V zvezi s ponarejenimi dokumenti o nezavarovanih bančnih kreditih za Ultro in o tem, da naj bi dokumente lansirali iz koalicije, je predsednik Zaresa in visokošolski minister Gregor Golobič v pogovoru za časnik Večer poudaril, da "SDS kaže na koalicijske partnerje tako vneto, da ta zagretost sama po sebi vzbuja dvom. Nekateri mediji, ki so s tem začeli, na primer Žurnal, so ob tem zapisali: 'Iz virov blizu LDS smo izvedeli ...' Poznate kakšnega novinarja, ki bi na ta način pisal o svojih virih? To počne le, če hoče prikriti pravi vir."
Zakaj se je odločil za razkritje deleža v Ultri?
Za razkritje lastniškega deleža v podjetju Ultra Sum pa se je Golobič odločil, "ker razlogov, zaradi katerih med volilno kampanjo za državnozborske volitve Financam nisem odgovoril na zastavljeno vprašanje tako, da bi razkril ta svoj lastniški delež, ni bilo več". Opozoril pa je, da se je pred evropskimi volitvami obnovila kampanja, ki je bila "primerljiva z enako umazano kampanjo iz leta 2004".
"Ko so predstavniki Ultre sklicali tiskovno konferenco, sem zahteval od njih, da podatek o mojem solastništvu javno razkrijejo. Če bi mi nacionalna TV omogočila, da prej kot po šestih dneh nastopim v njihovih Odmevih in odgovorim na njihove neresnične obtožbe, bi povedal takrat," je še povedal.
Ultra je po Golobičevi oceni "eno od podjetij, ki so najbolj pod lupo takšne ali drugačne javnosti", v prihodnje pa bi se lahko "odločila, da ne posluje več v takšnem sovražnem okolju".
Podjetju Ultra je namreč po njegovem prepričanju "iz politikantskih razlogov očitno prepovedano, da bi poslovalo v lastni državi".
'Teden pred volitvami lansirana izmišljena zgodba'
Kot je spomnil, je bil že leta 2004 uprizorjen politikantski pogrom, tisti, ki "so kasneje bili na oblasti, pa so imeli vse vzvode od policije do tožilstva in jih tudi uporabili oziroma zlorabili. Naročali so številne revizije, vse svoje očitke so natančno preiskali, a nobena od obtožb se ni potrdila."
Sicer po Golobičevo prav to, "da še danes praktično nihče ne postavi vprašanja, zakaj je bila teden pred volitvami lansirana izmišljena zgodba o nezavarovanih kreditih, ki naj bi bili dani po zvezah, kako je mogoče, da je nekdo v banki šel v tak prestopek, da je neka stranka temo poprijela in da jim je slepo sledila takšna količina medijev, govori v prid temu, da je bilo podjetje Ultra že od leta 2004, ko je prišla SDS do oblasti, v položaju šibkejšega, ki se praktično ne more braniti in tudi ne more računati na zaščito nikogar."
"Potem ko sem prevzel stranko in se znašel pred to dilemo, je bilo moje zamolčanje način, kako poskušati zaščititi šibkejšega," je pojasnil.
O političnem kadrovanju ...
Predsednik Zaresa tudi meni, da imajo različne politične opcije do podjetij in ljudi v njih "skrajno različen odnos. T. i. levosredinska stran je do tega indiferentna, medtem ko SDS to obravnava v kategorijah političnih nasprotnikov oziroma sovražnikov."
O mariborski podjetniški družini Petek je tako povedal, da "so normalno poslovali z državo v času Drnovškovih in Ropove vlade, njihova klima je bila ves čas v pisarni predsednika vlade". Prav tako pa "med mandatom Janeza Janše skoraj ni bilo odločitve v gospodarstvu, ki je ni odobril Borut Petek".
Kot primer političnega kadrovanja v podjetjih Golobič navaja, da je bil v nadzornem svetu Telekoma direktor Krke Jože Colarič, a ga je Janez Janša "zavrnil in namesto njega postavil Koletnika. Ni treba govoriti, kakšne reference je imel, člansko izkaznico in prijateljstvo z Borutom Petkom, to je bilo vse. Zato so poslovni rezultati tudi katastrofalni, na tleh so Intereuropa, Luka Koper, Hit."
Podobno je bilo po mnenju Golobiča z bivšim predsednikom nadzornega sveta Petrola in Hita Viktorjem Barago, ki naj ne bi imel drugih referenc "razen tega, da je bil sošolec in zaupnik predsednika vlade".
KOMENTARJI (267)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.