Začelo se je v petek s telefonskim klicem neznanca. 78-letniku iz Sežane je dejal, da je v njegovi kriptodenarnici 17 tisoč evrov. Denar, ki mu ga namerava nakazati, a za to potrebuje bančne podatke. "Oškodovanec je bil prepričan, da bo dobil svoj denar iz kripto vlaganj, storilcu je posredoval podatke o bančni kartici s PIN-številko," podrobnosti prevare pojasnjuje višji kriminalist na Oddelku za računalniško preiskovanje Jovan Tomič.
Še isti dan pa šok. O nakazilu in dobičku iz naslova kriptovalut ni bilo ne duha ne sluha, je pa s pridobljenimi podatki bilo sila enostavno ukrasti denar. Z računa oškodovanca je izpraznil celoten privarčevan znesek v višini 140 tisoč evrov.
Kot so še sporočili s PU Koper, bodo policisti spisali kazensko ovadbo.
Gre za tipično prevaro oziroma kaznivo dejanje goljufije, zaradi česar storilcu grozi do tri leta zapora. Če bodo policisti seveda izsledili avtorja prevare. Ključna sta ravno hitro odkritje prevare in prijava. Še bolj pa to, da se samozaščitimo. Za poslovanje na spletu sta potrebna vsaj osnovna računalniška pismenost in poznavanje možnih pasti, opozarjajo na Policiji. "Nikoli nikomur ne zaupajte svojih osebnih podatkov, svojih bančnih podatkov, ne omogočajte nikomur dostopa do svojih naprav, še najmanj pa do svojega bančništva," opozarja Tomič.
In ne nasedajte obljubam o hitrih in enostavnih zaslužkih ali visokih donosih pri vlaganju. Ko je na internetu nekaj videti prelepo, da bi bilo resnično, je po navadi v ozadju prevara.
KOMENTARJI (398)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.