Množico je najprej nagovoril Pavel Rupar, ki je z Vilijem Kovačičem ob boku dejal, da se je na Trgu republike zbralo 28.000 ljudi, nato pa udeležence protesta prosil za molitev za vse bolnike in tiste v domovih za upokojence, ki se protesta niso mogli udeležiti. Na uradne podatke o udeležbi bo treba še počakati. Rupar je dejal, da se upokojenci soočajo z vse težjimi življenjskimi razmerami. Povedal je, da jih je na cesto pognala vlada in da bodo tam, dokler ne bodo izpolnili njihovih zahtev.
Kakšne so njihove zahteve?
- 20-odstotni dvig pokojnin, ki so nižje od 1000 evrov.
- 15-odstotni dvig za pokojnin v višini od 1000 do 1500 evrov.
- Najnižja mesečna pokojnina: 750 evrov.
- Povprečna neto pokojnina: 75 odstotkov povprečne plače v Sloveniji.
- V ustavo naj se kot pravice upokojencev vpišeta 13. pokojnina in pravica do letnega dodatka v vrednosti ene upokojenčeve pokojnine.
- Plačilo dodatnega zdravstvenega zavarovanja in RTV-prispevka naj za tiste z manj kot 1000 evri pokojnine prevzame država.
V nagovorih so izpostavili še, da so mnogi delali v tovarnah, železarnah in rudnikih, danes pa se počutijo nepotrebne in komaj živijo človeka vredno življenje. Izpostavili so tudi, da so siti delitev "na 'janšiste' in 'golobove'", ker želijo živeti v miru in kot prijatelji. Kljub nekaterim transparentom, ki so pozivali k odstopu vlade, pa je Rupar poudaril, da se niso zbrali zato, da bi rušili vlado.
Nekateri pa so s transparenti "Zloraba upokojencev" protestu tudi nasprotovali. Med njimi je prišlo tudi do nekaj prerivanja, posredovati je morala policija.
V stranki SDS so se sicer od shoda distancirali in dodali, da se bodo na Trgu republike zbrali podporniki več političnih opcij, ki jih druži nezadovoljstvo z aktualno vlado.
Rupar ocenjuje, da so se zaradi prvega protesta z vprašanjem upokojencev začeli ukvarjati tudi tisti, ki se prej niso. Rupar je na shod povabil tudi več predstavnikov vlade, med njimi premierja in ministra za delo.
Zdus sicer prvega shoda ni podprl, pač pa je posvaril pred populizmi in zahteve iniciative označil za nerealne. Med njihovimi zahtevami je namreč takojšen 20-odstotni dvig pokojnin, ki so nižje od 1000 evrov, in 15-odstotni dvig za pokojnine v višini od 1000 do 1500 evrov.
Rupar in njegovi zavezniki tudi ustanavljajo Društvo 1. oktober, ki bo po njegovih besedah namenjeno "izključno borbi za pokojnine". Naslednji shod je napovedal za čez mesec dni.
Rupar je sicer znan po svojih kontroverznih in spornih izjavah ter zapisih. Večkrat je bil tudi pravnomočno obsojen, zaradi zatajitve lastništva dveh stanovanj pa je odstopil kot poslanec. V zadevi Aquaplus, kjer je podjetje od občine Tržič zahtevalo vračilo 40.000 evrov, je bilo ugotovljeno, da je Rupar denar prejel preko posrednikov, a ga ni dal v občinsko blagajno, zaradi česar je bil obsojen na leto dni zapora. Senat kranjskega okrožnega sodišča ga je tudi spoznal za krivega osmih kaznivih dejanj obrekovanja. Sodišče ga je takrat obsodilo na pogojno kazen enega leta zapora s preizkusno dobo treh let.
KOMENTARJI (2047)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.