Nevihte z močnejšimi nalivi in sunki vetra so tokrat zajele osrednjo Slovenijo in se od tam premaknile proti jugu in vzhodu.
V Žireh umrla ženska
V Žireh je 64-letna krajanka padla v deroč potok. Posredovali so gasilci in jo potegnili iz vode, vendar pa je ženska kljub hitremu posredovanju in oživljanju umrla, je sporočila uprava za reševanje. Vse okoliščine še niso znane, saj policisti podatke še zbirajo, a tuja krivda je izključena.
Tokrat najhuje na Idrijskem
Narava se je tokratz najhuje razbesnela nad Idrijo z okolico, meteorna voda pa je kleti in pritlične prostore zalivala tudi v Ajdovščini, Postojni, Ljubljani, Grosupljem, Litiji, Podčetrtku in Metliki.
Ponekod so poplave na vožišču povzročale težave v prometu. Na cesto Žiri - Breznica je padlo drevo, ki so ga odstranili gasilci. Na pomoč so jih poklicali tudi v Tenetišah pri Litiji, kjer je zaradi udara strele zagorelo ostrešje hiše. Ogenj so kmalu pogasili, hujšo škodo je povzročil veter, ki je odkril streho. V Idriji je voda zalila tudi prostore trgovskega centra, medtem ko je v Ajdovščini zaradi poplavljenega parkirišča nekaj ljudi obtičalo pred trgovino 'najboljšega soseda'.
Meteorologi opozarjajo, da je ponekod možna toča. Ob krajevnih nevihtah lahko močno narastejo hudourniki in manjši vodotoki, zlasti tisti s povirjem v hribovitih predelih Slovenije. Plimovanje morja bo povišano.
Še ves teden spremenljivo vreme
Meteorolog Brane Gregorčič je napovedal, da ta teden Slovenijo še čaka spremenljivo vreme. V sredo zjutraj naj bi se glavnina neviht preselila ob Jadran in v notranjost Balkana. S torkom ali sredo prihodnji teden se bodo temperature povzdignile na okoli 30, v drugi polovici prihodnjega tedna pa bo lahko vročina lahko tudi hujša, do 33 ali 34 stopinj Celzija. Kako dolgo naj bi ta vročinski val trajal, ne more napovedati, predvideva pa, da lahko tudi teden dni. Več o vremenski napovedi ...
Pogostejša toča ali smo bolj občutljivi?
Po Gregorčičevih besedah ne moremo trditi, da se je povečal pojav padavin s točo. "Dejstvo pa je, da smo na to vedno bolj občutljivi, saj imamo vedno več premoženja, ki ga toča lahko poškoduje," pravi. Edina učinkovita zaščita pred točo so po besedah meteorologa Klemna Berganta zaščitne mreže, kot posreden pristop za zmanjševanje posledic toče pa zavarovanje. O učinkovitosti letalske obrambe pred točo z vnosom srebrovega jodida v nevihtne oblake pa ni dokazov. "To stališče je leta 2007 zavzela tudi svetovna meteorološka organizacija, njeno mnenje pa deli tudi slovenska meteorološka stroka," je pojasnil.
Vročina pred 52 leti
Sivina in dež julija sicer nista stalnici. Na današnji dan leta 1957 je bil na primer drugi zaporedno izjemno vroč dan. Na številnih postajah se je živo srebro povzpelo prek 36 stopinj Celzija. V Črnomlju je bila najvišja dnevna temperatura zopet 38, v Ajdovščini so namerili 37,6, v Novem mestu 37,5, v Ljubljani 37,1 in v Kubedu v Koprskem primorju 36,3 stopinje Celzija.
Neurja že včeraj
Toča je že včeraj klestila ponekod na Primorskem, Gorenjskem, Štajerskem in Dolenjskem. Nevšečnosti in škodo so povzročila tudi neurja z močnim dežjem in vetrom. Nekaj kleti, polj in cest je poplavilo, sprožilo se je tudi nekaj zemeljskih plazov, blatne gmote ponekod ogrožajo hiše.
KOMENTARJI (115)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.