Novo šolsko leto je steklo, s šolskim letom pa tudi otrokove šolske in obšolske obveznosti. Starši se včasih pošalimo, da smo otrokov taksist, ko ga prevažamo od ene dejavnosti na drugo. Da si olajšamo organizacijo, otroku pogosto kupimo mobilni telefon. Prvič se počutimo bolj varne, ker nam mobilni telefon omogoča nekaj več nadzora nad otrokom, drugič se otrok lahko počuti bolj varnega, ker nas lahko kadarkoli pokliče, če nas potrebuje. Predvsem pa letanje od ene dejavnosti do druge, z enega konca mesta na drugega, mobilni telefon vsekakor nekoliko olajša.
Ko se odločimo, da je že čas, da naš otrok dobi mobilnik, je prav, da otroka podučimo o varni uporabi telefona. Jasno mu je treba našteti vse prednosti in slabosti. Od tega, da mu ga lahko ukradejo, da na spletu nanj prežijo številne nevarnosti in da naj bo previden pri navezovanju stikov. Je pa še eno področje, na katerega starši pogosto pozabimo, pa je prav tako pomembno, da o tem spregovorimo z otrokom. To je sevanje mobilnega telefona.
Je ali ni sevanje mobilnega telefona škodljivo?
To je vprašanje, ki je sprožilo številne razprave. Glasni so tako tisti, ki vztrajajo, da je sevanje zanemarljivo, kot tisti, ki opozarjajo, da tega nikakor ne gre zanemariti. Na inštitutu za neionizirna sevanja (INIS), ki je neodvisna in nevladna organizacija, registrirana za raziskave in razvoj na interdisciplinarnem področju problematike neionizirnih elektromagnetnih sevanj, opozarjajo, da so radijski oddajniki zelo majhnih moči, ki oddajajo in sprejemajo elektromagnetna sevanja v področju mikrovalov. Kot navajajo, se med uporabo navadno neposredno dotikajo ušesa ali glave. Največje oddajne moči mobilnih telefonov znašajo 2 W za GSM 900, 1 W za GSM 1800 in 0,5 W za UMTS, medtem ko povprečne oddajne moči ne presegajo 0,25 W. Pomembno se je zavedati, da govorimo o majhnih količinah sevanja, ki pa pri pogostejši uporabi mobilnih telefonov niso več tako zanemarljive.
Kdaj telefon seva? Telefon seva, ko je prižgan, zato ga ugašajte, ko ga ne potrebujete. Kot navajajo na inštitutu INIS, je takšno sevanje skorajda zanemarljivo, je pa sevanje največje, ko telefon vzpostavlja zvezo. Prav tako opozarjajo, da mobilni telefon sproti prilagaja jakost sevanja. "Jakost signala, ki je odvisna tudi od bližine bazne postaje, je nadvse pomembna za sevanje telefona. Močnejši ko je signal, manjša je jakost sevanja telefona in obratno. Razlika je lahko tudi desetkratna, zato je najbolje, da se tam, kjer je signal slab, izogibamo klicanju. To pomeni, da je bolje, če smo kar se da blizu bazne postaje, saj je signal boljši. Čeprav je tudi bazna postaja vir sevanja, je njeno sevanje zelo lokalno omejeno in ne presega nekaj odstotkov mejne vrednosti," še navajajo na inštitutu. Čim bližje smo torej bazni postaji, tem manj moči je potrebno za vzpostavitev zveze. S tem so nižje tudi vrednosti SAR.
Kaj je vrednost SAR?
Na inštitutu pojasnjujejo, da med uporabo mobilnega telefona okrog glave, ušesa in roke nastane območje sevanja. Porazdelitev stopnje specifične absorpcije (SAR) v glavi se razlikuje od mobilnika do mobilnika. In če nas pri nakupu mobilnika zanimajo, katere znamke je naš novi telefon, kako velik je in težek, kakšen fotoaparat ima, bi belega ali črnega, pa se bolj malo ljudi vpraša, kakšne so njegove vrednosti SAR. Pred nakupom lahko podatek o SAR vrednosti posameznega telefona preverite na spletnih straneh proizvajalcev in pri neodvisnih organizacijah. "Razlika v vrednostih med najslabšim in najboljšim mobilnikom je lahko tudi desetkratna. Veliko lahko naredimo, če se odločimo za telefon z najnižjo vrednostjo, čeprav v Evropi vsi telefoni ustrezajo evropskim standardom, ki pravijo, da je mejna vrednost pri 2 W/kg," opozarjajo na inštitutu.
Zato naj postane pri nakupu novega mobilnega telefona vrednost SAR pomembno merilo. Vrednosti lahko preverite tudi na strani inštituta INIS. Pomembno se je zavedati, da so dejanske vrednosti SAR navadno nižje od navedenih, saj mobilne telefone preizkušajo v laboratorijih pri največji oddajni moči.
Sevanje mobilnika uvrščeno v skupino možno kancerogenih snovi
Na inštitutu še opozarjajo, da je sevanje mobilnega telefona uvrščeno v skupino možno kancerogenih snovi (2B), zato pri uporabi svetujejo previdnost ter zmanjšanje izpostavljenosti na najmanjšo možno mero. Še posebej to velja za naše otroke. Kot še navajajo na inštitutu, "obstajajo hipoteze, da so otroci med 3. in 15. letom občutljivejši na elektromagnetno sevanje, zato je otroke smiselno osveščati, naj čim manj uporabljajo mobilnike."
Zato strokovnjaki INIS in foruma EMS otrokom odsvetujejo pogosto rabo mobilnikov. Velja nekaj pravil uporabe mobilnikov, o katerih se pogovorite s svojim otrokom in poskrbite, da se jih bo držal. Teh pravil se držite tudi odrasli, kot dober zgled otrokom in predvsem za vaše zdravje.
Nekaj preprostih pravil za varnejšo uporabo mobilnika
- Mobilnike uporabljajte le, ko je to nujno. Klici naj bodo kratki. Za daljše pogovore uporabljajte klasičen stacionarni telefon, če ga imate.
- Izognite se klicem in raje pošiljajte SMS sporočila, ker takrat telefona nimamo blizu glave.
- Če je le možno, uporabljajte komplet za prostoročno telefoniranje ali uporabljajte vgrajeni prostoročni zvočnik.
- Ko aparat vzpostavlja zvezo, ga držite stran od glave, saj takrat deluje z največjo oddajno močjo. Telefon položite k ušesu šele tedaj, ko je zveza vzpostavljena.
- Izogibajte se pogovorom, ko je signal slab, ker je takrat sevanje večje.
- Ko kličete, telefon držite tako, da z roko ne prekrivate antene. Če z roko prekrivamo anteno, bo moral telefon zaradi premagovanja izgub oddajati z večjo močjo.
- Otroci zelo radi uporabljajo brezžični internet, zato poskrbite, da ga bodo izklapljali, ko ga ne potrebujejo.
- Telefon naj otroci zvečer izklopijo, da ni nepotrebnega sevanja. Prav tako otrok ne potrebuje telefona odnašati v posteljo.
- Dostikrat opažam, da otroci svoje mobilnike prenašajo v torbicah, ki jih imajo obešene okoli vratu ali zataknjene okoli pasu. Otroku pojasnite, da tesen stik telefona z vašim telesom ni priporočljiv, zato naj telefon prenašajo v torbah.
- Izberite mobilni telefon z nizko vrednostjo SAR. Priporočilo je, da je SAR manjša od 0,6 W/kg.
- Ne kupujte različnih nalepk in zaščit, ki naj bi zmanjšale sevanje mobilnega telefona, saj niso učinkovite.
So prednosti in slabosti. Zakaj se ne bi zaščitili pred slednjimi?
Obstajajo tudi tisti, ki verjamejo, da je sevanje med uporabo mobilnega telefona tako zelo majhno, da je zanemarljivo. Še posebej glasni zagovorniki te teorije so proizvajalci mobilnih telefonov. Prepričani so, da uporaba mobilnih telefonov ni nič bolj nevarna za človeka, kot uporaba indukcijskega štedilnika.
Na nas samih je, da tehtamo med prednostmi in slabostmi, ki nam jih telefon prinaša. Nihče ne bo namesto nas prevzel odgovornosti. Če vemo, da ni priporočljivo spati v prostoru, kjer sta televizor ali računalnik, da v stanovanju postavimo brezžični usmerjevalnik čim dlje od naših spalnih prostorov, da tudi mikrovalovna pečica med uporabo seva in da ima sevanje škodljive posledice na človeka, potem je čas, da otroka podučimo tudi o teh nevarnostih in o varni uporabi mobitela.
So še druge možnosti
Če iščete odgovor na vprašanje, kdaj otroku kupiti pametni telefon, potem razmislite še o naslednjem vidiku. Velika večina otrok uporablja mobilnik za igranje igric in dostopanje do družbenih omrežij. Poglejte malo po igrišču ali po garderobi na šoli vašega otroka, pa boste videli, o čem govorim. Vaš otrok dlje časa dnevno strmi v zaslon svojega mobilnika, kar pušča posledice tudi na njegovem vidu. Zato v primeru, ko otroku kupujete pametni telefon, da se bo lahko pohvalil pred prijatelji in igral igrice, raje razmislite o nakupu tabličnega računalnika in mu kupite omejen dostop do interneta. Zaslon bo večji in manj naporen za njegove oči, vas pa bo lahko poklical prek aplikacije Skype ali Viber. To je zgolj ena od možnosti.
Še najbolj pa se mi zdi primerna rešitev, da otrok za dosegljivost oziroma zato, da vam sporoči, kje je oziroma kam morate priti ponj, uporablja klasični mobilni telefon. Za vse ostalo pa stacionarni računalnik, nad katerim boste starši imeli nadzor.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.