Vodje koalicijskih poslanskih skupin so z državno sekretarko na ministrstvu za delo Anjo Kopač Mrak govorili o najbolj izpostavljenih členih predloga družinskega zakonika. Na mizi naj bi bil predlog, po katerem bi bila v istospolni zvezi posvojitev mogoča le, ko gre za biološkega otroka enega od partnerjev.
Kot navaja Delo, bi bila zakonska zveza opredeljena kot skupnost moškega in ženske, istospolna zveza pa bi imela status partnerske skupnosti. Po pravicah in dolžnostih bi se razlikovali predvsem v eni točki – da homoseksualni pari ne bi mogli posvojiti otroka na način kot ga lahko heteroseksualni. Kot izjema bi bila mogoča le posvojitev biološkega otroka partnerja.
To naj bi bile bistvene spremembe kompromisa, ki so jih po navedbah omenjenega časnika pripravili na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve. Časnik napoveduje, da se bodo poslanske skupine koalicije do predloga opredelile v začetku prihodnjega tedna. Večer pa navaja, da bo Kopač Mrakova v prihodnjem tednu opravila posvete še z opozicijskimi poslanskimi skupinami o tem, ali bi bili pripravljeni zagotoviti podporo takšnemu predlogu.
Če opozicija tudi z napovedanimi spremembami ne bo privolila v kompromis, naj bi koalicija vztrajala pri prvotni različici družinskega zakonika in s tem tvegala referendumsko odločanje, je še izvedel Dnevnik.
Po prvotnem predlogu družinskega zakonika bi lahko istospolno usmerjena partnerja dobila pravico do posvojitve otrok, kot jo imajo heteroseksualni pari ob izpolnjevanju nekaterih pogojev. Prav možnost posvojitve otrok s strani istospolnih partnerjev pa je v javnosti sprožila ostre polemike.
Pri tej določbi se je pred nekaj meseci ustavila tudi razprava o zakoniku na pristojnem parlamentarnem odboru. Nadaljevali jo bodo predvidoma 10. februarja.
KOMENTARJI (374)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.