Modra zavarovalnica, ki je bila ustanovljena lani jeseni z izčlenitvijo od Kapitalske družbe (Kad), je v prvih šestih mesecih leta ustvarila 8,8 milijona evrov čistega dobička. Predsednik uprave Borut Jamnik pravi, da je družba konec junija upravljala z več kot milijardo evrov sredstev.
"Trend je zares zelo dober, v njem ni učinkov rezultata iz financiranja ob morebitni prodaji finančnih naložb, ki bo verjetno prepoznan v naslednjem letu, če nam bo uspelo katerega od večjih poslov, ki ta trenutek potekajo, do konca izvesti in realizirati že v letošnjem letu," je pojasnil Jamnik.
Modra zavarovalnica po njegovih besedah ohranja obseg sredstev v upravljanju na enaki ravni kot lani, konec junija je bil nekje na ravni 1,05 milijarde evrov, kar družbo izkazuje kot največjega posamičnega upravljavca sredstev v Sloveniji. "Obseg sredstev letos ne raste, ker je bilo v prvi polovici leta največ izstopov iz dodatnih pokojninskih zavarovanj, ki jih dopušča zakon," je dejal in dodal, da bi bil sicer ta znesek višji za skoraj 100 milijonov evrov.
Modra zavarovalnica je s preoblikovanjem lansko jesen po Jamnikovih pojasnilih postala največji upravljavec vzajemnih pokojninskih skladov in največji izplačevalec dodatnih pokojnin.
Tržni delež dodatnih pokojninskih zavarovanj je bil lani po zbranih sredstvih 39-odstoten, medtem ko ima Modra zavarovalnica 45 odstotkov zavarovancev, ki so vključeni v dodatno pokojninsko zavarovanje. Modra zavarovalnica bo v zadnjem četrtletju začela tržiti tudi nezgodna zavarovanja.
Jamnik se je dotaknil tudi gibanja donosnosti slovenskih državnih obveznic in makroekonomskih razmer. "Ta trenutek še vedno pričakujemo povečanje zajamčene donosnosti, ki se je včeraj gibala blizu sedmih odstotkov," je poudaril in dodal, da je razmik med slovenskimi in nemškimi državnimi obveznicami na rekordnih ravneh.
Makroekonomske razmere v Sloveniji se po njegovi oceni poslabšujejo in so še slabše kot v Evropi. Za izboljšanje makroekonomske slike bi po Jamnikovem mnenju bila potrebna sanacija bančnega sistema; na finančnih trgih je treba s pomočjo države pridobiti dolgoročne vire, sicer naj se ti pridobijo s pomočjo mednarodnih finančnih institucij ali s pomočjo vzpostavljenih EU mehanizmov.
"Potrebna je takojšnja izpeljava paketov ukrepov – javnofinančna vzdržnost, reforme in prodaja državnega premoženja. Ob neuspešnih ukrepih je potreben postopen pristop k EU mehanizmom, ki se zdi ta trenutek skoraj neizogiben," je dejal.
Jamnik je podal tudi oceno o oblikovanju Slovenskega državnega holdinga. "Gotovo je smiselno težiti k temu, da je upravljanje z državnim premoženjem kar se da učinkovito, je pa tudi zelo pomembno tudi, da je transparentno in predvidljivo," je poudaril.
Po njegovih navedbah zadnji osnutek zakona, kot ga razume, predvideva ločeno pravno osebnost Kada in Modre zavarovalnice, ki ni več odvisna od Kada, ampak od novega holdinga.
Kad je umeščen v sistem izvajanja pokojninskih zavarovanj, zagotavlja del sredstev za Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (Zpiz), hkrati pa ima hčerinsko družbo – Modro zavarovalnico, ki izvaja dodatna pokojninska zavarovanja.
"Nesmiselno je jemati iz konteksta pokojninskih zavarovanj ti dve instituciji," je ocenil. Če naj bi se to zgodilo in če naj Kad zagotavlja sredstva za Zpiz, bi kakršna koli sprememba lastništva pomenila transakcijo med holdingom in Kadom, je še menil Jamnik.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.