Vodstvo ene od ljubljanskih osnovnih šol je starše obvestilo, da je učenko med hojo proti domu ustavil neznani moški in jo vabil v avto, kjer naj bi imel kužka. Deklica ga je zavrnila in se mu izmuznila. Starši so o dogodku obvestili Policijo in šolo.
Na PU Ljubljana so za 24ur.com potrdili, da so bili v začetku tega tedna obveščeni o neznancu, ki naj bi ogovoril otroka in ga povabil v svoje vozilo. Z dosedanjim zbiranjem obvestil niso potrdili, ali je do dogodka sploh prišlo, prav tako niso ugotovili identitete moškega. V sodelovanju z vsemi deležniki nadaljujejo s preverjanjem vseh okoliščin dogodka.
Pojasnili so, da statističnih podatkov o prijavah, ki se nanašajo na ogovarjanje otrok, sicer ne vodijo, potrdijo pa lahko, da letno prejmejo okoli 10 prijav. Pri tem opozarjajo, da samo ogovarjanje navadno še ne predstavlja prekrška ali kaznivega dejanja.
"Policisti pri svojem delu ugotavljamo, da navadno sploh ni prišlo do dogodka oz. vabljenja otrok v vozila. V nekaterih primerih smo ugotovili, da se je dejansko vozilo nahajalo na nekem kraju, vendar je bilo z nadaljnjim zbiranjem obvestil in razgovori ugotovljeno, da tako vozilo nima nikakršne povezave z otroki (npr. dostavno vozilo, stanovalci) in da otroci niso bili ogroženi," so zapisali.
Kot primer so navedli denimo vozilo, ki ustavi pred prehodom za pešce in z zvočnim znakom opozori otroke, da lahko prečkajo vozišče, a se otroci "belega kombija" ustrašijo in zbežijo.
Policija opozarja na t. i. domino efekt
Ob tem poudarjajo, da je treba otrokom pojasniti, kaj naj naredijo in kam naj se zatečejo v nevarni situaciji, kajti vsak stik oz. komunikacija z neznano osebo še ne pomeni nevarnosti. "Otroke je treba učiti, da lahko neznani osebi odgovori na vprašanje, vendar se v pogovor ne zapleta, in da ostane na varni razdalji. Z neznanci naj ne odhajajo, četudi bi bile njihove ponudbe mamljive."
Obveščanje o dogodku, še preden policisti preverijo informacije, sicer lahko povzroči paniko in t. i. domino efekt, saj si praviloma obvestila sledijo po določenih časovnih intervalih v različnih krajih po Sloveniji, dodajajo na Policiji. "Ko gre za otroke, se vpletejo čustva, ne reagiramo več racionalno, posledično vsako informacijo vzamemo za verodostojno, pa niti ni nujno, da je taka."
Kljub temu poudarjajo, da bodo vse primere ogovarjanj otrok preverili in poskušali ugotoviti identiteto voznika oz. potnikov, predvsem pa ugotoviti namen oz. motiv za tovrstno početje.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.