Še preden se je letošnja motoristična sezona dobro začela, so slovenske ceste terjale šest življenj motoristov. Na Avto-moto zvezi Slovenije (AMZS) zato opozarjajo, naj motoristi poskrbijo tako za tehnično brezhibnost vozila kot primerno opremo, poznati in zavedati se je treba tudi zmogljivosti motorja in ne precenjevati svojih sposobnosti.
Motoristi so namreč zaradi svoje večje ranljivosti v prometu v primerjavi s potniki štirikolesnih vozil redno vpisujejo v statistike smrtnih žrtev prometnih nesreč. Lani je bilo od 125 mrtvih na slovenskih cestah kar 26 voznikov enoslednih vozil.
Najpogosteje so ti vozniki ob trku po besedah reševalca na motorju Danijela Andoljška podvrženi poškodbam medenice in stegnenice, ki so zaradi močnih krvavitev lahko usodne. Ob padcu pa so pogoste in tudi zelo nevarne poškodbe glave.
Narašča število prometnih nesreč, v katerih so udeleženi motoristi
In če skupno število prometnih nesreč upada, narašča število prometnih nesreč, v katerih so udeleženi motoristi. Študija, ki jo je izvedla AMZS, namreč ugotavlja, da motoristi premalo poskrbijo za svojo varnost in vidnost na cesti. Motorja ne uporabljajo kot prevozno sredstvo, ampak predvsem za preživljanje prostega časa. Vsakemu tretjemu motoristu hitrost in način vožnje v skupini pogosto ne ustrezata. Problem mnogih motorističnih parov je dremanje sovoznika. Večino motoristov pa je med vožnjo že zadel ptič ali večji insekt. V študiji je sodelovalo 1113 motoristov vseh starosti in voznikov različnih vrst motorjev.
Mnogi motoristi ne obvladajo zaviranja
Inštruktor varne vožnje Brane Legan ob tem izpostavlja, da je izjemnega pomena že sam izbor šole vožnje, ki bo motorista pripravila na izpit. Pomembno je, da v njih delujejo izkušeni motoristi, ki bodo kandidata naučili, kako zavirati. Opaža namreč, da mnogi motoristi, ki obiščejo tečaj varne vožnje, zaviranja ne obvladajo in zavirajo le s sprednjo zavoro, čeprav je najbolj učinkovita uporaba obeh zavor.
Poleg ustrezne usposobljenosti in poznavanja zmogljivosti motorja je za Legana pomembno, da motoristi svoje znanje nadgrajujejo na tečajih varne vožnje in treningih veščin. Raziskava AMZS med drugim namreč kaže, da je v veliko večino sodelujočih motoristov med vožnjo priletel kakšen predmet, ptič ali večja žuželka, in ravno v takih primerih je pomembno, da je čelada dobro nameščena, motorist pa da obvlada zaviranje.
Odstotek voznikov po drugi strani priznava, da se pogosto vozi brez ustrezne motoristične opreme, tudi čelade, sedem odstotkov jih to počne včasih, 40 odstotkov pa zelo redko.
Splošna vozniška kultura se izboljšuje
Čeprav Legan opozarja na mnoge pasti vožnje v skupini - od slabše vidljivosti do mnogokrat neustrezne varnostne razdalje - slednje pogosto počne več kot četrtina vprašanih. Kar 42 odstotkov jih to počne občasno, 40 odstotkov pa zelo redko, še kaže omenjena raziskava, ki je preverjala tvegana ravnanja motoristov. Še vedno je torej veliko samovolje in neodgovornosti, kljub temu da se splošna vozniška kultura izboljšuje, povzema Legan.
Pozivom AMZS se pridružujeta tudi igralec in režiser Boris Kobal ter pevec Rok Ferengja, oba motorista, ki sta tudi opravila tečaj varne vožnje. Tak tečaj se jima zdi za motoriste praktično obvezen, oba pa tudi pozivata motoriste, naj bodo na cesti previdni in naj opazujejo dogajanje okoli sebe.
Ne glede na dolgoletne motoristične izkušnje in številne prevožene kilometre, lahko motorista na cesti marsikaj preseneti, opozarja policist Robert Metličar, izkušen motorist, ki pa je doživel hudo prometno nesrečo, ko mu je v varovani koloni na zaprti cesti pot prekrižala nepozorna voznica.
"Bodite pozorni, pazite nase, nihče drug namreč ne bo. Jaz sem prometno nesrečo doživel kot policist, na zaprti cesti, s prižganimi utripalkami, vsi ostali pa ste v rednem prometu," je opozoril.
Motoriste imajo v svojih vrstah tudi v reševalci, za zdaj v Ljubljani, Mariboru in na Obali
V Ljubljani je takih reševalcev pet, saj je po besedah Andoljška tak kader zelo težko dobiti, hkrati pa so 13-krat bolj ogroženi v prometu kot njihovi kolegi v avtomobilih. Na srečo so redki udeleženi v prometnih nesrečah, a kljub temu se je eden od njihovih kolegov ravno pred kratkih huje poškodoval.
V dneh, ko se motoristi spet vračajo na ceste, potekajo številne preventivne aktivnosti. Poleg brezplačnega nedeljskega dogodka na poligonu varne vožnje na Vranskem bo v soboto v Krškem preventivna akcija Motorist, ki jo organizirajo posavski sveti za preventivo in vzgojo v cestnem prometu, novomeški policisti in Center varne vožnje Raceland Krško.
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.