Socialni partnerji so se na današnji seji Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) seznanili s predlogom proračunov za prihodnji dve leti. Sindikate najbolj skrbi predvideno krčenje mase plač v javnem sektorju za pet odstotkov, nasprotujejo pa tudi predvidenemu selektivnemu dvigu spodnje stopnje DDV. Upajo, da bo vlada upoštevala njihove pripombe. Finančni minister Janez Šušteršič pa je poudaril, da predlog proračuna, ki ne predvideva usklajevanja pokojnin, ostaja.
Vlado zaprosili, da njihove pomisleke preuči
Predsedujoči ESS in prvi mož Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič je pojasnil, da je bilo danes v zvezi s predlaganima proračunoma izrečenih vrsto pripomb in da so vlado zaprosili, da te pomisleke preuči in upošteva.
Za sindikate je po njegovih besedah zelo pomembno vprašanje, ali predlog proračunov predstavlja prispevek k izhodu iz krize ali ne. Ker naj bi bile trenutno največje žrtve predloga upokojenci in brezposelni, so potrebne pomembne korekcije, je dejal. V tej luči je izpostavil, da predlog ignorira negativne trende na področju revščine.
Dotaknil se je tudi prihodkovne strani proračuna. Kritičen je bil, ker je vlada znižala davek od dohodka pravnih oseb z 20 na 18 odstotkov in ker ga želi do leta 2015 znižati na 15 odstotkov. Na ta račun naj bi se prilivi v javno blagajno zmanjšali za 200 milijonov evrov, to pa predstavlja dodaten pritisk na zmanjševanje socialnih pravic, je prepričan.
Na tem mestu je opozoril, da je Slovenija med državami z najnižjo obdavčitvijo teh dohodkov. V Nemčiji je namreč ta davek 31-odstoten, v Italiji pa 27-odstoten. To ni prava pot za privabljanje tujih investicij in zagon gospodarskega cikla, je povzel opozorila stroke.
Med pozitivnimi stranmi predloga je izpostavil predvideno povečano črpanje evropskih sredstev, a hkrati izrazil pomislek, da so ambicije tu glede na izkušnje iz preteklosti celo prevelike. Ta sredstva so za zagon gospodarstva zelo pomembna, meni Semolič.
Do davčne politike v Sloveniji je bil kritičen tudi predsednik Konfederacije sindikatov Pergam Slovenije Janez Posedi. Ocenil je, da bo zelena davčna politika v državi potapljala podjetja, namesto da bi spodbujala sodobne tehnološke rešitve.
Največje presenečenje današnjega srečanja je bila po besedah Branimirja Štruklja kategorična zavrnitev možnosti znižanja plač v javnem sektorju, na podlagi česar je mogoče sklepati, da so se v vladi že odločili za odpuščanje. "To bi znal biti velik problem," je posvaril.
Šušteršič: Slovenija ni konkurenčna
Minister za finance Janez Šušteršič je danes izražene pomisleke pričakoval, saj niso novi. V zvezi z oceno o 200 milijonov nižjih prihodkih z naslova znižanja davka od dohodka pravnih oseb je poudaril, da upošteva tudi povečanje olajšave za vlaganje v raziskave in razvoj ter investicije.
Šušteršič je opozoril, da Slovenija ni konkurenčna in da je vlada ukrepala tam, kjer je lahko. Nekonkurenčni smo pri plačah, ki so se v času krize "nenormalno" povečale, je izpostavil in spomnil na 23-odstotni dvig minimalne plače v prvem letu krize. Sedaj se tega ne da popraviti, saj za to ne bi bilo razumevanja, je dodal.
Slovenija je po njegovih besedah nekonkurenčna tudi zaradi položaja trga dela. Pojasnil je, da bodo v novem zakonu o delovnih razmerjih očitno narejeni le majhni koraki k skrajševanju odpovednih rokov in zniževanju odpravnin. Za konkurenčnost bi bili potrebni pogumnejši koraki in če bi jih storili, bi bila razprava o znižanju davka od dohodka pravnih oseb legitimna, je sklenil.
Zamrznitev pokojnin ostaja
V koaliciji je prišlo, kot kaže, do različnih razlag glede dogovora o usklajevanju pokojnin v prihodnjih dveh letih. Prvak DeSUS Karl Erjavec je po sestanku koalicije v ponedeljek dejal, da je dobil zagotovilo za "odmrznitev" pokojnin. Finančni minister Janez Šušteršič pa pravi, da predlog proračuna, ki ne predvideva usklajevanja pokojnin, ostaja.
Na vladi po njegovih besedah niso razpravljali o nobenem drugem predlogu, niti ni bil vložen v postopek. Kot je povedal, so imeli tudi v torek predstavitev koalicijskim poslanskim skupinam in niso sprejeli nikakršnega dogovora, da se kar koli spremeni. Je bila pa o tem razprava in ta razprava verjetno še kdaj bo, je dejal.
Podobno je povedal tudi minister za delo Andrej Vizjak. Kot je dejal, še ni vse dogovorjeno, vendar bi po njegovem mnenju težko upravičili dvig pokojnin.
Študentska organizacija podpira protestni shod, ki so ga najavile nekatere konfederacije sindikatov.
KOMENTARJI (326)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.