Slovenija

MOL razrešil Toplaka

Ljubljana, 11. 07. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Ljubljanski mestni svet je uradno razrešil Tomaža Toplaka, ki je z mesta predsednika nadzornega odbora MOL odstopil konec maja.


Ljubljanski mestni svet je na ponedeljkovi seji sprejel osnutek lokacijskega načrta za del območja v Šiški, ki med drugim predvideva rušitev objektov Avtomontaže in gradnjo večstanovanjskih objektov.

Kot je pojasnil predsednik komisije za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja Slavko Slak (LDS), je komisija na današnji seji podprla razrešitev Tomaža Toplaka. Kot je znano, je Toplak nepreklicno odstopil konec maja, mandat pa mu je uradno prenehal danes, ko je o razrešitvi glasoval mestni svet.

Do imenovanja novega predsednika nadzornega odbora ljubljanske občine bo funkcijo vršilca dolžnosti predsednika opravljal Željko Železnik, sicer član odbora, je še pojasnil Slak.

Ljubljanski mestni svetniki na današnji redni seji med drugim obravnavajo informacijo o stanju varnosti na območju MOL. Kot je zapisano v gradivu, v Ljubljani že tri leta narašča število kaznivih dejanj, ki jih je bilo lani 36.181, leta 2001 pa 31.839. Izstopajoč pa je podatek, da je bilo lani kar 16 poskusov umora in 11 umorov, medtem ko so bili leta 2003 le trije umora ter devet poskusov umorov, so povedali na ljubljanski policijski upravi. Ne glede na navedene podatke pa je raziskava o kvaliteti življenja v večjih svetovnih mestih pokazala, da je slovenska prestolnica z vidika osebne in javne varnosti najvarnejše mesto na območju Vzhodne Evrope, je zapisano v policijskih informacijah.

Po zaključku te izredne seje je napovedana tudi 36. izredna seja, na kateri bodo svetniki razpravljali o stanju nogometa oz. športa v Ljubljani (Foto: Dare Čekeliš)
Po zaključku te izredne seje je napovedana tudi 36. izredna seja, na kateri bodo svetniki razpravljali o stanju nogometa oz. športa v Ljubljani (Foto: Dare Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš

Predvideli rušenje Avtomontaže

Pri sprejemanju osnutka odloka o lokacijskem načrtu za del območja v Šiški se je razvila daljša razprava, med katero so svetniki bolj kot o samem odloku razpravljali o urbanistični politiki v Ljubljani, do katere je bila opozicija precej kritična. Načelnik oddelka za urbanizem Igor Jurančič je kritike zavrnil. Prav tako je zavrnil dvome nekaterih opozicijskih svetnikov v zakonitost določenih odlokov, ki jih pripravljajo na oddelku.

Omenjeni lokacijski načrt bo sicer omogočil gradnjo skoraj 1000 stanovanj in 23.000 kvadratnih metrov trgovsko-poslovnih prostorov. Na tem območju naj bi med drugim zgradili tudi podzemne garaže, v osnutku prostorskega akta pa je predvideno še rušenje objektov Avtomontaže. Poleg tega osnutek tudi predvideva, da bo investitor zgradil tripasovno povezovalno cesto med Celovško in Cesto Ljubljanske brigade.

Mestni svet je na današnji seji sprejel še odlok o kategorizaciji občinskih cest, ki določa občinske ceste po njihovih kategorijah in namenu uporabe glede na vrsto cestnega prometa ter občinske kolesarske poti na območju MOL. Kot je pojasnil načelnik oddelka za gospodarska javne službe in promet Pavel Klavs, je kategorizacija potrebna zaradi uveljavitve zakona o javnih cestah, po katerem so ceste, ki niso državne, postale občinske in s tem tudi last občin. Na območju ljubljanske občine je takšnih cest za več kot 1000 kilometrov.

Ulice po pomembnih osamosvojiteljih

Kot že omenjeno, se je komisija MOL za poimenovanje naselij in ulic med drugim odločila, da mestnemu svetu z osnutkom med drugim predlaga poimenovanje treh novih ulic po velikih Slovencih, ki so tvorno, vsak na svoj način, v svojem času in okolju prispevali k osamosvojitvi Slovenije. Trije veliki so tako Zorko Jelinčič kot Tigrovec v boju za osvoboditev Primorske izpod fašizma, Igor Torkar v zvezi s političnimi sodnimi procesi - dachauskimi procesi - in Jože Pučnik, kot odločni pobudnik za samostojno Slovenijo.

Kaj bo s SIB banko?

Beseda bo tekla tudi o SIB banki
Beseda bo tekla tudi o SIB banki FOTO: POP TV

Po zaključku redne seje naj bi svetniki nadaljevali izredno sejo o sporni prodaji SIB banke, ki je bila 1. julija prekinjena zaradi nesklepčnosti. Polemično razpravo so svetniki sicer končali, a v dvorani ni bilo dovolj svetnikov, ki bi morali najprej glasovati o amandmajih skupine koalicijskih svetnikov na predlog sklepov predlagateljev seje - 19 opozicijskih svetnikov. Koalicijski svetniki so predlog opozicije z amandmaji med drugim spremenili tako, da od županje Danice Simšič v roku enega meseca pričakujejo pridobitev poročila s strani javnega podjetja Energetika o spomladi leta 2003 izvršeni prodaji lastniškega deleža SIB Novi Ljubljanski banki.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.