Ministrstvo za obrambo se je na svoji spletni strani odzvalo na poročanja medijev o ocenah stroškov, povezanih z uporabo letala falcon, ki je od 1. januarja v rokah tega ministrstva.
Stroški letala, ko to ni bilo v zraku, ampak v hangarju, so znašali približno pol milijona evrov letno. Sem so vključeni stroški vzdrževanja, operativni stroški, med katere spadajo tudi vsakomesečni kondicijski leti, stroški za posadko in gorivo ter stroški zagotavljanja kontinuirane plovnosti. Če plovnosti letala ne bi zagotavljali, bi bili stroški za vnovično pridobitev plovnosti zaradi izvajanja dodatnih pregledov neprimerno večji, piše ministrstvo, a ne navaja dejanskih številk.
Mors dodaja, da so z odločitvijo vlade, da se letalo začne uporabljati za potrebe državnih organov in da se trži v okviru mednarodnega sistema izmenjave letalskih prevozov ATARES, morali zagotoviti pogoje za njegovo upravljanje. Izbrali so člane dveh posadk (štiri pilote, štiri člane kabinskega osebja in sedem članov letalsko-tehničnega osebja). Od tega je bilo 13 ljudi že zaposlenih na obrambnem ministrstvu, dva pilota pa so morali zaposliti na novo.
Zagonski stroški, ki obsegajo stroške izobraževanja dveh posadk, znašajo 280.000 evrov, za nakup osnovnega kompleta orodja in pribora ter rezervnih delov pa je potrebnih 440.000 evrov. Mors ob tem pojasnjuje, da se bo strošek izobraževanja dveh posadk povrnil z vpisom letala v register vojaških plovil ter z zagotavljanjem lastnega vzdrževanja na prvi in drugi stopnji ter lastnega vodenja kontinuirane plovnosti v dobrih dveh letih.
Ob predpostavki, da bo letalo v zraku od 350 do 400 ur letno pa so zapisali, da bodo fiksni stroški znašali okoli 214.000 evrov letno. Sem so vključeni stroški posadke, vzdrževanja licenc pilotov in tehnikov, zavarovalnine, vodenje kontinuirane plovnosti, navigacijske karte ter naročnine na podatkovne podpore.
Operativni stroški, med katere spadajo nakup goriva, vzdrževanje, potni stroški posadke, catering, letalske storitve in priletne pristojbine ter stroški priprave letala, pa so ob prej omenjeni predpostavki ocenjeni na 1,2 milijona evrov letno. To pomeni, da bi ura leta z letalom stala dobrih 3500 evrov. "Ob tej predpostavki bi ministrstvo kot upravljavec letala lahko zagotovilo, da bi se vložena sredstva povrnila in bi bila uporaba letala racionalna," zaključuje ministrstvo.
Civilna agencija plačala polovico manj za šolanje pilotov
V oddaji 24UR pa so poročali, da je ministrstvo res šolalo štiri pilote, a eden šolanja ni končal. Kljub temu je šolanje stalo 40.000 evrov, so za oddajo potrdili na ministrstvu. Bolj pomembno pa je, da je za enako šolanje agencija za civilno letalstvo, ki je prav tako šolala pilote za falcona, plačala slabih 20.000 evrov.
Ob tem so v vojski pripravili tudi izračune, koliko bi stal prevoz ranjencev z letalom, kar so obljubljali ob nakupu. "Kot kaže, danes takšna rešitev sploh ni tako nemogoča. Umakniti bi morali le dva stola in premestiti del že obstoječe opreme. To bi celo zmanjšalo stroške najema letal, ki smo jih v primeru evakuacije že morali najemati pri tujcih," so še poročali v oddaji 24UR.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.