Obstajajo močni dokazi, da okužba s covidom-19 povzroča z možgani povezane abnormalnosti, poroča BBC. Znanstveniki so namreč spremljali spremembe v možganih 785 oseb, starih med 51 in 81 let. 401 oseba je prebolela covid, primerjali pa so njihove MRI posnetke glave pred okužbo in v povprečju 141 dni po okužbi s covidom-19. V kontrolni skupini je bilo 384 oseb, ki covida-19 niso prebolele. S primerjavo posnetkov in obeh skupin so zaznali pomembne razlike tako v gostoti možganske sivine kot tudi poškodbe v olfaktornem (vohalnem) področju skorje. Zaznali pa so tudi splošno skrčenje možganov.
Znanstveniki sicer še nimajo odgovora, ali gre za trajne spremembe, poudarjajo pa, da imajo naši možgani sposobnost celjenja.
Vodja raziskave je profesorica Gwenaelle Douaud. "Spremljali smo predvsem bolnike z blagimi okužbami, saj nas je zanimalo, ali tudi blagi covid-19 lahko povzroči spremembe v možganovini. Primerjava posnetkov s tistimi, ki covida-19 niso preboleli, nas je precej presenetila."
V Veliki Britaniji v okviru projekta UK Biobank spremljajo zdravstveno stanje 500.000 ljudi že okoli 15 let. To pomeni, da imajo v svoji bazi podatkov tudi MRI posnetke njihovih možganov, ki so nastali še pred izbruhom epidemije. Prav ti posnetki so bili za raziskovalce osnova za primerjavo. V štiri mesece in pol trajajoči raziskavi so pregledali posnetke 401 udeleženca. Velika večina je prebolela blago obliko covida-19. V preiskavo so kot kontrolno skupino vključili še 384 udeležencev, ki covida-19 niso preboleli.
Ugotovitve so sledeče: velikost možganov se je pri prebolelih skrčila med 0,2 in dva odstotka. Izgube v možganih so zaznali na predelu, ki je povezan z zaznavanjem vonja in na predelu, ki je povezan z našo sposobnostjo pomnjenja. Pacienti, ki so pred kratkim okrevali po covidu-19, so poročali, da imajo nekaj več težav pri opravljanju kompleksnih miselnih nalog.
Največ sprememb v možganih so torej zaznali na predelu, kjer imamo center za zaznavanje vonja. Možni sta dve razlagi. Ena, da virus neposredno napade ta predel v možganih, druga pa, da celice odmrejo, ker jih bolnik pač ne uporablja, ko med okužbo ostane brez vonja.
Za odgovor na vprašanje, ali gre za trajne spremembe v možganih, je še prezgodaj, opozarja vodja raziskave. "Moramo se zavedati, da so naši možgani sposobni samozdravljenja, zato obstaja zelo velika možnost, da bodo ti stranski učinki in posledice okužbe čez čas izveneli."
Zaenkrat so primerjali možgane bolnikov, ki so preboleli prvi dve varianti covida-19. Pri teh bolnikih sta bili izguba vonja in okusa najpogostejša simptoma. Bolnikov, ki so preboleli delto ali omikron, zaenkrat niso vključili v raziskavo.
KOMENTARJI (155)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.