Potem ko so policisti v ponedeljek prejeli prijavo, da je pijan 67-letnik z mopedom vlekel psa od Markovca v smeri Semedele, ki se je pri tem zgrudil in poginil, nakar ga je odvrgel v smetnjak za biološke odpadke, se mnogi sprašujejo, kako je mogoče, da so policisti kršitelju izdali le plačilni nalog v višini 800 evrov.
Kot je poročal Regional Obala, so policisti tako ravnali po navodilih državne tožilke v Kopru, ki je ob dejstvih, ki ji jih je policist navedel po telefonu, sklenila, da ne gre za kaznivo dejanje mučenja živali in da se zadeva obravnava po zakonu o prekrških in zakonu o zaščiti živali. Posledično na kraj ni bilo veterinarskega inšpektorja, prav tako niso bili zavarovani dokazi in ni bila opravljena obdukcija, ki bi lahko ugotovila vzrok smrti.
Tožilstvo: K poginu psa je odločilno prispevala visoka temperatura zraka
Na Okrožnem državnem tožilstvu v Kopru so za 24ur.com pojasnili, da se v primeru dogodkov, ki jih obravnava dežurni državni tožilec, ta odloča na podlagi ustnih navedb Policije. Kazenski zakonik v 341. členu določa, da kaznivo dejanje mučenja živali stori, kdor surovo ravna z živaljo ali ji po nepotrebnem povzroča trpljenje. Pri tem kaznivem dejanju je torej treba dokazovati naklep, tj. namen surovega ravnanja ali namen dolgotrajnega nepotrebnega povzročanja trpljenja živali.
"Sprehajanje psa na način, kot je bilo ugotovljeno na kraju dogodka, je v Zakonu o zaščiti živali sankcionirano kot prekršek. K poginu psa je razen tega odločilno prispevala visoka temperatura zraka, pri čemer je odločitev temeljila na presoji, da pri prekršku (sporno sprehajanje psa) ni šlo za naklepno povzročanje trpljenja ali celo za naklep povzročitve pogina živali. Kasnejše ravnanje z že mrtvo živaljo – čeprav skrajno nesprejemljivo in vsekakor zavržno – pa ni več vplivalo na njeno občutenje bolečine oz. ji ni povzročalo nikakršnega trpljenja," so zapisali.
Ni dvoma o tem, da je vsako neprimerno in kruto ravnanje človeka z živaljo obsojanja vredno in ga je treba sankcionirati, so še dodali. "Pri tem pa poudarjamo, da je tožilstvo dolžno v danih okoliščinah presojati v skladu z zakonom in se odločiti, kot je v danem trenutku po naši presoji strokovno najbolj pravilno."
Obdukcije ni bilo, zato ugotavljanje vzroka smrti ni več mogoče
Območni urad Uprave RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) v rednem delovnem času niti v času stalne pripravljenosti ni prejel prijave o dogodku, so nam povedali na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.
"Policija je v popoldanskem času truplo psa predala dežurnemu higieniku NVI. Odpeljano je bilo v zbiralnico v Novo Gorico in naslednje jutro v Ljubljano. Sekcija ni bila opravljena, saj zaradi visokih zunanjih temperatur kadavri hitro razpadajo. Ugotavljanje vzroka pogina tako ni več mogoče," so zapisali.
Policija tako nima dokazov ali priče, ki bi psa videla živega. "Imamo samo podatek o priči, ki je klicala, da je pes bil mrtev, ko ga je vlekel; ne moremo torej potrditi, da je bil pes živ, ko ga je vlekel. Samo kršitelj je izjavil, da ga je peljal na sprehod in da je med sprehodom umrl," je za Regional Obala povedal Armando Goričan, načelnik Policijske postaje vodnikov službenih psov Koper.
Psa ni v centralnem registru, preiskava je v teku
Iz policijskega poročila je razvidno, da gre za označenega psa s t. i. komercialnim mikročipom, ki ne izkazuje izvorne države psa. "Pes ni vpisan v centralni register psov, ki se vodi pri upravnem organu. Ugotavljanje izvora psa je še v teku," so še dodali.
Zakon določa, da mora lastnik psa v roku sedmih dni po nabavi prijaviti pristojni veterinarski organizaciji, sicer sledi globa v višini od 200 do 400 evrov. "Glede na neznan izvor psa, zaradi postavljenega suma nedovoljene trgovine s psi, je preiskava v teku. Predpisana globa je 417,00 evrov," so še sporočili z ministrstva.
KOMENTARJI (171)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.