Samo s prižiganjem sveč v Sloveniji vsako leto ustvarimo 8000 ton odpadkov. Lanski podatki kažejo, da jih v enem letu prižgemo več kot 20 milijonov. Ob 1. novembru – dnevu mrtvih prižgemo več sveč kot kateri koli drugi narod. V tem obdobju jih samo na ljubljanskih Žalah prižgemo okoli pol milijona.
Na Ministrstvu za okolje in prostor (MOP) so zato pred letošnjim dnevom mrtvih pripravili akcijo z naslovom Bi prižgali letos svečo manj? Na ministrstvu želijo z akcijo preprečiti in zmanjšati količine odpadkov, kar se ujema z novo okvirno direktivo 2008/98/EC o odpadkih.
Direktiva določa petstopenjsko hierarhijo ravnanja z odpadki, ki jo morajo države prednostno upoštevati pri načrtovanju politike in pripravi zakonodaje. Prvo mesto zaseda preventiva, in sicer preprečevanje nastajanja odpadkov, na drugem in tretjem mestu sledita priprava za ponovno uporabo in recikliranje. Na četrtem mestu je druga predelava, kot je na primer energetska, nato pa je še zadnja možnost – odstranjevanje in odlaganje, pišejo na spletni strani RKC, ki tudi sodeluje pri akciji.
Dolžnost MOP je, da delovanje te hierarhije dosega tudi tako, da državljane ozavešča o tem, kako lahko preprečijo nastajanje odpadkov. Slednje se lahko omeji tako, da vsak od nas spremeni odnos do okolja in se zaveda, da odpadki ne nastanejo sami od sebe.
Okolju prijazne sveče in zabojniki 'samo za sveče'
Sicer ekologi opozarjajo, da so najslabše plastične sveče, ki pa jih kupuje kar 90 odstotkov ljudi. Ostanki se težko razkrajajo, poleg tega pa pri sežigu nastajajo emisijske vrednosti. Okolju bolj prijazne so sveče trikotnikom s številko pet na sredini ali napisom PP, ki pomeni, da je ohišje iz polipropilena, primernega za recikliranje. Pri nekaterih lahko menjavate samo vložek z voskom, ohišje pa lahko uporabljate več let. Trajne so iz stekla in keramične, pri čemer bodite tudi pri nakupu vložka pozorni na oznake za recikliranje. Obstajajo pa tudi sveče, ki za gorenje uporabljajo tekoči vosek, ki ga po potrebi dolivamo, pa tudi solarne z večno lučko, ki za svoje delovanje izkoriščajo svetlobo.
Ostanke sveč, ne glede na material, je treba odlagati v zato namenjena zabojnike za odpadno embalažo. Za zabojnike mora poskrbeti upravljavec pokopališča. Ob pokopališču morajo biti zabojniki za zelene odpadke ločeni z zabojniki z napisom 'Samo za odpadne nagrobne sveče'. Največ pa lahko stori posameznik, ki bi se moral zavedati, da s številnimi svečami ne izraža močnejše ljubezni do pokojnika. In povpraševanje že od nekdaj narekuje trg – če boste kupovali okolju prijazne sveče, bodo svečarji slej kot prej tradicionalne materiale zamenjali z novimi, okolju prijaznejšimi.
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.