Na vrhu, ki sta ga gostila soproga hrvaškega predsednika Sanja Musić Milanović in izvršni direktor evropskega urada Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) Robb Butler, so zakonci evropskih voditeljev opozorili na nujnost reševanja problematike otroške debelosti.
Obenem so sprejeli Zagrebško deklaracijo, v kateri so pozvali k ustanovitvi evropske mreže za preprečevanje debelosti pri otrocih. V deklaraciji so poudarili, da je debelost družbeni problem. Zavezali so se tudi, da bodo vložili posamezne in skupne napore za odpravljanje ovir ter spodbujali sodelovanje z vsemi ustreznimi oblikovalci politik, ki lahko vplivajo na ukrepe v zvezi s preprečevanjem debelosti otrok.
"Vsi, ki smo dobili vabilo na vrh, smo ga vzeli zelo resno, ker je otroška debelost problem, ki je v zadnjih letih postal bolj resen tako zaradi let pandemije covida-19 kot zaradi zmanjšane telesne dejavnosti," je ob koncu vrha povedal Musar.
Pojasnil je, da je pred srečanjem zato prosil vse relevantne strokovnjake v Sloveniji za pomoč pri pripravi na vrh. "Konec marca smo imeli prvo srečanje, kjer so strokovnjaki predstavili svoje poglede na ukrepe, ki jih v Sloveniji že imamo. Na osnovi tega srečanja smo nato pripravili seznam ukrepov, ki jih moramo ohraniti, in ukrepov, ki bi jih bilo v tem kontekstu treba še uvesti," je dodal.
Nova priporočila za Slovenijo
Napovedal je, da bo na osnovi razprave iz marca in današnje razprave v Zagrebu, pa tudi na osnovi sprejete deklaracije v četrtek v Ljubljani sledilo drugo srečanje strokovnjakov. Na njem bodo oblikovali priporočila za Slovenijo, ki bodo izhajala tako iz deklaracije kot iz specifičnega položaja Slovenije.
Musar je udeležencem današnjega srečanja ponudil, da Slovenija lahko priporočila, ki jih bo pripravila za lastno rabo, kakor tudi dobre prakse, ki jih v Sloveniji že izvajamo, deli z vsemi, ki bi to želeli. Najboljša točka za delitev priporočil je po njegovi oceni prav urad WHO za Evropo, ki pokriva 53 držav in kjer so danes potrdili, da bodo z veseljem delovali kot osrednja točka evropske mreže za preprečevanje debelosti pri otrocih.
Vrha se je poleg soproga predsednice udeležila tudi španska kraljica Letizia in tudi zakonci predsednikov oziroma predsednic iz vrste drugih evropskih držav. Opozorili so, da je debelost pri otrocih eden največjih izzivov javnega zdravstva, v Evropi pa se s čezmerno telesno težo ali debelostjo sooča že vsak tretji šolar.
KOMENTARJI (59)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.