Slovensko zunanje ministrstvo (MZZ) je danes zavrnilo domneve o politično spodbujenih incidentih v Piranskem zalivu pred slovenskimi parlamentarnimi volitvami leta 2004.
Po volitvah več incidentov kot po njih
Po trditvah MZZ se število incidentov pred volitvami ni povečalo, zavrnili pa so tudi povezavo med volitvami in predvolilno kampanjo in številom incidentov. Kot so še sporočili iz MZZ, se je septembra in začetek oktobra 2004 neposredno pred volitvami zgodilo 11, takoj po oktobrskih volitvah pa 15 incidentov.
Po podatkih MZZ se je v drugi polovici leta 2004 zgodilo 49 incidentov. Junija se je zgodil pomembnejši incident, julija pet, od teh je bil en sam pomembnejši. Avgusta so bili štirje incidenti, septembra pa devet, od teh so bili štirje pomembnejši.
Pred volitvami 3. oktobra 2004 sta se zgodila dva incidenta, od teh en sam pomembnejši, po volitvah pa se je oktobra zgodilo 15 incidentov, od teh pet pomembnejših in deset manjših. Novembra je bilo po podatkih MZZ pet, decembra pa osem incidentov.
Zunanje ministrstvo se je tako odzvalo na besede nekdanjega premiera Antona Ropa, zdaj poslanca SD, ki je potrdil informacije o prisluškovanju predsedniku hrvaške vlade Ivu Sanaderju in Janezu Janši, ko je bil slednji vodja opozicije. Rop je še zatrdil, da naj bi se Sanader in Janša pred slovenskimi parlamentarnim volitvami dogovarjala o incidentih v Piranskem zalivu. Poslanec SD je sicer zatrdil, da Slovenski obveščevalno-varnostni agenciji (SOVA) ni bilo nikoli naročeno prisluškovanje kateremu koli slovenskemu ali tujemu politiku.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.