Na ministrstvu za finance so v odzivu na nekatere navedbe o skorajšnji prošnji za finančno pomoč zapisali, da bodo storili vse, da dosežejo cilj konsolidacije javnih financ in drugih ukrepov, ki bodo pripomogli k okrevanju Slovenije. Prepričani so, da je Slovenija sposobna sama rešiti svoje težave in obrniti trend razvoja v pozitivno smer.
Da gredo ukrepi v pravo smer, so po navedbah ministrstva potrdili tudi sogovorniki iz tujine, med drugim generalni sekretar Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj Angel Gurria, ki se je konec tedna mudil v Sloveniji. Podobno je dejal še en gost Strateškega foruma Bled, predsednik Evropske banke za obnovo in razvoj Suma Chakrabarti.
"Vse to nas utrjuje v prepričanju, da smo sposobni sami rešiti naše težave in obrniti trend razvoja v pozitivno smer," so še zapisali na ministrstvu.
Kraljič: General ne sme delati panike
Po besedah priznanega mednarodnega finančnega svetovalca Petra Kraljiča imamo še čas, da se "sami izvlečemo", saj za zdaj še nismo tako zelo zadolženi, a za to je po njegovem mnenju nujno potreben dialog oz. "trialog" med vlado, opozicijo in sindikati."
Kraljič meni, da je vlada prepozno začela ključne reforme, in sicer pri pokojninski reformi (ki ji je SDS še lani nasprotovala), reformi trga dela in sanaciji bank.
Janševa izjava o tem, da Sloveniji oktobra grozi nelikvidnost, pa se mu zdi "zelo neprevidna, celo nespametna", saj nas vseskozi ocenjujejo tuji trgi. "General ne sme delati panike," je jasen Kraljič, ki od Janše pričakuje, da ne bo več strašil tujih trgov in da bo prenehal z otročjimi grožnjami z zaupnico in sprejel odgovornost, ki pripada predsedniku vlade. Tudi "ideološko draženje" po njegovem mnenju ne koristi ničemur, pa naj gre za Janšo ali prvaka največje opozicijske stranke Zorana Jankovića, je za 24UR ZVEČER povedal Kraljič.
Kraljiču se tako zdi bistveno, da vlada izpelje reforme, pri čemer je potrebno v pripravo reform že od začetka vključiti sindikate, kot se je po njegovih besedah zgodilo pred leti v Nemčiji.
V zadnjih dneh so se v nekaterih tujih medijih znova pojavila ugibanja o tem, da bo morala Slovenija kmalu zaprositi za finančno pomoč evroobmočja. Slovenija in njene gospodarske ter finančne težave se sicer v evropskih medijih, predvsem nemških, pogosto pojavljajo že nekaj tednov.
"Možnost, da Sloveniji uspe brez mednarodne pomoči, je nična"
Tako na primer v ameriški centralni banki Federal Reserve (Fed) ne verjamejo več, da lahko Slovenija sama obvlada svoje finančne probleme. "Jasno je, da smo že prestopili Rubikon," je namreč v intervjuju za APA ocenil slovenski finančnik v Fedu Egon Zakrajšek.
Zakrajšek je v pogovoru izpostavil visok donos do dospetja na slovenske obveznice. Zato je le še "vprašanje mesecev", kdaj država ne bo več sposobna poplačati svojih dolgov, meni. "Možnost, da Sloveniji uspe brez mednarodne pomoči, je praktično nična," pravi Zakrajšek.
Po mnenju slovenskega ekonomista je edino odprto vprašanje to, ali bo Slovenija še pred prošnjo za pomoč začela izvajati reforme in si s tem zagotovila kredibilnost pred EU in Mednarodnim denarnim skladom (IMF). V tem primeru bi lahko sama nadzorovala vsaj tempo reformnega procesa. Če ne, se bo morala kot Grčija ukloniti diktatu "insolvenčnega upravitelja". "Možnost izbire še obstaja, a ne več dolgo."
"Tudi če bi imeli namesto zlatega diamantno pravilo, to ne spremeni gospodarskega razvoja"
Ekonomist tudi ne verjame v uspeh načrta finančnega ministra Janeza Šušteršiča, ki je za jesen napovedal izdajo dolarskih obveznic v vrednosti milijarde in pol. "Ne verjamem, da je mogoče doseči bolj ugodne obrestne mere (kot pri evrskih obveznicah)," pravi Zakrajšek in dodaja, da je pri dolarskih obveznicah prisotno še valutno tveganje. Strokovnjaki sicer naše kapitalske potrebe do konca leta 2013 ocenjujejo na 3,5 milijarde evrov.
Zakrajšek tudi ne razume osredotočenosti slovenske vlade na vpis fiskalnega pravila v ustavo. "Tudi če bi imeli namesto zlatega diamantno pravilo, to ne spremeni gospodarskega razvoja zadnjih 20 let, ki je državo pripeljal v brezno," pravi slovenski ekonomist.
Ahilova peta slovenskega gospodarstva
Ocenil je, da so težave Slovenije v veliki meri podobne kot težave drugih problematičnih članic evroobmočja: pok nepremičninskega balona, nekonkurenčno gospodarstvo z visokim državnim deležem, tog trg dela, negativni demografski trendi in razdeljena politika.
Po mnenju Zakrajška bi morala biti prednostna naloga slovenske vlade sanacija bančnega sektorja. "Tu se nam čas izteka." Zakrajšek se zavzema za popoln umik države iz bank, v kar pa zaradi političnih apetitov ne verjame. Nujna je tudi reforma togega trga dela, ki je "Ahilova peta slovenskega gospodarstva".
Zakrajšek medtem ni želel komentirati špekulacij, da bi lahko sam vodil slovensko tehnično vlado. Načeloma meni, da bi bila tehnična vlada za mlado demokracijo, kot je Slovenija, "precej tragična". Takšna vlada je namreč "udarec za demokratični proces". Zato se Zakrajšek zavzema za to, da bi probleme reševali izvoljeni politiki.
"Janševe besede so zelo nespametne"
APA se je pogovarjala tudi z ekonomistom in ministrom za razvoj v prejšnji Janševi vladi Jožetom Damijanom. Ta je ponovil besede, ki jih je v ponedeljek objavil že na svojem blogu.
Spet se je tako vprašal o prištevnosti premierja Janeza Janše. Pri tem se sklicuje na intervju predsednika vlade za spletni portal Planet Siol. V njem je predsednik vlade med drugim opozoril, da Sloveniji oktobra grozi nelikvidnost, če ji ne bo uspelo prodati obveznic. Sredi naslednjega leta mora po Janševih besedah država naenkrat vrniti za dve milijardi evrov dolgov in obresti. To bo misija nemogoče, če jeseni ne sprejmemo potrebnih ukrepov, je še dejal premier.
Po Damijanovih besedah so te izjave "zelo nespametne". "Ne vemo, ali je res tako neprišteven in ne razume, da državo s tem le hitreje potiska v plačilno nesposobnost, ki se ji sicer lahko izogne," je dejal ekonomist.
Po njegovem prepričanju je slovenska država sposobna odplačevati vse svoje obveznosti še najmanj do konca prihodnjega leta. Pojasnil je, da se lahko država zadolžuje s kratkoročnimi instrumenti, če pa tudi to ne bi šlo več, ima v bankah še za okoli dve milijardi evrov denarnih vlog.
"V roku enega leta tako Slovenija prav gotovo ne bo plačilno nesposobna," je bil jasen Damijan. Ob tem je opozoril, da lahko državo v bankrot potisnejo le politiki s svojim neodgovornim ravnanjem. Pri tem bo po njegovih besedah odločilen predvsem oktober in Damijan upa, da bo politiki uspelo najti soglasje glede strukturnih reform.
KOMENTARJI (535)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.