Med drugim so evakuirali prebivalce vasi Sela na Krasu, Hudi Log, Korita na Krasu in Nova vas. Kot je povedala skupina evakuirancev, je vas Sela na Krasu, od koder so se umaknili, zajel gost dim, na kraj pa je padal tudi vroč pepel. "Preprosto se ni dalo dihati," so dejali. Visoke so bile tudi temperature, saj je bil ogenj, ko so morali zapustiti domove, že tik pred prvimi hišami.
Med obiskom Krasa je premier Robert Golob sicer poudaril, da ljudje niso bili evakuirani, zato ker bi ostali brez domov, ampak preventivno.
Proti večeru so se lahko na domove vrnili prebivalci dela Mirna, ki so jih popoldne preventivno evakuirali. Kasneje je podobno dovoljenje dobila tudi večina evakuiranih prebivalcev Sel na Krasu, Hudega Loga, Korit na Krasu in Nove vasi, so sporočili iz regijskega centra civilne zaščite.
Ogenj se hitro širi po presušenem kraškem terenu, saj veter piha od morja v notranjost, tako da se požar hitro širi iz Italije v Slovenijo. Zato so bili v nevarnosti tudi drugi kraji, med njimi Kostanjevica na Krasu, kjer je postavljen štab za vodenje intervencije, ter Miren in Šempeter pri Gorici.
Odgovorni pozivajo ljudi, da se držijo navodil ob evakuaciji
Evakuacija in oskrba prebivalcev je sicer v pristojnosti lokalnih skupnosti, so še pojasnili v Upravi za zaščito in reševanje. V tem primeru je to občina Miren - Kostanjevica. Župan Mauricij Humar je napovedal, da bodo evakuiranim pomagali, jim zagotovili tudi hrano in morebiti prenočišče.
Odgovorni so pozvali ljudi, da se držijo navodil ob evakuaciji, v Mirnu je bil na voljo tudi avtobus. Evakuacijski center za Miren so pripravili v telovadnici v Biljah. "Razlogov za paniko ni, ljudje naj bodo strpni in naj na cestah dajo prednost gasilskim vozilom," so sporočili iz regijskega štab civilne zaščite za Severno Primorsko.
Prva naloga številnih gasilcev je obvarovati življenje ljudi in varnost njihovih domov, je v oddaji 24UR POPOLDNE poudaril Ervin Čurlič iz omenjenega štaba. "Potrebno je, da tudi ljudje razumejo, da tudi, če dobijo navodilo za evakuacijo, da se umaknejo v miru. Panika ni potrebna. Na cesti naj pa še vedno dajo prostor gasilskim vozilom, kajti brez gasilcev bo vse skupaj še huje," je dejal.
Hrana in pijača za gasilce
Oglasili so se tudi gasilci. Kot pravijo, so seznanjeni, da želijo občani pomagati s pijačo in hrano gasilcem, ki so na terenu. "Ker so ceste zaprte in je situacija resna, vam sporočamo, da lahko svoj prispevek pustite v gasilskem domu - nekdo bo vedno tam. Veseli bomo pijače (voda, sladke pijače, isostar) in kakšnih energijskih ploščic - nepokvarljivo blago," so zapisali v Prostovoljnem gasilskem društvu (PGD) Šempeter pri Gorici.
Na terenu pa so že od nedelje tudi bolničarji in ostali prostovoljci Rdečega križa Nova Gorica. Kot so pojasnili, so v Opatjem selu že vzpostavili nastanitveno enoto Rdečega križa za evakuirane prebivalce. Prizadetim nudijo psiho-socialno podporo, bolničarji pa pomagajo tudi pri nujni medicinski pomoči na terenu.
Po potrebi bodo zagotovili tudi dodatne namestitvene enote, poziv pa je romal tudi drugim prostovoljcem, ki so se za nekaj dni pripravljeni odpraviti k naši zahodni meji.
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.