
Notranji minister Vinko Gorenak in veleposlanik ZDA v Sloveniji Joseph Mussomeli sta podpisala sporazum o krepitvi sodelovanja pri preprečevanju težjih oblik kriminala in boju proti njim. Kot so pojasnili, na splošno velja, da so to dejanja, ki se kaznujejo z odvzemom prostosti za najmanj leto dni, sicer pa podrobnosti opredeljuje sporazum.
Ta tudi posebej ureja postopek izmenjave podatkov o prstnih odtisih in podatkov v profilih DNK kot specifično obliko policijskega sodelovanja. Kot določa, se osebni podatki pošljejo na zahtevo in šele potem, ko se ugotovi ujemanje med neznanim prstnim odtisom oz. DNK in takim podatkom v bazi podatkov.
Na notranjem ministrstvu ob tem trdijo, da se zavedajo pomembnosti varovanja osebnih podatkov in da so zato v sporazum vključili "enake ali višje" standarde, kot so v podobnih sporazumih med ZDA in drugimi članicami EU.
Mussomeli je izpostavil, da bo tudi po zaslugi tega sporazuma Slovenija lahko ostala v programu Visa Waiver, po katerem njeni državljani za potovanja v ZDA ne potrebujejo vizuma. Kot je pojasnil, ZDA namreč tovrstne sporazume sklepajo z vsemi državami, ki so del omenjenega programa. "Ker nimamo vizumov in ne izvajamo običajnih kontrol, potrebujemo nek mehanizem za tiste redke primere, ko gre za zločince ali druge, o katerih potrebujemo informacije," je dejal.
Gorenak je ob tem obžaloval dogodke v Bengaziju, kjer je v napadu razjarjenih protestnikov umrl ameriški veleposlanik, in zatrdil, da bo policija še naprej zagotavljala ustrezno varovanje ameriških objektov v Sloveniji. Mussomeli pa je zatrdil, da v Sloveniji ne čutijo prav nobene nevarnosti. "Počutimo se zelo udobno in varno. Več kot to, počutimo se zelo dobrodošle. Zelo veseli smo, da smo v Sloveniji," je dejal in izrazil hvaležnost za to tako slovenski vladi kot vsem Slovencem. "Počutimo se zelo domače, le da je tu še bolje kot doma," je še dodal.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.