Zaradi vročega vremena v preteklih dneh, se je morje sprva postopno, vendar izrazito segrelo. V obdobju od 11. do 18. maja se je njegova temperatura dvignila iz 14 na slabih 23 stopinj Celzija, nam je pojasnil Andrej Golob iz meteorološke in hidrološke službe pri Agenciji Republike Slovenije za okolje (Arso): "Temperatura morja se je segrevala vsak dan za približno eno stopinjo. Zelo hitro, v enem tednu smo prešli iz obdobja, ko je bilo morje za ta čas prehladno, v malo nad povprečno temperaturo morja. Tako hitro segrevanje je bilo posledica stabilnega vremena – ni bilo vetra, ki bi morje mešal. V spomladanskem obdobju oziroma zgodnjem poletju je namreč temperatura v globinah morja še precej hladnejša kot na površju in vsak dogodek, kot je bila denimo včerajšnja burja, ampak običajna – vpliva, da pride hladna voda iz globine na površje."
Burja, ki po besedah Goloba ni bila močna, ampak običajna, je torej povzročila, da so se tople in hladne plasti premešale, zaradi česar se je morje včeraj ohladilo na 16 stopinj Celzija. "Ko je veter prenehal, se je topla voda zopet začela dvigati. Poleg tega se je sončno in vroče vreme nadaljevalo, kar je povzročilo, da so se temperature morja danes v zgolj nekaj urah dvignile na 19 stopinj Celzija. Čez dan bodo dosegle okoli 20 stopinj Celzija."
Tudi v prihodnjih petih dneh vremenoslovci ne pričakujejo burje. Kombinacija visokih temperatur zraka in šibkega vetra južnih smeri bo pripomogla, da se bo morje postopno ponovno segrelo do temperatur, ki jih je že doseglo v prejšnjih dneh – 23 stopinj Celzija. "Lahko bo to temperaturo celo preseglo," je ocenil Golob.
Na Hrvaškem se odvija podobna vremenska slika. Temperature morja se danes gibljejo med 18 in 20 stopinjami Celzija in bodo v prihodnjih dneh postopoma narasle, je še pojasnil Golob.
Morje v letošnjem maju za pol stopinje hladnejše kot v maju med leti 2012 in 2021
V letošnjem letu smo v primerjavi z 10-letnim povprečjem (2012-2021) izmerili nekoliko nižje temperature zraka in morja na površini, je pojasnila vodja Morske biološke postaje Piran Nacionalnega inštituta za biologijo Patricija Mozetič: "Za obdobje od januarja do maja v letih 2012-2021 je bila povprečna temperatura zraka 11,9 stopinje Celzija, temperatura morja na površini pa 13,15 stopinje Celzija. Povprečna temperatura zraka za obdobje od januarja do maja 2022 je bila 10,44 stopinje Celzija, temperatura morja na površini pa 11,61 stopinje Celzija."
Če pa pogledamo zgolj mesec maj, velja podobno kot za prvo petmesečno obdobje v letu 2022, vendar le za površinsko temperaturo morja (od 1. do 19. maja 2022), medtem ko je bilo ozračje v letošnjem maju za pol stopinje toplejše kot v maju med leti 2012 in 2021. "Za mesec maj v obdobju 2012-2021 je povprečna temperatura zraka 17,49 stopinje Celzija, temperatura morja na površini pa 18 stopinj Celzija. Povprečna temperatura zraka v mesecu maju 2022 do včerajšnjega dne je bila 18,01 stopinje, temperatura morja na površini pa 17,31 stopinj," je postregla s podatki Mozetičeva.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.