Potem ko je nek Poljak na meji med Slovenijo in Hrvaško nedaleč od Metlike nedavno ustanovil novo državo Kraljevina Enklava, je slovensko zunanje ministrstvo danes poudarilo, da na tovrstne domislice pač ne more vplivati. Obenem so na MZZ poudarili, da med Slovenijo in Hrvaško ni t. i. nikogaršnje zemlje ter da je ozemlje "kraljevine" slovensko.
The Kingdom of #Enclava – The #Balkan's latest micronation http://t.co/X2RXE6uxYj pic.twitter.com/UBYdfkzD4x
— Sputnik (@SputnikInt) May 17, 2015
"V izogib kakršnimkoli nesporazumom želimo spomniti, da je določitev poteka kopenske meje med Slovenijo in Hrvaško pred arbitražnim sodiščem. Kljub različnim pogledom obeh držav na meji med državama ni t. i. nikogaršnje zemlje. Navedeno ozemlje je slovensko, kar je Slovenija predložila tudi arbitražnemu sodišču," so zapisali na MZZ.

Kot so še dodali, so seznanjeni z "naraščajočim trendom vznikanja samooklicanih mikrodržav", med katere sodi tudi t. i. Kraljevina Enklava, vendar na tovrstne "virtualne in medijsko odmevne domislice" nimajo vpliva.
Na meji med Slovenijo in Hrvaško, med Brezovico pri Metliki na slovenski in Brezovico Žumberačko na hrvaški strani, je konec aprila vzniknila nova država Kraljevina Enklava. "Najmanjšo državo v Evropi", veliko zgolj 100 kvadratnih metrov, je ustanovil Poljak Kamil Wrona, ki se je razglasil za kralja Enclava I.
Poljski turist je navdih po vsej verjetnosti dobil pri Čehu Vidu Jedlički, ki je nedolgo pred tem ustanovil državo Liberland na meji med Hrvaško in Srbijo.
Samooklicana državica ima svojo spletno stran ter profil na družbenih obrežjih Twitter in Facebook. Ima svojo zastavo, glavno mesto Enclava, valuto Dogecoin in geslo "Državljan vsega sveta". Državica ima pet uradnih jezikov - angleški, poljski, slovenski, hrvaški in kitajski. Za zdaj ima 134 državljanov, še piše na spletni strani.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.