Muslimani so danes začeli tridnevno praznovanje ali ramazanski bajram po koncu postnega meseca ramazana. To obdobje je bilo zaznamovano z bogoslužji, dobrodelnostjo, medsebojnim razumevanjem in druženjem, je v sinočnji poslanici na Televiziji Slovenija dejal mufti.
"Navdih ramazana nam je pomagal, da lažje razumemo prehodnost tega sveta in večnost, h kateri stremimo, saj se zavedamo nenehne Božje prisotnosti v naših življenjih, ki nas navdihuje, da smo dobri ljudje in koristni člani skupnosti. Skozi post smo občutili pobožnost, iskrenost vere v Boga, potrpežljivost, vztrajnost, solidarnost, samoobvladovanje in disciplino pri zdravljenju duše od egoizma, ki nas vsakodnevno obkroža," je dejal.
Po njegovih besedah zato v bajramskih dneh praznujejo zmago nad samim seboj, kjer so se "uspeli oplemenititi z moralo, očistiti dušo in srce od greha".
Vernike je pozval k nadaljevanju prizadevanj za krepitev medsebojnih družinskih odnosov, ki so jih v ramazanu poudarjali na poseben način. "Pred nami so ure, trenutki in dnevi, v katerih se lahko opogumimo in izboljšamo morebitne slabe odnose v družini ter si medsebojno odpustimo zamere in obrnemo novo poglavje v življenju, ki bo prijetno in sproščeno, brez zamer in medsebojnih nerazumevanj," je dejal mufti in zaželel blagoslovljen in srečen bajram.
Na jutranji bajramski molitvi je mufti podobno poudaril, da je čas bajrama priložnost, da se zavemo, da moramo poleg lastne družine ceniti in spoštovati vse ljudi okoli sebe. Predvsem pa moramo po njegovih besedah biti pozorni na ljudi, ki družine nimajo in ne občutijo človeške bližine, in tudi njim v prazničnem času pričarati občutek topline.
Dejal je tudi, da je vsak človek odgovoren za lastno samoizpopolnitev, pri tem pa mora pomagati tudi drugim. Razumevanje, da je človek odgovoren zase, je tako po muftijevih besedah predpogoj za srečo in napredek verske skupnosti in družbe ter zagotavljanje miru in blagostanja vsem ljudem na svetu. Sicer pa je Nevzet Porić napovedal, da bodo okrepili pogovore o odprtih vprašanjih z državo, kot je status imamov kot verskih uslužbencev in vprašanje prehrane v vrtcih in šolah.
Glede statusa imamov je opozoril, da slovenska ustava zagotavlja enakopravnost verskih skupnosti v Sloveniji. Dodal je, da so v ustavi prav tako vsakomur zagotovljene enake človekove pravice in svoboščine, ne glede na narodnost, raso, spol, jezik, vero, politično ali drugo prepričanje. Po njegovih besedah je tako skupna obveza, da se poišče rešitve in otrokom, kjer je takšna želja, zagotovi obrok brez svinjine.
V duhu dobrih medsosedskih odnosov so ob 17. uri na ploščadi muslimanskega centra pripravili praznovanje ramazanskega bajrama s sosedi. Ob tej priložnosti bodo v vrtu Muslimanskega kulturnega centra odprli fotografsko razstavo Mimar Sinan - Michelangelo z Vzhoda, posvečeno mojstrovinam Mimara Sinana, ujetim v fotografski objektiv fotografa Arneja Hodaliča.
Muftiju in muslimanskim vernikom v Sloveniji je ob prazniku v imenu Slovenske škofovske konference (SŠK) čestital predsednik SŠK, novomeški škof Andrej Saje, in jim zaželel božjega blagoslova in miru.
"Kristjani in muslimani smo poklicani, da v svojem okolju širimo kulturo odprtega dialoga, spoštovanja in miru," je zapisal Saje. Dodal je, da je hvaležen za konstruktiven dialog, ki ga muslimani gojijo s Katoliško cerkvijo v Sloveniji na številnih področjih.
KOMENTARJI (97)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.