Opozorilo MZZ izpred dveh tednov, naj tisti, ki se odpravljajo v tujino, resno razmislijo in potovanje skušajo preložiti ali pa se mu odpovejo, je še vedno veljavno, je poudaril vodja konzularne službe Andrej Šter.
MZZ se trudi, da situacijo v Sloveniji pojasnjuje in da svetuje slovenskim državljanom, ki so v tujini, in tistim, ki se vračajo, ter vedno redkejšim, ki odhajajo iz Slovenije v tujino, poudarja Šter.
Zadnje dni smo soočeni s situacijo, ko na posameznih mejah nastajajo različni sistemi nadzora in nasvetov. Pomembno je vedeti, da ti ukrepi niso namenjeni proti komerkoli, ampak temu, da se vzdržuje javnozdravstvena situacija in osebno zdravje, je dejal Šter.
Ukrepi na slovensko-italijanski meji z uvedbo kontrolnih zdravniških točk so namenjeni omejevanju širjenja novega koronavirusa in za zaščito državljanov, je poudaril in zatrdil, da je MZZ v rednih stikih s tujimi državami in jih seznanja z ukrepi. Podobne ukrepe je v četrtek uvedla sosednja Madžarska, "skušamo poenotiti razlago teh ukrepov v naši, madžarski in svetovni javnosti".
Glede razmer na meji s Hrvaško, kjer nastajajo dolge kolone tovornih vozil, ki čakajo na prehod meje, je MZZ na pogovor poklicalo hrvaškega veleposlanika. Izpostavili so obseg problematike, ki grozi, da bo v Sloveniji povzročila ne le sanitarni, ampak tudi zdravstveni problem, in ga prosili, da Slovenijo čim prej obvesti o tem, kako bo Hrvaška ta problem odpravila.
Veleposlanik je po Šterovih besedah zagotovil, da bo opravil pogovore v Zagrebu in Slovenijo seznanil, kako bo Hrvaška ukrepala. Šter je nato tik pred koncem novinarske konference sporočil, da je medtem prejel informacijo, da naj bi Hrvaška sprostila promet in da se je povprečni čas obravnave tovornega vozila na meji skrajšal na dve minuti.
Tisti, ki se odpravljajo v ZDA, naj podvig opustijo
Kot je dejal, je MZZ v stiku tudi s slovenskim veleposlaništvom v Washingtonu. "Čakamo na trenutek, ko bodo aktivirane tudi ameriške oblasti," obvestili bomo, kako se bo izvajal predsedniški dekret, s katerim so ZDA odpovedale in ukinile vse letalske povezave z Evropo, je povedal.
"Naš nasvet ta trenutek je: tisti, ki se odpravljajo v ZDA, naj ta podvig opustijo, ker ne vemo, v kakšno situacijo bodo prišli, če bi se bilo treba vrniti," je opozoril. Razmere po njegovem namreč verjetno ne bodo kmalu boljše, saj ameriški predsedniški dekret predpostavlja, da je Evropa prepoznana kot žarišče bolezni.
"Skupaj se moramo potruditi, da bomo zagotovili ne le zdravje slovenskih državljanov, ampak uporabili vse, kar obstaja, da bomo kot okolje skupaj s sosednjimi državami v okviru EU preprečili katastrofičen razvoj dogodkov, ki bi lahko povzročil, da bomo soočeni še s težjimi posledicami, kot so," je dejal Šter in opozoril, da je obveščanje javnosti pri tem bistvenega pomena.
Pri tem je opozoril, da pregled vprašanj slovenskih državljanov, na katera se v klicnem centru trudi odgovarjati skoraj 100 študentov medicine, kaže, da ljudje situacijo jemljejo zelo zlahka in da postavljajo vedno ista vprašanja.
"Včerajšnja razglasitev pandemije in današnja razglasitev epidemije v Sloveniji je zadostna osnova, da tisti, ki v kontaktu z agencijo dobijo razlago, da jim ne morejo vrniti denarja in ponuditi nadomestne destinacije, sprožijo postopke preko urada za zaščito potrošnikov ali pa zavarovalnice," je dejal.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.