V prihodnjih dneh godujejo ledeni možje, ki jim bo dan kasneje sledila še poscana Zofka. Ljudje so dolga stoletja tem svetnikom pripisovali krivdo za mrzlo in deževno vreme, ki se ob še možnem prodoru polarnega zraka lahko pojavi v maju. Ledeni svetniki Pankracij, Servacij in Bonifacij so pred uvedbo gregorijanskega koledarja godovali že med 2. in 4. majem. Kljub kasnejši spremembi koledarja so se ledeni možje ohranili, s tem pa tudi pregovori, ki pravijo, da se po godovih teh treh svetnikov ni treba več bati slane.
Naši predniki so ledene može jemali zelo resno. V vinogradih so s kurjenjem ščitili pridelek pred pozebo in tudi danes marsikdo raje še počaka s saditvijo sadik na prosto. "A v nasprotju s svojim slovesom letos ti trije svetniki ne bodo posebej hladni in tudi v preteklosti je bilo pogosto tako. V zadnjih 57 letih so nam Pankracij, Servacij in Bonifacij nezaželene pojave (mraz in sneg) prinesli le nekajkrat, izraziti in prisotni po celi Sloveniji pa so bili le leta 1978," pojasnjuje hišni prognostik Rok Nosan in dodaja, da se je temperatura takrat že 11. maja marsikje močno približala ledišču, še bolj mrzlo pa je bilo naslednje jutro. Po podatkih Agencije za okolje (Arso) je med nižinskimi kraji še posebej izstopala Murska Sobota, kjer so izmerili -4,2 stopinji Celzija. Le dan kasneje (13. maja 1978) pa je nekatere kraje pobelil sneg. Ponekod na Logaškem ga je padlo celo več kot 20 centimetrov.
Pankracij leta 2012 vroč, Servacij nato postregel z zimo
Izrazito ohladitev smo imeli tudi natanko 34 let pozneje (leta 2012), ko smo v manj kot 24 urah iz pravega poletja skočili skoraj v zimo. Pankracij (12. maj) je bil še vroč s temperaturami nad 30 stopinj Celzija, že Servacij (13. maj) pa nam je prinesel občutno ohladitev z jutranjimi minimumi le malo nad lediščem. Predvsem v nekoliko višjeležečih krajih je tudi snežilo.
Pogosteje kot s hladom pa so nas ledeni možje razvajali s soncem in visokimi temperaturami. V vremenskem arhivu Arsa tako najdemo dogodek, ko smo ravno v času ledenih mož imeli zgodnji vročinski val. To se je zgodilo leta 1969, ko se je na Bizeljskem 14. maja ogrelo vse do 33 stopinj Celzija, pripoveduje Nosan.
In kako bo letos?
Pankracij in Servacij nam še ne prinašata večje spremembe vremena. V soboto dopoldne bo sprva večinoma sončno, ponekod tudi delno jasno, po nižinah in ponekod v osrednji Sloveniji pa se bo zjutraj in deloma dopoldne zadrževala megla ali nizka oblačnost. Najnižje jutranje temperature bodo od 8 do 13, ob morju okoli 15 stopinj Celzija. A tako sveže bo le kratek čas - sredi dneva in popoldne bo delno jasno s spremenljivo oblačnostjo. Ob dnevnem ogrevanju ozračja bodo sredi dneva in popoldne začeli nastajati kopasti oblaki, iz katerih se bodo razvile krajevne plohe in posamezne nevihte. Več jih bo nad zahodno Slovenijo. Ob nevihtah so možni lokalno močnejši nalivi, zaradi šibkih višinskih vetrov pa se bodo nevihtne celice le počasi premikale. Najvišje dnevne temperature bodo od 22 do 26 stopinj Celzija.
Podoben razvoj vremena nam prinaša tudi nedelja, ko bo spremenljivo oblačno, le da bo popoldanskih ploh in neviht še nekoliko več.
V ponedeljek bo povečini oblačno z občasnim dežjem in nekoliko hladneje
In če bosta Pankracij in Servacij še postregla s toplim vremenom, pa nam bo Bonifacij prinesel hladno fronto. Vsaj prvi del ponedeljka bo sicer še topel in deloma sončen, popoldne in proti večeru pa nas bo dosegla ohladitev s padavinami in nevihtami. Temperature bodo v povprečju padle za dobrih 5 stopinj Celzija.
"Ledenim možem bo v torek sledila še poscana Zofka, ki bo letos, tako kot lani, upravičila svoj sloves. Padavin sicer po prvih izračunih ne bo veliko, kljub temu pa bo občasno še deževalo. To je po ljudski modrosti dobro, saj si lahko obetamo lepo in toplo poletje," še pojasnjuje Nosan.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.