Finančni minister Dušan Mramor je danes v Bruslju ocenil, da je odstop ministrice za izobraževanje Stanke Setnikar Cankar zaradi očitkov o visokih honorarjih napačen signal, kar je, kot je dejal, povedal tudi premierju Miru Cerarju.
"Moramo se zavedati, da smo zdaj v tržni ekonomiji. V tržni ekonomiji pač poskušamo razviti največjo možno kakovost in jo ponuditi trgu. Nismo več v komunizmu," je poudaril.
"Ozadij pač ne poznam. Ne vem, zakaj je do tega prišlo. Vem pa, da je to od nekdaj način, kako se poskuša diskreditirati nekoga na javnem položaju," je še dejal minister, ki sicer ne vidi razloga, zakaj bi ga to diskreditiralo.
Kaj pa njegovi honorarji?
Mramor ni komentiral številk o svojih honorarjih, o čemer so se ta teden razpisali nekateri mediji. "O svojih številkah še ne morem ničesar reči, ker sem zaprosil, da se izračunajo. Če jim ne bo uspelo, bom moral jaz izračunati danes ponoči," je povedal.
Ob tem je dodal, da ne ve, ali sploh še ima vso dokumentacijo, saj so se določeni roki, do katerih je treba hraniti podatke, že iztekli. "Nisem pričakoval, da bom to sploh potreboval," je dejal.
V povezavi s honorarji je sicer poudaril, da si je kot dekan ekonomske fakultete izjemno prizadeval za čim več projektov in programov poleg rednih, financiranih iz javnih sredstev, kar je fakulteti zagotovilo kakovost in mednarodne povezave ter tudi odlične rezultate.
Tudi sam sistem se ministru ne zdi sporen. "Ta sistem je normalen, imajo ga tudi drugje," je poudaril Mramor. "Kolegi v Ameriki imajo petek zase in se lahko ves dan ukvarjajo s tržno dejavnostjo, mi smo pa pač delali popoldne, pa sobote in nedelje," je ponazoril.
Cerar z Mramorjem še ni govoril
Premier Miro Cerar pravi, da z okoliščinami glede prejemanja honorarjev, zaradi katerih se je pod drobnogledom znašel tudi Mramor, še ni seznanjen. Dodal je, da z Mramorjem še nista imela časa govoriti. Je pa zagotovil, da se bo z okoliščinami seznanil.
V koaliciji čakajo pojasnila
Če se izkaže, da je šlo za podobno zadevo kot pri ministrici v odstopu Stanki Setnikar Cankar, od Cerarja v koaliciji pričakujejo enake vatle.
Poslanec SMC Marko Ferluga meni, da gre za zelo zanimivo vprašanje, ki ga je treba dobro premisliti. Očitkom se sicer po njegovih besedah ne bodo mogli izogniti. Mramorju sicer zaupa, je zatrdil. Če pa se izkaže, da je pri njegovih zaslužkih šlo za podobne zadeve, tudi Ferluga meni, da bi moral predsednik vlade verjetno ravnati enako kot pri Setnikar Cankarjevi.
Vodja poslanske skupine SD Matjaž Han verjame, da bo imel Cerar enake vatle za vse. Han še ocenjuje, da bo takšnih razkritij vsak dan več in bo tudi vse težje dobiti ministre, kompetentne in strokovne kadre. Tudi poslanec DeSUS Uroš Prikl meni, da morajo biti vatli za vse enaki. Prav tako pričakuje, da bo Mramor svoje zaslužke razkril in tehtno argumentiral. Je pa Prikl obenem v današnji izjavi novinarjem opozoril na same anomalije v sistemu, če lahko nekateri uslužbenci v javnem sektorju poleg dobrih plač zaslužijo tako velike zneske ob svojem delu. Te anomalije je treba po njegovih besedah odpraviti.
KOMENTARJI (1316)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.