Zaradi obilnega dežja je na območju Vojnika prišlo do zamašitve cestnih prepustov in zajezitve vodotokov. Zalite so kleti in razkrite strehe stanovanjskih in gospodarskih objektov, nekaj hiš je podrtih, je povedal vojniški župan Branko Petre. Škoda je nastala na komunalni in cestni infrastrukturi, podrtih je veliko dreves in uničenih precej električnih vodov, veliko škode je tudi na kmetijskih površinah.
Petre je tudi dejal, da so regijski štab civilne zaščite zaprosili za pomoč pri zagotavljanju materiala za pokritje razkritih streh, Slovenska vojska pa jim bo pomagala očistiti ceste in zagotoviti njihovo prevoznost. Za gasilce so organizirali prehrano, družini, ki ji je neurje uničilo hišo, pa so zagotovili ustrezno namestitev. Na terenu so tudi delavci Elektra Celje.
Kot nam je popoldne povedal vodja intervencije Benjamin Polajžer iz PGD Vojnik jim je na pomoč priskočilo okoli 40 vojakov, ki pomagajo predvsem pri čiščenju cest in odstranjevanju drevja. Ostali gasilci imajo še vedno največ dela z odkritimi strehami in zalitimi kletnimi prostori. V četrtek so gasilci prejeli več kot 60 klicev na pomoč, v petek pa več kot 30.
V Celju zalite kleti in razkrite strehe
Tudi območje celjske občine je v četrtek zvečer zajelo obilno deževje, ki je prav tako povzročilo zamašitev cestnih prepustov. Zalite so kleti in razkrite strehe stanovanjskih in gospodarski objektov, nastala je škoda na komunalni in cestni infrastrukturi, med neurjem je bilo podrtih tudi več dreves. Vzpostavljen je štab v PGE Celje, ki koordinira gasilske enote na terenu.
Tudi na območju občine Bistrica ob Sotli so imeli težave. Zaradi preteklih neurji, ki so podirala drevesa in polomila vejevje, pa tudi zaradi obilnega dežja je prišlo do zamašitve cestnih prepustov. Veter je razkril strehe stanovanjskih objektov in podrl več dreves. Zalite kleti in razkrite strehe stanovanjskih in gospodarskih objektov so tudi v Občini Dobrna, nastala je škoda na komunalni in cestni infrastrukturi, podrtih pa je več dreves.
Prav tako je v občinah Kozje, Mozirje, Podčetrtek, Rogaška Slatina, Šentjur, Šoštanj, Štore, Trbovlje, Velenje, Vitanje in Žalec prišlo do razkritja streh stanovanjskih objektov, na terenu so prostovoljni gasilci.
Na območju Občine Radeče so se zaradi sunkov vetra podrla drevesa. Precej dela so preteklo noč znova imeli tudi gasilci in druge službe na Koroškem. V slovenjgraški občini so zaradi zalitih kleti, neprevoznih cest in odkrite strehe gospodarskega poslopja posredovali v naseljih Podgorje, Spodnji Razbor, Šmiklavž in Vodriž, kažejo podatki centra za obveščanje.
V naselju Sv. Duh v občini Dravograd se je na regionalno cesto Dravograd–Maribor ponoči sprožil zemeljski plaz, ki so ga že odstranili delavci cestnega podjetja Voc Celje. Na območju občine Muta pa so gasilci na cesti Muta–Sv. Jernej nad Muto odstranili ter razžagali tri drevesa, ki so ovirala promet.
O toči so med drugim poročali tudi iz Voličine pri Lenartu, gasilci pa so imeli po navedbah Uprave RS za zaščito in reševanje delo zaradi razkritih streh med drugim še v Kungoti, Mariboru, Slovenski Bistrici in Dupleku.
Prizadete tudi Brežice, Kranj, Ljubljana, Murska Sobota, Ptuj in Novo mesto
Po podatkih Uprave RS za zaščito in reševanje so bila prizadeta območja regijskih centrov za obveščanje Brežice, Kranj, Ljubljana, Murska Sobota, Ptuj, Novo mesto in Celje, kjer se je neurje najbolj razbesnelo, saj so po do sedaj zbranih podatkih zabeležili 261 od skupno 426 dogodkov.
V občini Kozje je toča povzročila veliko škode na poljščinah in objektih, na območju občine Mokronog - Trebelno pa škodo na nekaj objektih. Močan veter je podiral drevesa, električne in komunikacijske drogove ter odkrival strehe objektov. Zaradi podrtega drevja je bilo neprevoznih nekaj cest.
Meteorna voda je zalila stanovanjske, gospodarske in druge objekte ter poplavila vozišča. Zaradi razmočenega terena se je sprožilo devet zemeljskih plazov. V naselju Parož v občini Dobrna in v naselju Kozjak v občini Mislinja sta bili poškodovani cesti, v naselju Lemberg pri Novi Cerkvi v občini Vojnik pa je zemeljski plaz poškodoval stanovanjsko hišo, so navedli v poročilu uprave za zaščito in reševanje.
Za sanacijo posledic so bile po njihovih podatkih aktivirane 103 gasilske enote, od tega tri poklicne. Gasilci so iz poplavljenih objektov črpali meteorno vodo, čistili cestne prepuste, s protipoplavnimi vrečami zaščitili ogrožene objekte, zasilno prekrili poškodovana ostrešja in splazeno zemljino ter odstranjevali podrto drevje in vejevje.
Kot kaže, je vreme tokrat Gorenjski nekoliko prizaneslo. Manjše število prijav dogodkov je Uprava RS za zaščito in reševanje sicer za zdaj prejela iz občin Železniki, Škofja Loka, Radovljica, Bled in Naklo. Večje težave je neurje, kot kaže, povzročilo na Tolminskem, kjer so prejeli že 38 prijav dogodkov in aktivirali sedem prostovoljnih gasilskih društev.
Znova je bilo na udaru širše območje Kamnika. Portal Kamnik.info poroča, da je v četrtek zvečer kraje severno od Kamnika zajela nova silovita nevihta z močnim vetrom, dežjem in tudi točo, meteorne vode pa so zalile več objektov. Uprava RS za zaščito in reševanje je na območju kamniške občine do zdaj prejela prijave že več kot 20 dogodkov, aktiviranih pa je devet prostovoljnih gasilskih društev.
Na območju Elektra Ljubljana je brez oskrbe z električno energijo okoli 1660 uporabnikov, največ na območju kamniške in litijske občine. V Kamniku so nekateri brez elektrike že od sredinega neurja, ko je vrtinčast veter odkril veliko število hiš in ruval drevesa ter povzročil škodo tudi na javni infrastrukturi, na poljščinah in gospodarskih poslopjih.
Toča je poškodovala več streh tudi na območju občine Mokronog - Trebelno, ki so jih s folijo in strešniki prekrili gasilci iz Mokronoga. Težave pa je v občinah Šentrupert in Mokronog - Trebelno povzročal tudi močan veter, zaradi katerega so podrta drevesa ovirala promet. Posredovali so prostovoljni gasilci, drevesa razžagali in odstranili.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.