionalne interese proti Hrvaški na evropskem nivoju.
SNS je o dejavnostih Hrvaške obvestila tudi evropskega komisarja za širitev Ollija Rehna in ga pozvala, naj med približevanjem Evropski uniji Hrvaško obravnava kot državo, ki ves čas namerno krši dvostranske dogovore med državama kot tudi sprejete sklepe voditeljev Evropske unije.
Slovensko zunanje ministrstvo je prejšnji petek sporočilo, da je izvedelo, da "Hrvaška znova poskuša enostransko in nezakonito razpolagati z zemljišči na levem bregu Dragonje, ki ležijo na slovenskem ozemlju". Slovenija je Hrvaški zato poslala diplomatsko noto, v kateri "protestira zoper takšno ravnanje in opozarja na neobstoj in ničnost kakršnih koli pravnih ali realnih posledic takšnega protipravnega ravnanja".
Hrvaško ministrstvo za zunanje zadeve in evropske integracije je nato v torek v celoti zavrnilo navedbe iz diplomatske note in slovenski protest označilo za "neutemeljen in protipraven".
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.