"Vstop v državo je omogočen tako kot prej," je zagotovil Andrej Šter. Po njihovih informacijah bodo pogoji za vstop v državo namreč ostali nespremenjeni.
Vsem, ki so že v Ukrajini ali nameravajo odpotovati tja, pa svetuje, naj bodo pozorni in se pozanimajo o razmerah, preden odpotujejo v določen del države. Prav tako naj upoštevajo navodila tamkajšnjih oblasti.
Razmere se lahko spremenijo
Konzularna služba je sicer stalno v stiku s slovenskim veleposlaništvom v Kijevu in ukrajinskimi oblastmi ter spremlja razvoj razmer. Šter je pojasnil, da se lahko razmere seveda spremenijo, in čeprav je sedaj omogočeno potovanje po državi, bi lahko na primer v prihodnje ponekod postavili cestne zapore.
Na MZZ že pripravljajo posodobljen opis varnostnih napotkov za obisk Ukrajine, a še vedno čakajo na podrobnejše podatke in zemljevid z označenimi deli države, kjer bo v sredo začelo veljati vojno stanje.
Tega je ukrajinski parlament potrdil v ponedeljek na pobudo predsednika Petra Porošenka po incidentu z Rusijo v Kerški ožini. Veljalo bo v desetih pokrajinah za 30 dni.
Odsvetujejo potovanja na začasno okupirana območja
Glede na poročanje ukrajinskega portala Kyiv Post bo vojno stanje veljalo v pokrajinah Vinicija in Odesa na zahodu države na meji z Moldavijo, v pokrajinah Mikolajiv, Kerson in Zaporožje na jugu države ter v pokrajinah Doneck, Lugansk, Harkov, Sumi in Černihiv na vzhodu države ob meji z Rusijo.
Trenutno MZZ na spletni strani slovenskim državljanom odsvetuje vsa potovanja na začasno okupirana območja Krima in Sevastopola ter določena območja v regijah Doneck in Lugansk. Slovensko veleposlaništvo v Kijevu namreč ne more nuditi konzularne pomoči slovenskim državljanom, ki bi se znašli v težavah v teh regijah.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.