Aktivisti društva Projekt transparentnosti živalskih obratov (AETP) so 2. avgusta objavili nov, skoraj enourni posnetek, ki prikazuje nehumane razmere na prašičji farmi v Ljutomeru. Posnetek so posredovali Upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR). Zaradi suma storitve kaznivega dejanja mučenja živali je nato uprava posnetek posredovala Policiji.
"Drugi, daljši posnetek, ki smo ga prejeli 2. 8. 21, je UVHVVR, dne 5. 8. 2021, odstopila v obravnavo Policiji zaradi suma storitve kaznivega dejanja mučenja živali. S prvim 16-minutnim posnetkom, je bila Policija seznanjena že ob uvedbi inšpekcijskega postopka meseca junija. Posnetek jim je posredoval izvajalec dejavnosti, podjetje Ljutomerčan d.o.o.," so nam odgovorili z Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.
Na Policijski upravi Murska Sobota že vodijo predkazenski postopek zaradi prijave proti neznanim storilcem. Podjetje je namreč prvi posnetek prijavilo Policiji zaradi ugotavljanja pristnosti posnetkov in nezakonitega snemanja. Zdaj pa Policija zbira še obvestila o sumu storitve kaznivega dejanja mučenja živali na omenjeni farmi.
Na zadnjem videu so vključeni tudi posnetki stacionarnih kamer v hlevih, kjer vzrejajo mladiče. Kamere so tako posnele očitno prakso na farmi, kjer majhne, slabotne pujske ubijajo tako, da jih mečejo ob tla. To je sicer prepovedano in bi jih morali uspavati.
"Skrbnik živali mora preprečevati napake v reji, ki povzročajo tehnopatije in motnje v obnašanju, pravočasno zahtevati veterinarsko pomoč in oskrbo bolnih ali poškodovanih živali, ki se jih namesti ločeno v primerne prostore," so po poročanju Dnevnika svojo odločitev, da posnetke predajo Policiji, utemeljili na Upravi.
Vodstvo farme je za Dnevnik sporočilo, da se bodo na drugi, daljši video odzvali preko odvetnika.
Inšpektorji večjih nepravilnosti ob obisku niso odkrili
Farmo so po objavi prvih posnetkov obiskali trije uradni veterinarji in tudi inšpektorji. Inšpekcijski nadzor je trajal več dni, a večjih nepravilnosti niso odkrili. "Na omenjeni farmi so živali nameščene v petih starejših objektih. Postopek reje se izvaja na način, ki je skladen z zakonodajo. V času nadzora niso bile ugotovljene večje nepravilnosti. V zvezi z dobrobitjo živali so bila ugotovljena neskladja glede namestitve igral oziroma materiala za zadostitev etoloških potreb in uporabe stelje v posameznih boksih. Sprejeti so bili vsi potrebni ukrepi za zagotovitev skladnosti in odpravo ugotovljenih nepravilnosti. Uveden je bil prekrškovni postopek," so takrat pojasnili.
Ob tem so dodali, da so bili sprejeti vsi potrebni ukrepi za zagotovitev skladnosti in odpravo ugotovljenih nepravilnosti, ter da so uvedli prekrškovni postopek. Uprava je celo podvomila, ali so vsi posnetki dejansko bili posneti na omenjeni farmi. "Na podlagi pregleda na gospodarstvu in opravljenih razgovorov za določene dele posnetka ne moremo potrditi, da so bili posneti na omenjeni farmi," so takrat zapisali.
Kot so aktivisti zapisali na spletni strani prasicereja.info, so v letih 2020 in 2021 skrito dokumentirali razmere na prašičji farmi v Sloveniji, ki je namenjena vzreji pujskov. "Posnetki prikazujejo standardno prakso, ki je neizogiben del sodobne živinoreje. Pridobljen material tako razkriva popolnoma drugačne pogoje reje od teh, ki jih v svojih oglasih in medijskih kampanjah prikazuje mesna industrija. Preiskava je namenjena seznanjanju slovenske javnosti in omogoča informiran diskurz o reji živali," so zapisali.
Pozneje so razkrili, da so posnetki nastali v farmi Ljutomerčan, ki naj bi jo skrivoma obiskali vsaj desetkrat, objavljeni videi pa so skupek posnetkov, ki so jih naredili v tem obdobju. Posnetega materiala pa imajo še za več ur.
KOMENTARJI (148)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.