Slovensko zunanje ministrstvo je sporočilo, da ceni pobudo predsednika republike Janeza Drnovška v zvezi s humanitarno krizo v sudanskem Darfurju, a obenem opozorilo na nekatere omejitve. "V MZZ visoko cenimo pobudo predsednika republike v zvezi s humanitarno krizo v sudanski pokrajini Darfur. Enako kot predsednik smo zaskrbljeni zaradi zaostrovanja razmer," so zapisali v sporočilu za javnost.
Kot so zapisali v sporočilu za javnost, MZZ skrbi učinkovitost ukrepov, posebej če bi Slovenija delovala sama. Drnovška opozarjajo tudi pred nevarnostmi morebitnega potovanja v Darfur in menijo, da bi bilo koristno, če bi o njegovi pobudi razpravljala tudi državni zbor in vlada.
"Slovenija lahko ukrepa sama, vendar bo pri tem dosegla manj, kot če bo spodbudila širše angažiranje mednarodne skupnosti. To nam je doslej že večkrat uspelo, zato tudi tokrat pozivamo Evropsko unijo, zvezo NATO, predvsem pa Združene narode, naj energično ukrepajo v korist sudanskih ljudi," piše v sporočilu MZZ.
Kot so še dodali, je Slovenija kot članica omenjenih mednarodnih organizacij že vključena v reševalne načrte in dejavnosti na območju Darfurja. Čeprav je že prispevala svoj delež, tudi za Darfur, po mnenju MZZ obstajajo možnosti, da stori še več, "čeprav ima naša pomoč omejitve, ki se jih je potrebno zavedati".
Drnovšek predstavil skupen humanitarni projekt
Drnovšek je veleposlanikom držav članic Evropske unije in veleposlanikom Bolgarije, Hrvaške, Norveške, Romunije in Turčije v Sloveniji predstavil razloge za svojo pobudo za politično in humanitarno akcijo v Darfurju ter jih seznanil z dejavnostmi, ki potekajo v zvezi s tem.
Kot je dejal, ima projekt dve dimenziji, humanitarno in politično, priprave na realizacijo pa potekajo v stikih z uglednimi politiki, predstavniki javnosti, mednarodnih institucij in humanitarnih organizacij.
Predsednik republike je izrazil zadovoljstvo nad odzivom, ki ga je v slovenski javnosti sprožila njegova pobuda za reševanje v Darfurju. "To kaže, da je zavest Slovencev prebujena in da nam ni vseeno, kaj se dogaja drugod po svetu," je dejal Drnovšek.
Slovenski predsednik je sicer tudi podrobneje opredelil svoje načrte v zvezi z reševanjem krize v Darfurju. Kot je dejal, se položaj v tej pokrajini drastično slabša, zato je sprožil obširno politično pobudo in predlagal sklic mirovne konference, na kateri bi sodelovali tako Afriška unija, NATO, Evropska unija, skupina G-8, kot tudi Sudan in Čad. Na njej pa bi morali najti rešitev za Darfur, tako politično kot varnostno, pa tudi gospodarsko, ki bo pomenila načrt za razvoj te pokrajine.
Ob tem je Drnovšek pojasnil, da se je o tej pobudi v sredo obširno pogovarjal tudi z generalnim sekretarjem Združenih narodov Kofijem Ananom, ki mu je po njegovih besedah izrazil hvaležnost zaradi prizadevanj, ki jih vlaga za rešitev situacije v Darfurju. Hkrati je Drnovšek še napovedal, da se bo 18. januarja predvidoma srečal z Annanom in sicer v New Yorku na poti v La Paz, kjer se bo udeležil zaprisege novega bolivijskega predsednika Eva Moralesa 22. januarja.