Na ministrstvu za obrambo (Mors) so pripravili nov predlog oz. "novo presojo" tega, kako naj izgleda državni prostorski načrt za Osrednje vadišče Slovenske vojske Postojna, je na seji odbora za obrambo povedala ministrica za obrambo Ljubica Jelušič. Zdaj po besedah ministrice prihajajo v fazo, ko se mora do tega opredeliti ministrstvo za okolje in prostor kot glavni nosilec prostorskega načrta.
Ministrica sicer ocenjuje, da je za potrebe Slovenske vojske osrednje vadišče na slovenskih tleh potrebno. Kot je pojasnila, manjša vadišča ne ustrezajo potrebam osrednjega vadišča.

Na seji so razpravljali tudi o nakupu novih siren za sistem javnega alarmiranja v sistemu zaščite in reševanja. Ministrica je pojasnila, da jim je doslej uspelo pridobiti 620 delujočih siren, prevzeti pa nameravajo še 1496 siren, za kar bi potrebovali vsaj 11 milijonov evrov. Do predvidenega roka letošnjega maja jim po besedah Jelušičeve zaradi omejenih finančnih sredstev to ne bo uspelo. Del siren naj bi prevzeli do leta 2015, investicijo pa naj bi dokončali do leta 2020.
Predstavnik Sindikata ministrstva za obrambo Darko Milenkovič je med drugim opozoril na vojake, ki dopolnijo 45 let, ko jim po zakonu preneha poklic vojaka. Kot je opozoril Milenkovič, utegnejo ti pripadniki Slovenske vojske v prihodnje postati socialni problem, saj nimajo primernih izkušenj za zaposlitev v drugih poklicih. Za tovrstna usposabljanja bi po njegovih besedah z zakonsko spremembo morala poskrbeti država.
Ministrica Jelušičeva je pojasnila, da gre pri tem zlasti za problematiko vojakov, ki so zaposleni za nedoločen čas in so delovno razmerje sklenili pred letom 1995, ko je bil sprejet zakon o obrambi. Takšnih vojakov, ki jim s 45 leti preneha poklic vojaka, je po besedah ministrice 175. Za njihov status bi bilo treba poskrbeti vsaj s prehodno določbo v zakonu o obrambi. Po besedah Jelušičeve na ministrstvu že pripravljajo spremembe zakona v tej smeri.
Ministrica je komentirala tudi problematiko disciplinskih postopkov, opisanih v zakonu o obrambi, ki za najhujše kršitve predvidevajo tudi prenehanje delovnega razmerja. Povedala je, da zakon o obrambi v tem smislu ni nič strožji od predpisov, ki veljajo za druge poklice v državni upravi.
Za današnjo sejo sta bili sicer predvideni še seznanitev z razmerami v Libiji in obravnava poročila o uresničevanju temeljnih razvojnih programov Slovenske vojske v letu 2010, vendar pa je bila po besedah predsednika odbora Jožefa Jerovška (SDS) seja zaradi nesklepčnosti prekinjena.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.