Burno nočno dogajanje lahko razdelimo na dva dela. Pred polnočjo je bil najbolj na udaru sever države, po polnoči pa se je težišče vremenskega dogajanja preselilo na vzhod. Zaradi spremenljivih vetrov so se nevihte le počasi premikale, kar je povzročilo dolgotrajne nalive in lokalne hudourniške poplave, sprožili pa so se tudi zemeljski plazovi.
Ponekod je v samo dveh urah padla skoraj mesečna količina dežja. Po podatkih Agencije za okolje (Arso) je največ dežja, kar 112 litrov na kvadratni meter, padlo v Krškem. Sledijo Jelendol s 105 litri, Krvavec z 90 in Gačnik z 89 litri dežja na kvadratni meter. Več kot 70 litrov dežja so med drugim zabeležili tudi v Ravnah na Koroškem, Logarski dolini, Cerkljah ob Krki ter še v številnih drugih krajih.
Silovite nalive je marsikje spremljal tudi močan veter. V Velenju so zabeležili sunek vetra s hitrostjo 102 kilometra na uro, v Ljubljani pa 78 kilometrov na uro. Medtem ko je večji del Slovenije ponoči dobro zalilo, je bilo na skrajnem jugu dežja le za vzorec. Ponekod ni padla niti kaplja.
V delu Kokre poškodovanih deset objektov, zaselek ostaja ogrožen
Uprava RS za zaščito in reševanje poroča o več intervencijah gasilcev. V vasi Kokra v preddvorski občini je narasel potok odnesel most in poplavil več objektov. Državna sekretarka na ministrstvu za naravne vire in prostor Lidija Kegljevič Zagorc je pojasnila, da so intenzivne padavine ponoči sprožile ogromno količino materiala, ki je prišel po strugi do vasi. Trenutno na kraju poteka sanacija, prioritetno je potrebno očistiti strugo Kokre, da ne bi predstavljala zamaška, je poudarila. Zaselku tudi v prihodnje grozi nevarnost.
Najhuje je bilo v zaselku Podlebelca, kjer sta potok z nanosi in večja količina kamenja in peska, ki je prigrmela izpod Kalškega grebena, poškodovala več hiš, most in cesto, nanosi so spremenili tudi tok reke Kokra. Hudourniška voda je škodo na objektih povzročila tudi v dolini pod Suhadolnikom. Kot je danes v izjavi za javnost pojasnil preddvorski župan Rok Roblek, je večja količina skal in drobirskega toka v spodnjem delu zaselka Podlebelca poškodovala deset objektov, nekaj jih je trenutno nevseljivih. V ujmi ni bil nihče poškodovan, tri hiše pa so evakuirali.
Roblek je povedal, da so se že v nočnih urah prebili do prvih hiš in tako vsaj delu prebivalstva omogočili dostop do agregatov in pitne vode, saj je neurje poškodovalo tudi infrastrukturo. V času nočne intervencije so preddvorski prostovoljni gasilci pomagali tudi onemogli osebi, do katere zaradi neurja reševalci niso mogli dostopati. Gospo s srčnim obolenjem so nato z reševalnim vozilom odpeljali v Ljubljano, je povedal župan.
Preko noči so vzpostavili dežurno službo, ki je skrbela za neprestano čiščenje vodotokov, da se voda ne bi znova začela razlivati po vasi. Odpravljanje posledic neurja ponoči ni bilo mogoče, so pa štab civilne zaščite, gasilci in druge interventne službe na delu že od ranega jutra, da se mehanizacijo pridejo do vseh objektov.
Šele dan je povsem pokazal razsežnosti škode. Po Roblekovih besedah je torej poškodovanih deset objektov, osem huje, dve hiši pa sta poškodovani do te mere, da nista primerni za bivanje in je vprašljiv njun nadaljnji obstoj. Natančnejša razsežnost posledic neurja bo znana tudi po pregledu stanja, ki ga bodo opravili s pomočjo helikopterja.
V Stari Fužini je zaradi udara strele zagorela stanovanjska hiša. Zgorela sta del pročelja in del ostrešja. Gasilci PGD Stara Fužina in Bohinjska Bistrica so požar pogasili. Gorski reševalci s postaje GRS Bohinj so medtem na grebenu Vratca-Vogel reševali pet mladoletnih skavtov, ki so zaradi slabega vremena obtičali. Podhlajene skavte so oskrbeli in pospremili do terenskih vozil, s katerimi so jih nato prepeljali v dolino.
V občini Domžale je v času neurja močan veter odkril nekaj streh stanovanjskih objektov, meteorna voda pa je zalila nekaj kletnih prostorov, garaž in stanovanjskih objektov. Tudi v občini Mengeš je meteorna voda zalila nekaj kletnih prostorov, garaž in stanovanjskih objektov.
V Ljubljani je močan veter podrl nekaj dreves, meteorna voda pa je zalila nekaj objektov.
Lokalna cesta Dravograd-Trbonje znova zaprta
Nočni močni nalivi in nevihte so na Koroškem največ težav povzročili v občinah Dravograd in Muta, nekaj tudi drugod v regiji. S pomočjo gasilcev in ostalih služb so bile razmere obvladljive, je ocenil regijski poveljnik civilne zaščite Alan Matijevič. Zasutih in neprevoznih je nekaj lokalnih cest.
Ponoči je zemeljski plaz zaprl tudi promet na glavni cesti Dravograd-Radlje ob Dravi v naselju Vrata, cesta je zdaj odprta izmenično enosmerno, je povedal župan Občine Dravograd Anton Preksavec.
V dravograjski občini je bilo v nočnem neurju največ težav zaradi naraslih hudournikov in zasutih lokalnih cest, voda je zalila kleti več objektov, nekaj dreves je bilo podrtih. Na terenu so bile ekipe gasilskih društev, pogodbeni izvajalci in delavci komunalnega podjetja, ki so ponoči deloma sanirali razmere, danes pa z odstranjevanjem posledic neurja nadaljujejo, je povedal Preksavec.
Potem ko so jo pred enim mesecem prvič odprli za ves promet po ujmi avgusta lani, je ponovno zaprta lokalna cesta Dravograd-Trbonje, a župan ocenjuje, da bi lahko delavcem podjetja Voc Celje prevoznost, vsaj polovično, uspelo vzpostaviti še danes.
Občine Solčava, Laško in Mozirje prizadelo hudo neurje
Kot je povedala solčavska županja Katarina Prelesnik, so v Logarski dolini reševali dva planinca, plaz pa je zasul cesto proti slapu Rinka v Logarski dolini. Težave so tudi zaradi številnih hudournikov. Cesta proti slapu Rinka je od Logarskega kota naprej zaprta za promet. Na njej je veliko kamenja, ki ga bodo v naslednjih dneh po navedbah županje skušali odstraniti. Reka Savinja ni preveč narasla, tako da je ostala v strugi.
Z močnim neurjem so se soočili tudi v Občini Laško. Kot je povedal poveljnik Prostovoljnega gasilskega društva Laško Matej Špiler, je Savinja ostala v strugi, težave pa so jim povzročile meteorne vode, ki so zalile tamkajšnji dom starejših in Thermano Laško, tako da je bilo treba črpati vodo.
Tudi državna cesta Celje-Zidani Most je bila poplavljena, prav tako nekaj podvozov. Poplavljena je bila tudi dovozna cesta proti Zdravilišču Laško. Posledice neurja pa so gasilci že sanirali.
Mozirski župan Ivan Suhoveršnik je dejal, da je bilo v petek zvečer najhuje v naselju Lepa Njiva, kjer je hudournik Ljubija zasul cesto, poplavljene pa so tudi tri hiše. Škoda je precejšnja, je ocenil. Pristojne službe so že na terenu in odstranjujejo kamenje s ceste v Lepi Njivi.
Zalilo prostore Gorenja
Nekaj nevšečnosti je neurje povzročilo še v občinah Velenje in Šoštanj. Kot je povedal občinski poveljnik velenjskih gasilcev Simon Šumah, se je neurje v Velenju začelo okoli 22. ure. Voda je zalila več podhodov, iz enega izmed njih je bilo treba izvleči vozilo, zalite so bile kleti, zabeležili so tudi udar strele.
Med neurjem so opravili 26 intervencij, veliko težav so imeli na območju podjetja Gorenje, kjer je bilo poplavljenih več proizvodnih hal in kuhinja. V intervencijah je sodelovalo 27 gasilcev iz 56 gasilskih društev.
Poveljnik Prostovoljnega gasilskega društva Šoštanj Vojko Bricman pa je povedal, da so imeli zaradi neurja 16 intervencij, v katerih je sodelovalo 18 gasilcev s približno sedmimi vozili. V šoštanjski občini je bregove prestopil potok Florjanščica in zalil okrog deset hiš, ki so bile poplavljene že v lanski avgustovski ujmi. Šoštanjski gasilci so bili na terenu do tretje ure zjutraj.
Danes dopoldne bo še deževalo, čez dan pa bodo padavine postopno ponehale. Proti večeru se bo jasnilo. Najvišje dnevne temperature bodo od 21 do 26 stopinj, na Primorskem pa okoli 30.
KOMENTARJI (449)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.