Predsednik DZ Milan Brglez je namestnico vodje poslanske skupine ZaAB Alenko Bratušek obvestil, da po izstopu Janija Möderndorferja iz poslanske skupine pogojev za obstoj slednje ni več. Poslansko skupino namreč lahko tvorijo najmanj trije poslanci, v ZaAB pa sta ostali le še dve. S sredo jima preneha tudi članstvo v delovnih telesih DZ.
Kot je navedel Brglez, z naslednjim dnem po prenehanju poslanske skupine, torej od vključno srede, poslankama Alenki Bratušek in Mirjam Bon Klanjšček preneha tudi članstvo v delovnih telesih DZ.
Glede dosedanjih dveh namestniških mest v preiskovalnih komisijah ter mesta predsednice delovnega telesa, pa stanje ostane nespremenjeno do odločitve DZ o spremembah v sestavi posamezne preiskovalne komisije oziroma seznanitve DZ z dejstvom, da je predsednici delovnega telesa zaradi prenehanja članstva v poslanski skupini ta funkcija prenehala.
Članstva v skupinah prijateljstva ter v drugih oblikah dela v DZ, ki niso vezana na članstvo v poslanski skupini, se ohranijo, je še navedel Brglez.
Trojica vložila dokumentacijo za ustanovitev poslanske skupine nepovezanih poslancev
Po odhodu iz stranke Zavezništvo Alenke Bratušek je poslanec Jani Möderndorfer zapustil tudi njeno poslansko skupino, preostali poslanki ZaAB pa sta že v ponedeljek napovedali, da se bosta z Bojanom Dobovškom povezali v poslansko skupino nepovezanih poslancev.
Dobovšek, Bon Klanjščkova in Bratuškova so tako danes v DZ formalno vložili dokumentacijo za ustanovitev poslanske skupine nepovezanih poslancev, je medijem sporočil Dobovšek. Na to dokumentacijo se predsednik DZ še ni odzval.
Zaradi članstva Bratuškove in Bon Klanjščkove v stranki ZaAB se namreč zapleta pri izpolnjevanju poslovniških pogojev za ustanovitev takšne poslanske skupine.
Dobovšek je določila poslovnika DZ v tem delu danes označil za neživljenjska, vendar bodo najprej počakali na odgovor predsednika DZ in zatem ukrepali. Bratuškova pa je dejala, da so se vsi trije poenotili pri cilju in je zato prepričana, da bodo rešili vse težave na poti do njega.
"Spremembe so nujne"
Vsekakor je treba nekaj "življenjsko" urediti, ugotavlja Dobovšek. Poslanci, ki postanejo nepovezani, namreč po njegovih besedah nimajo strokovne pomoči in ne morejo glasovati na odborih, kar se mu zdi nedemokratično.
Izpostavil je tudi, da sta Bratuškova in Bon Klanjščkova postali nepovezani poslanki zato, ker je nekdo izstopil iz poslanske skupine in je ta ugasnila. To se redko zgodi, ta vprašanja pa bo treba po njegovih besedah razčistiti.
Ob tem ocenjuje, da je sedaj vse odvisno od tega, kako bodo razlagali pravne norme. Sam se zavzema za to, da se jih razlaga v duhu zakonodaje, "DZ pa je tista hiša, v kateri je duh demokracije". "V duhu demokratičnosti in novih trendov, kjer so samostojni poslanci gonilo razvoja, menim, da bodo potrebne spremembe in bo treba te določbe življenjsko razlagati," je dejal.
Kot je poudaril, skupina nepovezanih poslancev sodeluje zato, da ima strokovno pomoč. Na vprašanje, ali se je pripravljen včlaniti v ZaAB, če bi to omogočilo ustanovitev poslanske skupine, je odgovoril, da je nepovezani poslanec in bo tako deloval tudi naprej. Če bo teh nepovezanih poslancev več in bodo možnosti za ustanovitev poslanske skupine, bodo to ustanovili.
Sicer pa so po njegovih besedah povsod nezadovoljni poslanci in tako pričakuje, da se mogoče opogumi še kdo. S tem je odgovoril na vprašanje, ali pričakuje morda širitev takšne poslanske skupine.
O morebitni ustanovitvi nove stranke pa je dejal, da je eno oblikovanje poslanske skupine za lažje delo v DZ, druga pa ustanovitev stranke, ob čemer je spomnil, da je pri ustanovitvi ene stranke, SMC, že sodeloval. "Vse je odvisno od tega, kako bodo potekale zadeve in kakšna bo problematika ter kakšna bo želja ljudstva," je dodal.
Z Bratuškovo se sicer, kot pravi, nista pogovarjala o tem, ali bi bila ona pripravljena zapustiti stranko, ki jo vodi, ter s tem omogočiti ustanovitev nove poslanske skupine nepovezanih poslancev. "Vsekakor pa je interes obeh poslank, da ustanovimo poslansko skupino nepovezanih poslancev," je še poudaril Dobovšek.
Neuradno naj bi bilo namreč članstvo Bratuškove in Mirjam Bon Klanjšček v stranki ZaAB ovira za ustanovitev poslanske skupine nepovezanih poslancev. Eno od določil poslovnika DZ namreč pravi, da imajo pravico ustanoviti poslansko skupino nepovezanih poslancev ali pristopiti k taki skupini "poslanci, ki so bili izvoljeni z list volivcev, in poslanci, ki jim je prenehalo članstvo v politični stranki".
Novo poslansko skupino pa lahko ustanovijo poslanci, ki so bili izvoljeni z istoimenskih list, če se politična stranka razdeli na dve ali več novih političnih strank, če se iz dela članstva te stranke ustanovi nova politična stranka, ali če razpade koalicija političnih strank, ki so vložile skupne istoimenske liste.
Pravnik: Poslanske skupine ne morejo ustanoviti
Pravnik Rajko Pirnat je ocenil, da glede na poslovniška določila omenjeni ne morejo ustanoviti poslanske skupine nepovezanih poslancev. Poslovnik DZ namreč po njegovih besedah jasno določa, da v taki poslanski skupini ne morejo biti poslanci, ki so člani stranke, na katere kandidatni listi so bili izvoljeni.
Pomembno dejstvo je sicer lahko to, da sta Bratuškova in Bon Klanjškova postali nepovezani poslanki po izstopu tretjega člana iz poslanske skupine. Vendar po Pirnatovih besedah poslovnik DZ takšne razlage ne predvideva.
Kot je še dodal, poslovnik sprva dopušča svobodo poslanca pri oblikovanju poslanskih skupin, vendar pa to pravico v nekaj členih tudi omejuje.
Möderndorfer v SMC?
Jani Möderndorfer, ki je sicer v svoji politični karieri med drugim deloval v LDS, PS in ZaAB, naj bi po nekaterih informacijah nameraval prestopiti v Cerarjevo Stranko modernega centra (SMC). "Če bo gospod Möderndorfer tudi formalno izrazil takšno željo, da se pridruži naši stranki, bomo seveda o tem razpravljali na pristojnih organih stranke in sprejeli odločitev," je to informacijo komentiral predsednik SMC Miro Cerar. Kot je dejal Möderndorfer, v SMC ni naletel na zaprta vrata.
Cerar je komentiral tudi odločitev, da se bosta preostali poslanki ZaAB povezali z Bojanom Dobovškom, ki je julija izstopil iz SMC. "Razumem, da poslanci, ki jim je razpadla poslanska skupina, ali pa se v njej niso dobro počutili, iščejo svoje mesto," je dejal premier. Oceno o tem, ali Dobovšek, Bratušek in ostali ravnajo politično modro, pa je Cerar prepustil javnosti.
KOMENTARJI (295)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.