"Včerajšnja odločitev vlade za delno zamrznitev pokojnin nas je prizadela," je dejala predsednica Zveze društev upokojencev Slovenije Mateja Kožuh Novak. "Dogaja se najhujša mora starejših, da bodo na stara leta obremenjevali svoje otroke," je opozorila in dodala: "Tragedija z revščino je žalostno početje." Sporočilo vlade je po njenem mnenju to, da bodo tisti, ki imajo najmanj, "lažje skrčili svoje želodce, kot tisti, ki imajo vsega dovolj".
Premier Borut Pahor pa trdi nasprotno: tisti, ki živijo bolje, bodo nosili tudi težje breme, je dejal. Na festivalu za tretje življenjsko obdobje je zagotovil, da vlada pozna težave ljudi, tudi tistih z najnižjimi dohodki. Glede proračuna pa je dejal, da je vladi uspelo večino težav rešiti tako, da "smo vsi lahko do neke mere zadovoljni".
Spremembe na pokojninskem področju so zdaj v javni razpravi in predlogi in pripombe so dobrodošli, je dodal. Poskrbeti je namreč treba, da bodo tudi generacije, ki se bodo upokojevale v prihodnosti, "tretje življenjsko obdobje pričakale brez strahu".
Kožuh Novakova vztraja, da bi bila tudi izhodišča za posodobitev pokojninskega sistema s sodelovanjem starejših boljša. "Vlada naj besedilo pusti v javni razpravi dovolj dolgo, da bomo lahko dali svoje predloge za njegovo izboljšanje," je pozvala.
'Modernizacija sistema je nujnost'
Na temo pokojnin se je oglasila Gospodarska zbornica Slovenije (GZS). Prepričani so, da je modernizacija pokojninskega sistema nujnost.
"Zaradi staranja prebivalstva je tistih, ki delajo, glede na tiste, ki prejemajo pokojnino, vedno manj. Slovenija potrebuje reformo pokojninskega sistema, ki bo zagotovila finančno vzdržnost pokojninskega sistema in primerno pokojnino tudi naslednjim generacijam upokojencev. Seveda je treba najprej doseči družbeni konsenz o tem, kaj je primerna pokojnina za polno pokojninsko dobo,“ so razložili.
Dodajajo, da je gradivo, ki ga je pripravilo ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve, dobra osnova za diskusijo, vendar jih na GZS "utemeljeno skrbi, da časovna postopnost reformiranja pokojninskega in invalidskega sistema zavarovanja ne bo dala zadovoljivih in potrebnih finančnih učinkov v naslednjih letih. Dejstvo namreč je, da bo začela v celoti učinkovati šele leta 2025. Po projekcijah bo povečanje izdatkov za pokojnine v obdobju 2010–2020 znašalo 0,93 odstotka, v obdobju 2020–2030 pa celo 2,18 odstotka. Opozarjamo, da glede na trenutne zaostrene gospodarske razmere primanjkljaja iz proračuna ne bo mogoče financirati," opozarjajo na GZS.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.