Na ministrstvu za notranje zadeve so po polemikah med ministrstvom in sindikati pripravili analizo o izplačilih plač policistov in primerjalne podatke o plači v nekaterih drugih poklicih s peto stopnjo izobrazbe v javnem sektorju. V primerjavo so vključili delovna mesta, na katerih zaposleni delajo tudi v manj ugodnem delovnem času in prejemajo tudi dodatke, in delovna mesta, kjer takšnih delovnih razmer ni in zaposleni nimajo dodatkov.
Pri delovnem mestu policista so zajeta delovna mesta policista, ki se lahko opravljajo v treh, dveh ali enem nazivu, ne pa tudi posebna delovna mesta policista, kot so policist specialist ali policist specialne enote. Enako velja tudi za delovna mesta carinik, vojak in paznik.
Povprečna neto plača policista s peto stopnjo izobrazbe je januarja 2013 znašala 1076 evrov, povprečno neto izplačilo, ki vključuje tudi povračilo stroškov za malico in prevoz, pa je bilo 1286 evrov. V primerjavo zajeti poklici v javnem sektorju so bili plačani slabše. Povprečna neto plača carinikov je bila 1057, vojakov 766 in paznikov 976 evrov. Medtem je bila povprečna neto plača srednje medicinske sestre v urgentni dejavnosti 1001, računovodje V 701 in kadrovika V 747 evrov.
Na ministrstvu so sicer pripravili tudi podatek o distribuciji povprečnih neto plač vseh uslužbencev policije s statusom policista, ne glede na delovno mesto in stopnjo izobrazbe. Povprečna neto plača policistov, zajetih v analizo, je bila v juniju 1159 evrov. Največ uslužbencev, takšnih je bilo 4045, je prejelo neto plačo med 850 in 1250 evri. Neto plačo med 650 in 850 evrov pa je prejelo 363 policistov.
Po besedah strokovnega sodelavca izvršnega odbora Policijskega sindikata Slovenije Mitje Gregorca so podatki ministrstva zavajajoči. Poslal je plačilno listo policista, katerega osnovna plača brez dodatkov je 670 evrov neto, z nočnimi, stalno pripravljenostjo, nadurami, nedeljskim delom in dodatki pa dobi od 780 do 850 evrov. Poudaril je, da je osnovna plača brez malice in prevoza, saj denar za to policist porabi. Gregorc, ki je kriminalistični inšpektor specialist ena, univerzitetni diplomirani pravnik z državnim izpitom, je opozoril, da nima 1000 evrov neto plače. Včasih jo je imel, zdaj je nima več.
Za zdaj ne bodo zaostrili stavke
Policisti za zdaj ne bodo zaostrili stavke, je povedal Gregorc. V ponedeljek se bodo znova sestali z vlado in poskušali najti rešitve. Medtem stavkajo in predsednik Policijskega sindikata Slovenije (PSS) Radivoj Uroševič je v četrtek povedal, da je njihov sindikat še vedno v stavki in bo tako tudi ostalo, dokler ne sklenejo konkretnega stavkovnega sporazuma.
Eden od glavnih vzrokov za napoved zaostritev stavke je sicer neizpolnjevanje rešitev iz sporazumov, podpisanih leta 2010 in 2012, je na začetku tedna pojasnil Gregorc. Med drugim je opozoril, da so lani dopustili, da se jim znižajo plače, vendar jim je vlada obljubila, da so to zadnji posegi v plače. Letos pa so ugotovili, da so se ponovili in se bodo verjetno še dogajali.
Ministrstvo ne bo pristalo na desetodstotno zvišanje plač
Minister za notranje zadeve Gregor Virant meni, da v ponedeljek pogajanj najbrž še ne bodo zaprli. Trajala bodo vsaj še teden dni, morda dva, in minister upa, da se bodo vendarle dogovorili.
Na desetodstotno zvišanje plač sicer ministrstvo ne bo pristalo, bodo pa predlogi ministrstva v nadaljevanju šli predvsem v smeri priznavanja nadpovprečnih obremenitev nekaterih policijskih postaj, ki so posledica drastičnega zmanjševanja števila zaposlenih v policiji, pravi Virant in dodal, da morajo vsi sindikati javnega sektorja razumeti, v kakšni finančni situaciji je država, in da "se pač ne moremo igrati".
Morebitna zaostrena stavka bi bila po napovedih sindikata najbolj opazna na mejnih prehodih v okviru poostrenega nadzora, pri nadzoru cestnega prometa in vzdrževanju javnega reda in miru. Predstavniki PSS sicer načrtujejo vrhunec stavkovnih aktivnosti v septembru, če do takrat ne bo ustreznega odziva vlade. Septembra bo namreč potekalo evropsko prvenstvo v košarki, zato bodo v Slovenijo takrat prišli navijači iz številnih držav.
Virant je sicer generalnemu direktorju policije Stanislavu Venigerju že izdal navodilo, da mora delo kljub morebitni zaostritvi stavke potekati tekoče in se na mejah ne smejo ustvarjati čakalne vrste.
KOMENTARJI (151)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.