
Predsednik republike Janez Drnovšek je ob današnjem obisku Maribora odgovarjal tudi na nekatere aktualne politične teme. V zvezi s trenutnimi odnosi s predsednikom vlade Janezom Janšo in o tem, ali bo hladno obdobje med njima z imenovanjem novega guvernerja Banke Slovenije zaključeno, je Drnovšek dejal, da se sam tudi doslej ni nikoli prepiral, "povedal je le tisto, kar se mu zdi narobe v državi, to pa nekaterim ni bilo najbolj všeč in so skušali odgovarjati tudi z različnimi kompromitacijami".
Kot je dejal slovenski predsednik, sam nikoli ni nikogar skušal kompromitirati, pač pa je ves čas le branil inštitucijo predsednika države, morda pa še kakšne druge, ki so bile ravno tako ogrožene, in med takimi omenil tudi neodvisnost in svobodo medijev in novinarjev. Spora med Janšo in nekdanjim predsednikom Milanom Kučanom ni želel komentirati, opozoril pa je na "zelo agresiven način delovanja proti vsem tistim, ki se ne strinjajo z aktualno oblastjo".
Možnosti za spremembo oblasti
Med drugim je Drnovšek dejal, da sedanja vlada proti vsem, ki se ne strinjajo z njo, deluje agresivno. Po njegovem obstaja realna možnost, da se bo po naslednjih volitvah spremenila oblast. "Na vsakih volitvah mora obstajati takšna možnost. Če ne obstaja, potem to pomeni, da je nekaj čudnega za tisto državo, njeno demokracijo in sistemom. Torej seveda obstaja takšna možnost, zelo realna. Če bi rekel, da ne obstaja, potem bi se najbrž začel kar seliti iz Slovenije," je še povedal.
Nenavadna odločitev za preimenovanje Brnika...
Preimenovanje brniškega letališča v letališče Jožeta Pučnika je Drnovšek prav tako označil za dokaj nenavadno odločitev, zlasti v luči mednarodne javnosti, kjer Pučnikovo ime po njegovem mnenju ni primerljivo z imeni nekaterih drugih osebnosti, kot sta John F. Kennedy in Charles de Gaulle, ki sta prav tako dala svoji imeni letališčema.

"Jožeta Pučnika sem cenil in mu dodelil tudi najvišje slovensko odlikovanje, ne vem pa, če je zdaj potrebno po njem poimenovati še letališče. Če smo začeli s tem, ne vem, kje bomo končali. Morda bomo začeli celo mesta poimenovati po politikih, vendar se mi zdi, da se je to počelo v časih, ki so že za nami," je dejal Drnovšek.
… nenavdušenost tudi nad zabaviščem na Goriškem
Še enkrat je komentiral tudi odločitev o gradnji velikega igralniškega središča na Goriškem, nad katerim sam ni preveč navdušen. Nekoliko čudno se mu zdi, da bo največja tuja investicija v našo državo vlaganje denarja v zabavišče, kar je po njegovem nenavadna prioriteta za državo, ki si želi hitrega razvoja.
S Kanglerjem o mariborski problematiki

Predsednik Drnovšek je danes obiskal Mestno občino Maribor in se s tamkajšnjim županom Francem Kanglerjem pogovarjal o nekaterih odprtih vprašanjih v štajerski prestolnici. Kot je predsednik dejal v izjavi za javnost po obisku, se je odzval na povabilo mariborskega župana, po njegovem mnenju pa se Maribor tudi z novo ekipo dobro razvija.
"Novo vodstvo mestne občine je vneslo novo energijo, kar dokazujejo reševanja nekaterih odprtih vprašanj, ki so prej dolgo stala na mestu," je dejal Drnovšek in ob tem opozoril zlasti na oživitev mariborskega letališča. Maribor tako po njegovem mnenju dobiva vsak dan lepšo podobo, k temu pa mu bo dodatno pomagal tudi status Evropske prestolnice kulture leta 2012.
Na vprašanje, ali je njegov obisk povezan tudi z morebitno podporo Kanglerjevi opciji pri prestrukturiranju SLS in širšega političnega prostora, je Drnovšek odgovoril, da Kanglerja vsekakor podpira, saj se mu zdi zelo razumen človek. Sicer pa političnega ozadja njuno že drugo medsebojno srečanje v kratkem času po njegovih besedah nima, podpira pa vsakega razumnega politika, saj je Slovenijo potrebno narediti spet nekoliko bolj politično prijazno za vse državljane.
Obiskal tudi odvetnike v Zrečah
V Zrečah danes v organizaciji Odvetniške zbornice Slovenije poteka Dan slovenskih odvetnikov, na katerem letos razpravljajo o neodvisnosti odvetništva in predvidenih spremembah zakona o odvetništvu. Uvodnega dela se je udeležil predsednik Drnovšek, ki je v uvodnem nagovoru dejal, da si kot predsednik države prizadeva za ohranitev neodvisnosti različnih inštitucij, med njimi tudi za neodvisnost odvetništva, česar ne sme okrniti niti nova zakonodaja.
Po Drnovškovih besedah ima odvetništvo tudi v Sloveniji bogato tradicijo, zbornica pa je ena starejših organizacij, ki ima za sabo veliko izkušenj z različnimi obdobji in sistemi. Kot je dejal, so morali odvetniki v tem času prestati različne preizkušnje ter iskati najboljše poti za ohranitev svojega položaja.
"Vedno je bilo pomembno, da si odvetništvo zagotovi neodvisnost, kar je ena temeljnih kategorij človekovih pravic v širšem smislu. Vsak človek mora namreč imeti pravico do neodvisne in strokovne obrambe, ko se znajde v sodnih postopkih," je dejal in dodal, da se tudi po položaju odvetništva lahko ocenjuje dejansko stanje človekovih pravic v posamezni državi. Prizadevanja odvetnikov za ohranitev takšnega položaja so zato po njegovem mnenju več kot legitimna.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.