Najpogosteje ubijata alkohol in hitrost
Znano je, da tudi pri nas prometna varnost predstavlja velik izziv tako za oblast in pristojne institucije kot tudi za same udeležence v prometu. Štaba sicer razlaga, da se stanje prometne varnosti pri nas v zadnjih dveh letih izboljšuje. Tudi podatki policije kažejo na to. Na generalni policijski upravi so nam v petek sporočili, da je do začetka letošnjega leta pa do petka zjutraj skupaj na cestah umrlo 129 ljudi, kar je manj kot lani, saj je lani v enakem obdobju umrlo 157 ljudi. K številu letošnjih smrtnih žrtev je treba prišteti tudi 59-letnega voznika kolesa s pomožnim motorjem, ki je umrl po tem, ko je v naselju Žerjavka vanj trčila voznica osebnega avtomobila. Policija je po nesreči ugotovila, da je voznica vozila pod vplivom alkohola.
Štaba nam je povedal, da je alkohol eden izmed najpogostejših vzrokov za prometne nesreče, izpostavil pa je tudi neprilagojeno hitrost. A opozarja, da je pri vzrokih za prometne nesreče treba pogledati globlje. "Nemalokrat se stanje duha v družbi izraža tudi na naših cestah," je dejal, vseeno pa je prepričan, da za Slovenijo ni ovir pri tem, da postane ena najbolj varnih evropskih držav.
Štaba: Vedeti moramo tudi, kaj se dogaja potem
Del procesa boljše prometne varnosti je tudi obveščanje o tem, kar se dogaja na cestah. Obveščanje medijev o prometnih nesrečah je po njegovem mnenju koristno, a pri tem poudarja, da je treba vedeti, kaj vse prometna nesreča prinese s sabo, tega pa v rutiniranih poročilih o prometnih nesrečah ni. "Samo poročanje, da se je zgodila prometna nesreča, ne pomeni nič, če ne vemo, kaj se je potem dogajalo. S ponesrečenimi, z bližnjimi, z znanci, konec koncev tudi s povzročitelji," je dejal Štaba.
In v Zavodu Varna pot menijo, da je bolje prisluhniti tistim, ki so posledice prometne nesreče občutili na lastni koži, kot ponavljati napake drugih. Ne želijo, da bi kdo drug doživel to, kar so doživeli sami. "Najbolj modro se je učiti na življenjski zgodbi drugega in najtežje se je učiti na svoji življenjski zgodbi," pravi Štaba.
V spodnjih fotogalerijah si lahko ogledate, kako so svečke v spomin na žrtve prometnih nesreč prižigali v Ljubljani in v Mariboru:
KOMENTARJI (88)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.