Slovenska zakonodaja trenutno ne ločuje med navadnimi kolesi in kolesi z motorjem, ki dosežejo najvišjo konstrukcijsko določeno hitrost 25 km/h (mopedi). To pa pomeni, da se je dovoljeno s slednjimi peljati ne le po kolesarski stezi, ampak tudi po območju za pešce.
Spremembe zakonov o pravilih cestnega prometa in o motornih vozilih, ki jim je vlada že prikimala, zdaj pa so v parlamentarni obravnavi, bodo takšnemu "sobivanju" naredile konec, koles in mopedov pa nič več ne bomo metali v isti koš. Skupina poslancev SMC s prvopodpisanim Ivanom Zorčičem namreč – poenostavljeno povedano – predlaga jasno ločevanje med električnimi kolesi in mopedi.
Registrske tablice po novem tudi na mopedih?
Za prve sprememb skorajda ne bo, pri drugih pa se jih obeta kar nekaj. Tako bo, če bo predlog prestal parlamentarno sito, konec voženj brez čelade. Sicer bo dovolj tudi kolesarska, a imeti jo bo moral vsak, tako voznik kot potnik, ne glede na starost. Mopede bodo pregnali z območij za pešce, ne pa tudi s kolesarskih stez.
Prav tako predlagajo obvezno registracijo, ki je ne bo mogoče pridobiti brez dokazil o izvoru in lastništvu vozil, sklenjenega zavarovanja avtomobilske odgovornosti ter tehničnega pregleda. "Na ta način je mogoče zagotoviti večji nadzor nad lastništvom teh vozil, kar vodi v zmanjšanje števila kršiteljev cestno prometnih predpisov, lažjo identifikacijo in izsledljivost prekrškarjev ter zmanjšanje števila kraj," pojasnjujejo v predlogu.
Spremembe bodo olajšale delo policistom, ki prekrškarje na mopedih, če jih ne dobijo na kraju samem, tudi kasneje težko izsledijo.
Pomisleke, da bo zaradi starosti težko dokazovati izvor mopeda, kar bi otežilo ali popolnoma onemogočilo postopek registracije, so predlagatelji že vnaprej utišali. V takšnih primerih bi bil dovolj nesporen dokaz o lastništvu, kar pomeni, da bi za mopede veljale enake izjeme kot za starodobnike, traktorje in traktorske priklopnike.
Novost pri kolesarjih bo obvezna uporaba čelade ne več do 14., ampak do 18. leta starosti. Za tistega, ki je ne bo imel (oziroma njegove starše), pa predlagajo 120 evrov globe. Enaka kazen je predvidena tudi za vse, ki bi brez čelade sedli na moped.
Samo 25 km/h? Res?
Predlog električno kolo oziroma kolo s pomožnim motorjem definira kot "enosledno ali dvosledno vozilo s pedali, opremljeno s pomožnim električnim motorjem z največjo trajno nazivno močjo 0,25 kW, katerega moč se progresivno zmanjšuje in končno prekine, ko vozilo doseže 25 km/h, ali prej, če voznik preneha poganjati pedala", medtem ko je moped "kolo z motorjem, katerega konstrukcijsko določena hitrost ne presega 25 km/h".
Prav v tej omejitvi se skriva srž težave. Tovarniško nastavljeno blokado hitosti je namreč mogoče sorazmerno preprosto odstraniti, mopedi, ki bi jih glede na prometne predpise skorajda lahko prehitel peš, pa vozijo tudi po 70 in več kilometrov na uro. "Iz omenjenega je mogoče povzeti, da so kolesa z motorjem brez konstrukcijsko vgrajene blokade prej primerljiva z motornimi kolesi kot pa z navadnimi kolesi, s katerimi jih enači na tem področju očitno zastarela zakonodaja," za zapisali predlagatelji zakonodajnih sprememb, ki se jim očitno obeta podpora.
Po vladi, ki je to storila že julija, so jih nedavno podprli tudi na odboru za infrastrukturo. Brez nesoglasij sicer ni šlo. Matej Tonin (NSi) je koaliciji očital, da bodo ljudem samo zagrenili življenje. Poudaril je, da v NSi ne podpirajo registracije tovrstnih vozil, se pa zavzemajo za uvedbo identifikacije vozil. Registraciji nasprotujejo tudi v SDS.
Novelo zakona o pravilih cestnega prometa so sicer prvi predlagali v NSi, ker pa se tudi po mnenju zakonodajno-pravne službe vse materije ne da urediti v enem zakonu, so svoji noveli predlagali v SMC. Da je to še kako aktualna tema, dokazuje tudi vrsta predlogov, ki so jih v zadnjih letih prek portala predlagam.vladi.si posredovali volivci.
Kaj pa čelade?
Mnenja so se kresala tudi glede obvezne uporabe čelad za kolesarje do 18. leta starosti. Seje odbora se je udeležil Bojan Žižek iz Slovenske kolesarske mreže, ki meni, da je uporaba čelade smiselna v primerih rekreativnega ali športnega kolesarjenja. Prav tako v kolesarski mreži podpirajo uporabo čelade pri ranljivejših skupinah, nasprotujejo pa tistim, ki trdijo, da čelada nudi večjo zaščito, kot jo v resnici lahko. Dejal je, da nekateri kolesarji ob uporabi čelade dobijo večji občutek varnosti in posledično vozijo bolj brezbrižno.
Temu je ostro nasprotoval direktor agencije za varnost prometa Igor Velov, ki je poudaril, da je uporaba čelade koristna, ob morebitni nesreči pa so tudi posledice manj hude. Kot je dodal, na pomen čelade iz prve roke opozarjajo tudi tisti, ki na terenu rešujejo življenja.
KOMENTARJI (420)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.