Kaj je po vašem mnenju zaznamovalo leto 2009 v Sloveniji, ki so ga astrologi napovedali z besedami "pozor, prihaja črno leto"? Svoje predloge lahko obrazložite na forumu, nekaj smo jih izbrali tudi mi s pomočjo kolegov iz uredništva oddaje 24UR. Ti so izbrali sedem najpomembnejših po njihovem izboru, prispevke bodo objavili v oddaji 24UR na POP TV od 25. do 31. decembra.
Delavcem je prekipelo
Še prej pa naj vam obudimo spomin. Pustošila je finančna kriza: vse slabše življenje večine, odpuščanja, zapiranje nekoč paradnih konjev gospodarstva, zahteve po minimalni plači 600 evrov, dolgoletno nebrzdano bogatenje privatizacijskih tajkunov ... Začelo se je s spontanim delavskim uporom v Gorenju, sledila sta Mura in Prevent. Istrabenz in Pivovarna Laško sta spet podržavljena, hitro obogatena ''kasta'' je za dan pristala celo za rešetkami. ''Pojavil'' se je Pierpaolo Cerani, razprodaje državnega premoženja so se vrstile, Gregor Golobič se je spopadal z afero Ultra, država s poskusom vračila milijonske nagrade v NLB.
Eksplozija pred diskoteko, napad na sodnico, poskus bombnega atentata na Pahorja
Bomba je udarila med skrbniki za red, policisti. Nova eksplozija je odjeknila med najbolj nedolžnimi, mladimi. Dodatno je bolela brezbrižnost pristojnih za varovanje nevarnih eksplozivnih teles, ki so jih izmaknili, ne da bi kdor koli sploh opazil. Za konec je Slovenijo pretresel še vedno neraziskan napad na tiste, ki so poklicani in izvoljeni, da delijo pravico. Srečo je imel premier Borut Pahor, ki se je po zaslugi prisebnih in sposobnih policistov izognil atentatu. Hrvat Josip Zagajski, ki je na svoj način želel urediti slovensko-hrvaške odnose, je dobil je 11 let zapora. Podpis arbitražnega sporazuma je razburkal strasti med vsemi, ki jim ni vseeno: ljudmi, politiki, pravniki … Eni za, drugi proti, meja pa še vedno ni določena.
Po sarsu in pričju gripi še H1N1
Po prvih informacijah iz več tisoč kilometrov oddaljene mehiške vasice je globalna panika paralizirala celoten svet. Slovenija se ni izognila štetju smrtnih žrtev, praznim šolskim klopem in iskanju resnice o cepljenju, za katerim se skriva posel največjih svetovnih farmacevtov. Kar je pred leti sprožil sars, je odmevalo v ptičji gripi in dobilo največji obseg v njeni prašičji verziji.
Slabo zapisani zdravniki in "pozabljivi" politiki
Zdravniška napaka, ki je najprej usodno zaznamovala življenje staršev pokojnega Bora Nekrepa, je pokazala grozljive posledice zdravniške apatije, arogance in igranja z življenji soljudi. Ko je sprva kazalo, da bo najbolj osovražena slovenska zdravnica Zlatka Kanič vsaj nekoliko odgovarjala, je sledil popoln preobrat. Kljub smrti zaradi napake jo je odnesla le z opozorilom. ''Pozabljivost'' poslanca in predsednika protikorupcijske komisije Branka Mariniča, ki na podeželju ni našel položnic in se ne spominja profesorja nemščine, ter simbolična cena kasko zavarovanja, ki si jo je "privoščil" črnomaljski župan Andrej Fabjan, pa sta še bolj omajala zaupanje tudi v politike.
Vožnja v nasprotno smer, pijani policisti in samomor vojakinje
Pretresle so nas prometne nesreče, vožnja v nasprotni smeri je postala nacionalni šport, vinjeni so vozili celo policisti. Borci za izboljšanje varnosti na slovenskih cestah, ki so, kot so priznali odgovorni, smrtonosne tudi zaradi slabega vzdrževanja, so postali "oblastniki", v prvih vrstah notranja ministrica Katarina Kresal in njen prometni kolega Patrick Vlačič. V Slovenski vojski pa je vojakinja na Kosovu storila samomor. Po prvi smrtni žrtvi na misiji so se pojavile govorice o domnevnem šikaniranju v vojaških vrstah. Vodilni so grdo ravnanje odločno zanikali.
V aferi Patria skoraj nič novega
Celo leto se je razvijala afera Patria, predvsem v znamenju obtoževanj brez pravih dokazov. Epiloga še ni, vloženi sta bili dve obtožnici zoper nekdanjega obrambnega ministra Karla Erjavca in nekdanjega načelnika generalštaba Albina Gutmana zaradi domnevno nevestnega dela v službi.
Ateist na čelu verskega urada
Imenovanje ateista Aleša Guliča na čelo urada za verske skupnosti, ki so mu očitali srečevanje s hudičevimi brati, je sprožilo polemike. Zato je premier Borut Pahor med obiskom Rima ostal celo brez avdience pri papežu Benediktu XVI. Po za silo zglajenih odnosih je sledila menjava na na vrhu slovenske Katoliške cerkve, ko je nadškofa Alojza Urana zamenjal manj popustljivi Anton Stres.
Nogometna pravljica številka dve
Ponovila se je nogometna pravljica. Po porazu Rusov je bilo jasno, da gre slovenska izbrana vrsta v Južnoafriško republiko. V isti državi se je naziva svetovni prvak veselil boksar Dejan Zavec. Bolj neznan šport, ki so ga spremljali le največji atletski zanesenjaki, je postal središče slovenske javnosti po lanski olimpijadi. Letošnje svetovno prvenstvo je bil korak naprej, Primož Kozmus se je spet zavihtel na vrh sveta, a kmalu zatem z odhodom iz športnih aren šokiral slovensko javnost. Za vedno pa se je poslovil slovenski alpinist Tomaž Humar, ki je življenje pustil na gori v osrčju Himalaje.
Leto je okoli, nekateri pa so še tam, kjer so bili: Dimitrij Rupel na zunanjem ministrstvu, Karl Erjavec na ministrskem stolčku ... Še vedno pa ni džamije v Ljubljani, dolenjske avtoceste, zagotovljenega dostopa do odprtega morja, znanih krivcev za afero Čista lopata, odličnega zdravstvenega sistema, dostojnega življenja za slehernega državljana … Se bodo v novem letu uresničile vse predvolilne napovedi?
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.